Hlavní obsah

Lidé proudí k tureckému jezeru sledovat přemnožení halobacterií

1:38
1:38

Poslechněte si tento článek

Turecké Slané jezero mezi provinciemi Ankara, Konya a Aksaray je jedním z největších svého druhu na světě. Sůl z něj získaná pokrývá 70 procent spotřeby celé země, v létě jezero láká i davy turistů. Ne však kvůli koupání. Z důvodu přemnožení organismů žijících v extrémních podmínkách se totiž pravidelně barví do růžova. Pohled na něj je tak v tomto období pastvou pro oči.

Přírodní fenomén zbarvil slané jezero v Turecku do růžovaVideo: Reuters

Článek

O jasně růžovém zbarvení Slaného jezera, v turečtině Tuz Gölü, informovala agentura Reuters, která zároveň zveřejnila video líbivé podívané.

Tuz Gölü je druhým největším jezerem v Turecku po Vanském jezeře. Nachází se v nadmořské výšce 905 metrů, je dlouhé 80 a široké 50 kilometrů. Průměrná hloubka vodní plochy s vysokým obsahem soli je ale jen 0,5 až 2 metry.

Současné růžové zbarvení vody mají za následek řasy, které se v létě produkcí betakarotenu brání před škodlivým působením slunečních paprsků, když stoupne teplota a salinita vody.

V tomto období se jezero zbarví do růžova nebo do červena, protože se halobacterie silně množí. Značná plocha hladiny jezera ale později v létě zbělá, když sůl začne stoupat k hladině.

Barevné divadlo každoročně přiláká množství turistů z Turecka i jiných zemí. Jezero je od roku 2000 pod ochranou UNESCO. V jeho okolí žije rozmanitá fauna, nejznámější jsou velké kolonie plameňáků, nechybí ale ani bezmála 130 druhů hmyzu a čtyři druhy savců.

Ve Slaném jezeře se vyskytuje 279 druhů rostlin, z nichž několik desítek je endemických, čtyři jsou ohrožené a některé dosud nebyly vědecky popsány.

Související témata:

Výběr článků

Načítám