Hlavní obsah

Moravská atrakce doslova pro všechny a zdarma

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Česká republika je nekorunovanou královnou rozhleden, vyhlídky všeho druhu se u nás totiž počítají na stovky a často z nich dohlédnete hned na několik dalších. Jedna z těch mladších však vyniká. Nestoupá se na ni totiž po schodech, ale ve spirále po nakloněné plošině. Užít si výhled z rozhledny v moravském Kobylí tak mohou i rodiny s kočárky či hendikepovaní. A potěší především milovníky moku, v němž má být ukryta pravda.

Rozhledna Kobylí skvěle zapadá do okolní krajiny a díky své důmyslné konstrukci je přístupná všemVideo: Taťána Kynčlová, Novinky

Článek

K rozhledně v Kobylí se můžete vydat z jihomoravské vesnice po Naučné stezce Kobylí mezi vinohrady. Ta vede vinařskou uličkou, dále kolem kostela, studánky a místního muzea, než se zanoří mezi vinnou révu. Po cestě se nachází také několik informačních tabulí se zajímavostmi o vesnici.

Nejblíže rozhledně se dá autem dojet až na neplacené parkoviště, které se nachází asi 500 metrů od ní. Příjemná procházka vinohrady vede rovně a poté směrovka ukazuje o devadesát stupňů vlevo a následuje mírné, ale delší stoupání. Cesta je sjízdná i na kole, jak dokazuje množství turistů s oblibou využívajících místní vinařské cyklotrasy.

Po několika minutách chůze se na obzoru vyhoupne ladná silueta rozhledny, kterou si zaručeně s žádnou jinou nespletete. Elegantní spirálová kráska na pohled potěší podobně jako samotný výhled z ní. Šťavnatá zeleň vinohradů, kvetoucí bylinky v řádcích a nebesky modrá dotvářejí pohled jako z obrázku.

Nápad postavit rozhlednu na Kobylím vrchu, kterému místní neřeknou jinak než Homole, se datuje do července roku 2017. Zhruba o rok později bylo uděleno stavební povolení a 27. října 2018 už byla Stezka nad vinohrady slavnostně otevřena.

Inspirací pro spirálový tvar rozhledny ve tvaru kruhové rampy s výsečí 334 stupňů byl tvar samotného kopce ve výšce 334 m n.m., ze kterého je výhled do všech světových stran. Na konstrukci vyhlídky bylo při stavbě použito přes 11 tun oceli, jako další druhy stavebního materiálu posloužily železobeton, dřevo a sklo.

Nejvyšší bod rozhledny ve tvaru nedokončeného kruhu se nachází ve výšce 7,5 metru a díky nakloněné rovině je dobře přístupná i pro děti, starší občany a hendikepované. Místní vtipkují, že pokochat se výhledem na vinohrady není problém ani po větším než malém množství vína.

Při stoupání na rozhlednu se mimo kochání okolím občas podívejte i na podlahu, kde se nacházejí informační cedule s historickými milníky obce, náměty k zamyšlení i orientační body při výhledu do okolí.

Vinice všude okolo

Kolem celé rozhledny jsou rozesety půvabné vinice, dohlédnout lze za příznivého počasí nejen na okolní vesnice, ale i na Pálavu, Chřiby, Ždánický les, Bílé Karpaty, Strážovské vrchy, Malé Karpaty i Velkou Fatru.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Nedalekou Vrbici by při výletech do okolí bylo škoda vynechat.

Obzvláště malebný je i výhled na nedaleký kostel sv. Jiljí ve Vrbici. Obec je vyhlášená unikátními vinnými sklepy vykopanými v pískovcové skále. Silnou vinařskou tradici má koneckonců i samotné Kobylí, podobně jako většina nedalekých obcí. Množství vinařství v okolí několika kilometrů by šlo jen těžko spočítat.

Zajímavým výletním cílem je i kaplička na Hradišťku u Velkých Bílovic, která nabízí obdobně pitoreskní typicky moravský výhled. Pro všechny, kteří mají mlsný jazýček, stojí za návštěvu i rodinná řemeslná čokoládovna Herůfek v asi sedm kilometrů vzdálené Čejči. Sladkou pochoutku tu můžete nejen ochutnat a nakoupit, ale také navštívit výrobnu a dozvědět se tam vše o tajích čokolády.

Kdo je příznivcem spíš tradičních moravských svatebních koláčků, neměl by si nechat ujít návštěvu pekařství Křivka ve Velkých Pavlovicích, které leží devět kilometrů od Kobylí. Zhruba třicet kilometrů od rozhledny se nachází Ratíškovice, kde čeká další ideální rodinná zábava, jízda na drezíně Moravskou Saharou.

Výběr článků

Načítám