Článek
Varování před často používanou polohou noh při sezení v letadle zveřejnil server Daily Mail, který citoval experta na péči o seniory Lee Cartwrighta z Mobility Solutions Direct, společnosti distribuující pohybové pomůcky.
Překřížit si během letu nohy může vypadat neškodně, ale ve skutečnosti je to jedna z nejškodlivějších věcí, které pro své zdraví můžete na cestách udělat. Může to vést k bolesti zad a kloubů, a co je ještě vážnější - omezit průtok krve v nohou, což zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy,“ uvedl Lee Cartwright.
Starší cestující jsou podle něj náchylnější ke vzniku hluboké žilní trombózy, protože s postupujícím věkem se krevní oběh zpomaluje, snižuje se síla svalů a žilní chlopně nemusejí pracovat dostatečně účinně.
K hluboké žilní trombóze dochází, když se v žíle (obvykle v noze), vytvoří krevní sraženina, která může ucpat krevní řečiště, a tím způsobit život ohrožující stav.
Ke vzniku žilní trombózy jsou vyjma starších cestovatelů náchylnější i ženy užívající hormonální antikoncepci a těhotné. Přispívají k ní i další zdravotní problémy, jako je například cukrovka, které se často objevují s věkem.
Pravidelné protažení
Trombóza se podle odborníka projevuje následujícími příznaky. Otokem jedné končetiny, nejčastěji lýtka nebo stehna, které může být tvrdé na dotek, bolestivé, teplé nebo zarudlé. V zasažené oblasti lidé obvykle pociťují zvýšené křeče, které se zhoršují při chůzi či stání. V obzvláště vážných případech se krevní sraženina může dostat do plic a způsobit embolii, což obvykle vede k náhlé bolesti na hrudi, dušnosti a potížím s dýcháním, což vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Riziko vzniku trombózy lze snížit pravidelným pohybem v letadle. Minimálně každou hodinu je doporučeno vstát, protáhnout se a projít se uličkou. Sedět je vhodné s nataženýma nohama nebo jen mírně pokrčenýma. I vsedě byste s nohama měli alespoň každých třicet minut pohybovat, kupříkladu kroužit kotníky či mírně zvedat kolena.
Ideální je pít ve vzduchu hodně vody, protože to pomáhá hydratovat organismus a rozproudit krev. Kofeinové nápoje a alkohol se naopak nedoporučují.
Pomáhají i kompresní punčochy či podkolenky, které je ideální vybrat osobně v prodejně se zdravotnickými potřebami, kde vám personál poradí se správnou velikostí.