Hlavní obsah

Bezbariérové výlety po jižních Čechách. Na řadu míst se dostanou už i hendikepovaní

8. 6. 2023, 9:32

Turistické cíle letos více zpřístupňuje i hendikepovaným návštěvníkům Jihočeský kraj. Řada historických památek i stezek je bezbariérová, vyzkoušet si tu mohou i různé druhy sportu.

Foto: Jana Píchová

Lipenská lanová dráha vyveze hendikepované až ke Stezce korunami stromů.

Článek

Hrady, zámky i stovky kilometrů naučných stezek vedoucích nejen šumavskou přírodou patří mezi poklady kraje. Ještě před pár lety bylo především pro lidi na invalidním vozíku obtížné se do těchto míst dostat. Postupné opravy turisticky atraktivních míst ale upravily podmínky tak, aby vyhovovaly potřebám všem, tedy lidem na vozíku, s omezenou pohyblivostí i maminkám s kočárky.

„V jižních Čechách vzniká každým rokem čím dál více míst a možností pro bezbariérovou návštěvu, mnoho dechberoucích výletů je tak přístupných i lidem s omezenou schopností pohybu. Nabídka bezbariérových turistických cílů a tipů na výlety je rozmanitá a pestrá, takže si zde mohou vybrat jak rodiny s dětmi, tak i senioři či skupiny s hendikepovanými členy,“ sdělil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

Mezi bezbariérové dominanty patří například historické centrum Českých Budějovic, Českého Krumlova, Třeboně, ale i zámek Hluboká nad Vltavou, naučná stezka Toulava, stezka kolem rybníku Bezdrev či zámecký park v Blatné. Bez problémů se lidé na vozíku dostanou i do většiny jihočeských muzeí a také na jedinečné otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

Tipy kam na výlet v ČR:

Česko nabízí nesčetně možností, kam se vydat na výlet. Ať už se chystáte vydat do přírody nebo za památkami českých měst, na serveru Novinky.cz najdete řadu tipů kam vyrazit.

Výlety v českých městech a okolí:

Lipno bez bariér

Kraj se otevírá také hendikepovaným sportovcům. Otevřený areál bez překážek na Lipně nad Vltavou především pro rodiny s hendikepovanými dětmi je výsledek téměř desetiletého projektu s názvem Lipno bez bariér, na němž se podílí i řada lipenských podnikatelů.

„Vyzkoušet si tu mohou jízdu na handbicích a tandemových kolech nebo jízdu na elektročlunu po lipenském jezeře,“ řekla Jana Píchová z Jihočeské centrály cestovního ruchu. Lidé s omezenou pohyblivostí se také mohou nechat vyvézt lanovou dráhou k lipenské Stezce korunami stromů, která je rovněž bezbariérová.

„Cílem je, aby i lidé s omezenou pohyblivostí mohli plně využít krás našeho kraje. Proto jsme s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu vybrali řadu míst, která jsou bezbariérově přístupná. Lze je najít na webových stránkách Jihočeského kraje pod názvem Vozíčkář vozíčkáři o jižních Čechách,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana František Talíř (KDU-ČSL).

Vodáci na Vltavě si v letošní sezoně připlatí

Reklama

Výběr článků