Hlavní obsah

Audit potvrdil Babišův střet zájmů, napsal Respekt. Podle MMR nejde o finální verzi

1. 12. 2019, 18:55 – Praha • Aktualizováno 1. 12. 2019, 19:17

Audit Evropské komise (EK) potvrdil, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů. Napsal to týdeník Respekt s odvoláním na dva nejmenované zdroje, z nichž jeden sdělil, že Babiš podle auditu porušuje české i evropské právo. Konečnou verzi auditní zprávy zaslala EK do Česka v pátek, obsah zatím nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani výsledky. Premiér svůj střet zájmů odmítá a v neděli zopakoval, že postupoval podle zákona.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Premiér Andrej Babiš

Článek

Také ministerstvo pro místní rozvoj potvrdilo, že zprávu obdrželo. Z vyjádření MMR však vyplývá, že dokument nyní nelze zveřejnit, protože nejde o finální verzi, řízení ještě trvá a Evropská komise žádá o důvěrné zacházení. Mluvčí MMR Vilém Frček v neděli sdělil, že Česko má dva měsíce od obdržení české verze zprávy na vyjádření a případné vznesení připomínek.

Audit se musí zveřejnit. Pokud je Babiš ve střetu zájmů, měl by odstoupit, žádá opozice

Domácí

"Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo auditní zprávu, s kterou se v pondělí seznámí odpovědní zaměstnanci. Evropská komise opět žádá o důvěrné zacházení s dokumentem, protože řízení stále trvá. Rozhodně nejde o finální podobu auditní zprávy," uvedl Frček. Českou odpověď včetně případných připomínek bude ministerstvo pro místní rozvoj připravovat ve spolupráci se všemi dotčenými resorty, dodal.

Dvouměsíční lhůta pro vyjádření připomínek začne v okamžiku, kdy MMR obdrží oficiální překlad zprávy do češtiny, řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) České televizi. Zatím má ministerstvo podle ní jen anglický originál.

Respekt: Pro Babiše nepříznivý výsledek

V jarní předběžné auditorské zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů.

Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude.

Evropská komise zaslala do Česka audit k dotacím skupině Agrofert

Domácí

To, že i finální verze auditu nedopadla pro Babiše příznivě, potvrdily Respektu dva nezávislé zdroje obeznámené s průběhem řízení a obsahem dokumentu.

„Podle jednoho ze zdrojů audit konstatuje, že souběh byznysu a politiky je podle komise v rozporu jak s evropským, tak s českým právem,” uvádí týdeník na svém webu.

Podle Babiše není audit konečný

Babiš v neděli v reakci na dokončení auditu EK ohledně svého možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Audit není konečný, řekl premiér v České televizi. Poukazoval na to, že komise dopracovala audit jen „několik minut” před tím, než skončila a začala fungovat nová komise.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

SynBiol z Babišova svěřenského fondu zvýšil tržby na více než pět miliard

Ekonomika

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ve čtvrtek oznámil, že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Podle fondu neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení těchto dotací a nemůže je neproplatit, aby se nevystavil riziku žaloby ze strany Agrofertu. Dotace schválené od loňského srpna ale fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

Dosud pozastavené dotace fond uvolnil pro dvě firmy z holdingu Agrofert, zjistil web Irozhlas. Společnost Kladrubská dostane téměř tři miliony na nový nakladač. Dalších více než 48 milionů korun získá firma Lipra Pork na modernizaci chovů prasat v závodech v Mladé Boleslavi, Hradci Králové, Mělníku či Semilech.

Babiš: Střet zájmů nemám. Ani po obžalobě neodstoupím

Domácí

Reklama

Související články

Agrofert: Žádné dotace se vracet nebudou

24. 9. 2019, 6:00

Předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil o dotacích a údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle něj...

Premiér už nebude muset vést radu pro fondy EU

8. 11. 2019, 15:18

Radu pro evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) bude moci vést místo premiéra Andreje Babiše (ANO) jiný člen vlády. Stanoví to novela zákona o podpoře...

Babiš: V migraci neustoupíme

30. 11. 2019, 13:00

K ilegální migraci Česko svůj postoj nezmění, jde o principiální věc. A to se týká jak německého návrhu reformy azylové politiky EU, tak přijímání...

Výběr článků