Článek
Památná hora Říp patří mezi nejvýznamnější místa a symboly naší národní historie. Váže se k ní pověst o příchodu našich předků do země, tudíž by byl hřích na tuto horu nevystoupit. Kronikář Dalimil uvedl počátkem 14. století právě horu Říp spolu s jejím okolím jako místo, kde se usadili první Slované vedení praotcem Čechem při příchodu do nové vlasti. Nová země poté dostala jméno po vůdci těchto Slovanů.
Čedičová hora (456 m n. m.) je vidět z daleka. Když nepočítáme nedaleké České středohoří, tak se žádný z větších kopců v okolí nenalézá. Horu Říp tím pádem nelze přehlédnout a její silueta je opravdu nezaměnitelná. Při jasné viditelnosti je vidět dokonce i ze severu Prahy.
Vznikla sopečnou činností během třetihorní doby. Jedná se o vyvřelou horu – kupu -a stolovou horu. Říp byl v minulosti zcela holý. K zalesnění svahů došlo až po roce 1879 a díky nákladnému vysazování se zde rozrostly jasany, duby, javory, buky i břízy.
Základní kámen divadla
Za Řípem se vydáme do obce Krabčice, která se nachází asi čtyři kilometry jižně od Roudnice nad Labem. Zaparkovat se dá snadno na placeném parkovišti v Rovném, odkud vede k hoře modrá turistická stezka krásným lipovým stromořadím.
Při výstupu na Říp se pořádně zapotíte, je dosti strmý. Trasa ale není tak dlouhá, jak se zdá, a na vrchol to netrvá vůbec dlouho. Cestou se můžeme zastavit hned na třech vyhlídkách: Mělnické, Roudnické a Pražské. Z vyhlídek se nám naskytnou daleké panoramatické výhledy nejen na České středohoří, ale i hluboké lesy Kokořínska.
V roce 1868 se z úpatí hory nad Ctiněvsí vylomil základní kámen pro Národní divadlo. Do Prahy ho tehdy doprovázelo 300 jezdců. Cestu lemoval i špalír družiček s košíčky plnými květů. Na okruhu si lze toto historické místo také prohlédnout. Je označeno zelenou plechovou tabulí.
Na vrcholu Řípu leží asi nejznámější románská památka v Čechách, rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha, původně zasvěcená jen sv. Vojtěchovi. Nechal ji postavit kníže Soběslav I. na památku vítězné bitvy u Chlumce, kde se v roce 1126 utkal s německým králem Lotharem. Původně zde nejspíše stával dřevěný kostelík.
Dnes stavbu tvoří polokruhová apsida a válcová věž z kvádrů z opuky. Na věži se nachází původní okna se středověkými sloupky. Vysklená půlkruhová okna a portál pochází z let 1869–1881. Památka se několikrát přestavovala i opravovala. Mezi lety 1715-1784 tu žil poustevník z kongregace svatého Ivana.

Místo, z něhož byl sejmut základní kámen Národního divadla v Praze, označuje cedule.
Říp míval vždy i duchovní význam a pravidelně se sem pořádaly poutě. Tuto tradici přerušil až Josef II. Po jeho smrti se ale poutě znovu konaly a během 19. století přerostly v celonárodní význam. V současnosti se pouť koná každý rok symbolicky v neděli před svátkem sv. Jiří (24. dubna).
Rozhled z dronu
Vstup do rotundy je zpoplatněn a otevírací doba je od dubna do srpna. V červenci ji lze navštívit od úterý do neděle od 10 do 12:30 a od 13 do 18 hodin. Uvnitř se nachází socha sv. Jiří z roku 1870. Kromě krásného duchovního interiéru a modlitebního místa, je tu však také zajímavost nejen pro mladší generace.
K dispozici mají návštěvníci totiž možnost vyzkoušet si virtuální realitu a rozhlédnout se tak z dronu po okolí. Posadíte se na křeslo, na oči nandáte headset a program se vám automaticky spustí. Vidíte tak dokonale celé okolí shora a nikde vám nepřekáží stromy. Když se podíváte dolů, máte rotundu přímo pod sebou. Nechybí ani popisky všech zajímavých míst.

Cesta nazpět je poněkud kamenitá a místy kluzká.
Říp má prý nejen uklidňující, ale i léčivé schopnosti. Je vhodný k meditaci i modlitbám a je tedy vyhledáván i z těchto důvodů. U rotundy se dokonce nachází kouzelná lípa. „Kdo ji zaleje, patnáct kroků od ní ujde, jednou se na podpatku otočí, dvakrát do země kopne, pak na jihovýchod vzhlédne, tak smysl života pochopí.“ Zkusíte to?
Najdeme zde i chatu s občerstvením a upomínkovými předměty, která je otevřena každý den od 10 do 17 hodin a na Řípu stojí od roku 1907. Na zdi chaty je připevněn patriotický nápis „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp!“.
Prvními provozovateli chaty bývali manželé Josef a Růžena Kotkovi, kteří na hoře žili se synem a dvěma dcerami celkem dvacet let. Vodu sem vozívali v sudech a všechny zásoby museli nahoru vynášet. Paní domácí hostům připravovala třeba bramborové placky, pouťové koláčky či švestkové knedlíky. O nedělích se tu pak scházela místní smetánka na husu. Vedle chaty se nachází trigonometrický bod České státní trigonometrické sítě.
Procesí jsou častá
Každoročně se na Říp vypravuje mnoho průvodů, pochodů a procesí pořádaných různými organizacemi. První neděli v měsíci se v rotundě koná mše svatá od 15 hodin a prohlídky v čase 14:45 – 16:00 nejsou možné. Mimo otevírací dobu je možné rotundu navštívit po předchozí domluvě pro skupinu nejméně 10 platících osob.
Cesta nazpět je poněkud kamenitá a místy kluzká, proto raději oparně. Na Řípu to hezky kvete. Vidíme třeba akáty nebo růže. Než se vrátíme na parkoviště, zastavíme se u KÁVAvanu s posezením, kde si lze dát nejen sladkou vafli a dobrou kávu, ale navíc se tu naposledy pokocháme krásným výhledem na horu a alej s lipami.