Hlavní obsah

Pánské plavky se staly jablkem sváru ve středomořském letovisku

1:55
1:55

Poslechněte si tento článek

Chetaïbi, Alžírsko

Má pověst pohostinného a přívětivého letoviska. Alžírské městečko Chetaïbi na březích Středozemního moře přitahuje v létě tisícovky turistů, v červenci ovšem přišlo s opatřením, které zarazilo nejen návštěvníky, ale i mnoho místních. Starosta zakázal nošení bermud, pánských plaveckých šortek, které jsou podle něj nemravné. Po kritice ale nařízení opět anuloval.

Foto: Profimedia.cz

Alžírsko se snaží etablovat jako přitažlivá středomořská destinace (ilustrační foto).

Článek

Starosta Layachi Allaoua tvrdil, že bermudy, tedy šortky obvykle končící těsně nad koleny, jsou sprosté a jdou proti morálním hodnotám a smyslu pro umírněnost.

„Obyvatelé už nemohou tolerovat cizince, kteří se procházejí ulicemi v nemravném oblečení,“ cituje starostu server Independent. Bermudy měli pánové vyměnit za delší a volnější koupací oděv, který upřednostňují místní konzervativnější muži.

Nařízení vyvolalo silnou vlnu nevole, a to i mezi místními. Úřady města Annaba, které je správním centrem oblasti, vyzvaly starostu, aby opatření zrušil. Allaoua tak po dvou dnech skutečně učinil. Na Facebooku pak vysvětlil, že motivací k restrikci mu nebylo náboženství, ale touha zachovat v městečku klidnou atmosféru pro místní i hosty.

Vstřícní vůči cizincům

Podle Independentu tento krátký incident ukázal, že je Alžírsko stále pronásledováno vzpomínkami na občankou válku v 90. letech, kdy se k moci drali radikální islamisté. Ti chtěli, aby veškerý společenský život podléhal ortodoxní náboženské doktríně, což se jim nakonec prosadit nepodařilo a prohráli. Během konfliktu však zahynulo na 200 tisíc lidí.

Dnešní Alžírsko se chce profilovat jako svobodomyslná destinace, kde sice islám hraje významnou roli v každodenním životě, ale na turisty by něco takového nemělo mít zásadní vliv.

„Nálada je vřelá, pohostinná, barevná a rušná. Nepanuje tu žádná nevraživost vůči koupajícím se lidem – ani slovní, ani z hlediska vzhledu,“ uvedl dlouholetý obyvatel Chetaïbi Salah Edine Bey. „Lidé udržují tradici pohostinnosti,“ dodal.

Výběr článků

Načítám