Hlavní obsah

Šaty dělají člověka. Italská turistická atrakce prosazuje módní restrikce

2:49
2:49

Poslechněte si tento článek

Milán, Itálie

Na nevhodně oblečené či spíše svlečené turisty si dlouhodobě stěžují v mnoha evropských přímořských destinacích. Milán sice leží ve vnitrozemí, extrémní počasí ale ponouká některé návštěvníky odhodit spolu s přebytečnými vrstvami šatů i dobré mravy. Jeden z nejvýznamnějších operních domů světa La Scala už má turistů v žabkách a tílkách dost a varuje návštěvníky, že v nevhodném oděvu nebudou vpuštěni.

Foto: Profimedia.cz

La Scala nebude vpouštět návštěvníky v kraťasech, žabkách ani tričkách bez rukávů.

Článek

Nutnost přizpůsobení oblečení při návštěvě známého milánského divadla byla návštěvníkům poprvé prezentována už před deseti lety u příležitosti pořádání Světové výstavy EXPO v druhé největší italské metropoli.

A přestože varování ohledně vhodných oděvů je i na vstupenkách, návštěvníci módních restrikcí často nedbali, a proto bylo divadlo nuceno vydat nové prohlášení, jak informoval server Independent.

„Veřejnost je laskavě žádána oblékat se v rámci slušných mravů divadla, s respektem k divadlu a dalším návštěvníkům. Lidé v šortkách nebo tričkách bez rukávů nebudou vpuštěni do sálu a vstupné jim v takovém případě nebude vráceno,“ jsou varováni turisté.

Podle mluvčího divadla neexistuje žádný speciální dress code, který by návštěvníci La Scaly museli dodržovat, jsou ale potěšeni, když se hosté večer v proslulém divadle rozhodnou pojmout jako zvláštní příležitost a odějí se podle toho. Omezení určitých typů oblečení byla přijata proto, aby nepůsobila diskomfort ostatním návštěvníkům v historické umělecké budově, která byla postavena v 18. století.

Pravidla slušného odívání byla podle mluvčího připomenuta jak kvůli nástupu horkých letních dnů, tak určité proměně publika. S neustálým rozmachem turismu totiž La Scalu začali více navštěvovat nejen příznivci opery jako takové, ale spíše turisté, kteří ji považují za historickou památku.

Reflex i selský rozum

Přizpůsobit výběr oblečení návštěvě divadla by podle článku Jak přežít v La Scale v magazínu vydávaném institucí mělo být automatickým reflexem, a co se týče chování, mělo by stačit použít „selský rozum“.

Dress code na premiéru by měl být samozřejmě o něco slavnostnější než na reprízy, podobně jako na večerní představení elegantnější než na odpolední. „Koneckonců obléct si sako a uvázat kravatu nejsou nikterak náročné ani bolestivé úkoly.“

Teatro alla Scala, známé jako La Scala, bylo otevřeno v létě roku 1778. Hlediště má kapacitu 2800 diváků, v orchestru se činí 135 hudebníků a na jevišti vyjma skvělého stálého sboru vystupovaly největší osobnosti operního světa, jako například Plácido Domingo.

Mezi další vyhledávané památky Milánu patří katedrála Narození Panny Marie, známější jako milánský dóm, a přilehlé náměstí, Galerie Viktora Emanuela II., hrad rodiny Sforzů a množství paláců, kostelů a bazilik. Metropole je vyhledávána i kvůli módě a skvělé gastronomii.

Výběr článků

Načítám