Hlavní obsah

Majitelka olomouckého obchodu zakázala vstup očkovaným proti covidu

24. 6. 2021, 9:09 – Olomouc • Aktualizováno 24. 6. 2021, 9:14

Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka Zuzana Michálková. Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. V rozhovoru řekla, že očkování zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu-19.

Foto: Petr Běhal, ČTK

Cedule v olomouckém obchodu zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami

Článek

Podle Michálkové navíc zatím nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkování. Obává se proto možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky hlavně z řad těhotných žen.

Cedulkami zakazujícími vstup očkovaným lidem se už kvůli možné diskriminaci zákazníků začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI).

Foto: Petr Běhal, ČTK

Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru (na snímku z 23. června 2021) umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka.

Dvě cedule s nápisem „Zákaz vstupu očkovaným mRNA vakcínami” a obrázkem, na kterém jsou značky s nápisem STOP a přeškrtnutou injekční stříkačkou, jsou umístěny na stojanu u vchodu do prodejny.

Na cedulích je informace, že zákaz byl vydán „v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení společnosti”.

Zákazová cedule menším písmem upozorňuje na možné riziko bezpříznakových přenašečů koronaviru v době, kdy je značná část populace očkována. „Až do začátku očkování spolehlivě platilo, že neexistují asymptomatičtí pacienti na covid-19,” stojí na ceduli.

Neočkovaní zaměstnanci a klienti budou mít zákaz vstupu do budov Morgan Stanley

Ekonomika

ČOI ve středu provedla v prodejně s dětským zbožím kontrolu a pořídila fotodokumentaci. „Podle právního názoru ČOI by takové jednání mohlo naplňovat znaky diskriminace,” řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich, podle něhož se inspekce bude tímto případem dál zabývat.

„V obecné rovině mohu sdělit, že za porušení zákazu diskriminace hrozí ze zákona pokuta až do výše tří milionů korun,” podotkl Fröhlich. Michálková tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustila.

Podobný případ zaznamenala média před časem v centru Bratislavy, kde provozovatel galerie a filatelistického obchodu zakázal vstupu lidem očkovaným proti novému koronaviru, protože mohou být jeho bezpříznakovými přenašeči.

Anketa

Měl by mít obchodník právo zakazovat zákazníkům vstup podle toho, čím jsou očkovaní?
Ano
30,9 %
Ne
69,1 %
Celkem hlasovalo 49544 čtenářů.

Reklama

Výběr článků