Hlavní obsah

Audit se musí zveřejnit. Pokud je Babiš ve střetu zájmů, měl by odstoupit, žádá opozice

1. 12. 2019, 19:35

Pokud audit Evropské komise (EK) potvrdí, že Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, měl by premiér podle opoziční TOP 09 buď rezignovat, nebo prodat své firmy. TOP 09 stejně jako Piráti žádají zveřejnění auditní zprávy, kterou EK zaslala do Česka v pátek. Obsah dokumentu zatím není znám, podle ministerstva pro místní rozvoj není verze zprávy finální.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Andrej Babiš

Článek

"Pokud se to potvrdí, tak by A. Babiš měl buď rezignovat, nebo konečně prodat 'své' firmy," uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v reakci na zprávu Respektu. Neustále řešení otázky, zda premiér zneužívá svou pozici, podle ní brzdí Česko od řešení zásadních problémů.

Audit potvrdil Babišův střet zájmů, napsal Respekt. Podle MMR nejde o finální verzi

Domácí

Případné potvrzení střetu zájmů považuje za důvod k rezignaci premiéra také europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. Vládu vyzval, aby audit EK zveřejnila. "Protože občané mají právo vědět, zda nebudeme kvůli A. Babišovi vracet jako ČR peníze do Bruselu. Skončit také musí podpora Agrofertu z veřejných peněz," uvedl Pospíšil na sociální síti.

Pro zveřejnění zprávy jsou i opoziční Piráti. "Ministerstvo musí vše zveřejnit! Jde o peníze nás všech," vyzval na Twitteru lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčený, že premiérův střet zájmů je jasný už od jeho vstupu do politiky. "V tuto chvíli mě ale zajímá, zda bude ČR muset do Bruselu kvůli jeho nenasytnému čerpání dotací vracet stovky milionu Kč," uvedl na Twitteru Fiala.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj v neděli potvrdil, že resort auditní zprávu obdržel. Ministerstvo ji zřejmě nezveřejní. Vyplývá to ze slov mluvčího, který uvedl, že EK žádá o důvěrné zacházení a že dokument není ve finální verzi.

Babiš se pohádal s Fialou, kdo z nich má blíž ke kmotrům

Domácí

Babiš v neděli v reakci na dokončení auditu EK ohledně svého možného střetu zájmů uvedl, že dodržel zákon, postupoval podle něj a jím vlastněnou firmu vložil do svěřenského fondu. Audit není konečný, řekl premiér v České televizi.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Reklama

Související články

Výběr článků