Hlavní obsah

Babiš: O novém šéfovi BIS má rozhodnout příští vláda

8. 8. 2021, 21:54

Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že o šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) by měla rozhodnout nová vláda vzešlá z říjnových voleb. Řekl to České televizi. Současnému řediteli BIS Michalu Koudelkovi končí pětileté funkční období v půli srpna.

Foto: Novinky

Andrej Babiš

Článek

Stanovisko současné koaliční vlády, zda má být Koudelka dál ředitelem, má být známo po pondělním jednání Babiše s vicepremiérem a předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem. Pokud by řádný ředitel jmenován nebyl, BIS by v mezidobí vedl Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

„Si myslím, že by měla rozhodnut příští vláda, když získá důvěru. Myslím, že je to korektní,“ řekl Babiš ČT. Dodal, že je „nesmysl tvrdit to, že služba funguje na základě jednoho člověka“.

Babiš se kvůli Koudelkovi sejde s Hamáčkem

Premiér již na začátku srpna po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že v úvahu připadají dvě možnosti – buď jmenování Koudelky na další funkční období, nebo uplynutí mandátu. „Nové jmenování by pak realizovala nová vláda,“ řekl už tehdy.

Schillerová Babišovi rozumí

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News řekla, že by rozuměla tomu, pokud by premiér nechal rozhodnutí o jmenování ředitele BIS na příští vládě. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy by takový postup nebyl správný, premiér se podle něho bojí Hradu, řekl v Partii.

V situaci, kdy za panem Koudelkou stojí celá demokratická opozice, tak tato podpora pro něj (Babiše) nehraje roli, a on najedou otočil. A působí to, že čistě kvůli předvolební podpoře ze strany Hradu váhá s jmenováním, které je přitom naprosto logické.
Olga Richterová, poslankyně Pirátské strany

Schillerová ocenila, že Babiš probere věc v koalici. „Myslím si, že pokud by přišel s návrhem, ať si to rozhodne příští vláda, tak by to nebylo nic proti ničemu,“ řekla. Podotkla, že pokud by byl Koudelka znovu jmenován, jeho další funkční období by překročilo i mandát kabinetu, který vznikne na základě výsledků říjnových sněmovních voleb.

 Nesmyslné tanečky, zlobí se opozice

Fiala označil nynější situaci kolem ředitele BIS za „šarádu“ a za „tanečky“. Připomněl, že proti Koudelkovi opakovaně vystupuje prezident Miloš Zeman. „Pan premiér se bojí Hradu,“ míní šéf ODS. Schillerová takovou interpretaci odmítla. Záležitost Fiala vnímá do jisté míry jako zápas o orientaci Česka. Poukázal na to, že civilní kontrarozvědka funguje a je oceňována zahraničními partnery. „Neexistuje důvod, proč teď ji personálně destabilizovat,“ zdůraznil.

Spolu žádá pokračování Koudelky v čele BIS, jinak hrozí mimořádnou schůzí

Podobně jako Fiala se v následné televizní debatě na CNN Prima News vyjádřila místopředsedkyně opozičních Pirátů Olga Richterová. Když mluvila o změně premiérova názoru ohledně Koudelkovy podporu a o jeho obavách z Hradu. „Nyní v situaci, kdy za panem Koudelkou stojí celá demokratická opozice, tak tato podpora pro něj (Babiše) nehraje roli, a on najedou otočil. A působí to, že čistě kvůli předvolební podpoře ze strany Hradu váhá s jmenováním, které je přitom naprosto logické,“ uvedla.

Předseda poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala chápe premiérovo jednání kolem ředitele BIS jako alibismus, vláda by podle něho měla řešit věc okamžitě. Koudelka je pro SPD kontroverzní už svým vystupováním na veřejnosti, uvedl Fiala. „Politiku by měla dělat vláda, a nikoli šéf tajné služby, tak jak jsme to viděli,“ dodal.

Stropnický: Tajné služby mají být loajální tomu, kdo je u moci

„Pan premiér hraje, že se neumí rozhodnout,“ míní člen předsednictva TOP 09 a sněmovní volební kandidát Ondřej Kolář. Soudí, že Babiš by Koudelku nejraději na další období nejmenoval, aby vyhověl prezidentovi. „Premiér odevzdává svoji kompetenci panu prezidentovi, který k tomu není příslušný,“ soudí Kolář, jenž Koudelku označil za profesionála na svém místě.

Volební kandidát ČSSD Matěj Stropnický nepokládá za zásadní, zda bude ředitel BIS jmenován nyní nebo až po volbách. „Pokud by pan Koudelka opozici nevyhovoval, byla by nepochybně pro odklad. Ve chvíli, kdy pan Koudelka opozici vyhovuje, je pro jmenování,“ řekl. K nynějšímu řediteli zpravodajské služby má Stropnický výhrady a ze strany premiéra vidí taktizování. „On (Babiš) se snaží zavázat budoucího šéfa BIS k tomu, aby byl loajální k němu,“ soudí Stropnický.

Ředitele BIS jmenuje podle zákona vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další opoziční koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, kvůli nynější situaci podnítila svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek. Kritické je k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a také KSČM.

Reklama

Výběr článků