Hlavní obsah

Jak ušetřit na letní dovolené v zahraničí? Štěstí přeje připraveným s nervy ze železa

7:01
7:01

Poslechněte si tento článek

Šetření a dovolená k sobě obvykle příliš neladí, přesto ale existují způsoby, jak si letní rodinné prázdniny u moře užít, a přitom nezbankrotovat. Mezi ty hlavní patří flexibilní výběr destinace a termínu, ale záleží také na tom, jak si nastavíte pravidla a předem se vybavíte/připravíte.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Rodinná dovolená u moře nemusí stát majlant.

Článek

Last minute, nebo sám sobě cestovkou

Kdo je alespoň trochu jazykově vybaven a nejsou mu cizí organizační schopnosti, může si dovolenou od píky zařídit sám. Otevírá se mu tím extrémně široká škála možností kam vyrazit, na jak dlouho a jak si to užít bez ustavičného štěbetání krajanů, kteří všichni bydlí v jednom hotelu. Takováto dovolená může stát o dost méně než katalogové ceny, nebo lze za stejnou výslednou sumu sehnat vyšší kvalitu ubytování a služeb.

Koupíte letenky, ideálně v akci, zamluvíte hotel či apartmán a objednáte transfery nebo si zamluvíte v půjčovně auto. V mnoha případech lze využít veřejnou dopravu, která je samozřejmě nejlevnější variantou. Nejlepším přítelem každého organizátora cesty jsou pak servery s hodnocením kvality hotelů i služeb na místě. Rezervovat si ubytování bez dostatečného množství kladných ověřených recenzí je risk, který se nemusí vyplatit. Zařizovat si dovolenou sám ale zabere čas a zdaleka to není pro každého. Jednodušší alternativou jsou last minute zájezdy.

Pokud chcete kupříkladu vyrazit na dovolenou k moři, ale nemáte jasnou preferenci kam, vyplatí se vyčkat. Ceny nabídek cestovních kanceláří s blížícím se termínem raketově padají dolů a můžete se běžně dostat i na polovinu výsledných nákladů se stejnou kvalitou služeb. Někdy i míň. Záleží jen na tom, jak dlouho vydržíte čekat. Je však třeba počítat s možností, že se zájezd vyprodá a budete muset hledat jinde. Pokud nejste limitováni datem, je to strategie, která se vyplácí.

Na lokalitě záleží

Kdo chce vyrazit k moři, ale má k dispozici jen omezené prostředky, měl by se poohlédnout po zemích, kde je životní úroveň stejná či nižší než v Česku. Loňskou nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů pro delší cesty byla Itálie, ta však patří k dost drahým destinacím, tedy alespoň na severu a ve střední části země. O mnoho lépe na tom nejsou ani oblíbené Chorvatsko a Řecko.

Naproti tomu lepší poměr ceny a výkonu nabízí v Evropě Španělsko či stále oblíbenější Portugalsko. Už jste objevili půvabné Algarve s dlouhými písečnými plážemi, útesy všemožných barev duhy a skvělým jídlem a vínem?

Letos i kvůli nižším cenám roste zájem též o Albánii a Bosnu a Hercegovinu. Na pomezí Evropy a Asie čeká Turecko a ze severní Afriky pak v cenově výhodných nabídkách vedou Tunisko a Egypt.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Kdo touží po panenských plážích bez lidí, musí obvykle počítat s vyššími výdaji. Za exkluzivitu se připlácí.

Důležitý je nejen výběr země, ale i konkrétního letoviska. Ta menší bývají zpravidla klidnější a dost často hezčí, absence velkých supermarketů a omezených možností restaurací ale žene ceny nahoru. Je tak třeba se předem rozhodnout, zda je pro vás důležitější nižší cena, nebo větší klid a soukromí.

Správně vybraný all inclusive šetří peněženku

All inclusive stravování může být při správném výběru lokality a hotelu způsobem, jak notně ušetřit za jídlo a pití. Vždy je ale třeba si předem nastudovat podmínky, co všechno do zaplaceného stravování spadá, a co nikoli. Nemusí to být totiž všechno, co hotel nabízí.

Může se jednat jen o specifické restaurace v resortu, konkrétní časy nebo existují výjimky s dražšími pokrmy či alkoholickými nápoji jiné než lokální produkce. Navíc ne každému all inclusive sedne. Někteří prostě raději objevují na vlastní pěst mimo hotel.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Nevybírejte jen z lesklých stránek katalogů cestovek, nezávislá hodnocení zákazníků napovědí, co vás v hotelu čeká.

Je také vhodné se předem podívat na hodnocení hotelu a konkrétně stravování, abyste neměli nerealistická očekávání. Protože řekněme si to otevřeně, all inclusive třeba v řeckém, egyptském a ve španělském hotelu stejné kategorie se může hodně lišit. A obvykle také liší.

Předem si stanovte limit

Plánovat, kolik můžete za co utratit, je sice během zasloužené dovolené otrava, ale stanovit si limit a vést si záznamy útrat může udělat značný rozdíl. Během hezkého letního dne je totiž velmi snadné ztratit přehled o všem, co jste zaplatili. Zmrzlina tady, koktejl támhle, k tomu nějaký ten suvenýr a náklady na jídlo a nejeden rekreant při pohledu na svůj účet na konci cesty hořce zapláče.

Nemalou položku mohou v tomto případě hrát výdaje dětí, které chtějí koupit všechno, co v pestrobarevných stáncích uvidí. To lze ošetřit stanovením kapesného předem. Dítko u vás může mít uloženou sumu, kterou má dovoleno za pobyt utratit, a je jen na něm za co. Je však třeba přesně a jasně vysvětlit pravidla, aby si vše nenakoupilo první den a zbytek dovolené nenásledovaly nespokojené scény.

Podniky nevybírejte náhodně

„Tady se mi líbí, sem si zajdeme na oběd“ sice během dovolené teoreticky dává smysl, ale prakticky se to dost často nevyplatí. Plážové restaurace či kavárny v centru s pěkným výhledem bývají nejen předražené, ale dost často těží z výhodné lokality a kvalita poskytovaných služeb a jídel nemusí být vůbec valná.

Obecným a prověřeným pravidlem bývá „jděte jíst a pít tam, kam chodí místní“. Nejspíš to bude o pár ulic dál a výhled nebude tak úžasný, ale pravděpodobně se najíte nejen o dost levněji, ale hlavně lépe.

Dobrým pomocníkem v takových případech jsou opět zákaznická hodnocení, která snadno najdete na internetu. Mělo by jich být hodně a měla by být konzistentně dobrá. Nejvíce si všímejte komentářů z nedávné doby.

Foto: Taťána Kynčlová, Novinky

Chutné lokální pokrmy nemusejí být drahé, na internetu nejspíš najdete řadu dobře hodnocených restaurací za slušné peníze.

Dalším pravidlem je nikdy neobjednávat, dokud si předem nezkontrolujete ceny a neprojdete jídelní lístek, kde mohou být malým písmem uvedeny různé přídavné poplatky. Kupříkladu led nemusí být vždy v ceně nápojů. Že se jedná o směšnou položku? V tomto případě ano, ale očekávat lze i další zrady. Nejednomu turistovi už se protočily panenky po předložení účtenky na desetitisíce.

Věnujte pozornost platbě

Patříte k typům, které před dovolenou vyrazí do pečlivě vybrané směnárny s nejlepším kurzem, nebo platíte na místě všechno kartou a vybíráte z lokálních bankomatů? Může to totiž znamenat nemalý finanční rozdíl. Některé bankomaty požadují nesmyslně vysoké poplatky za výběr a využívají značně nevýhodný kurz.

Při platbě kartou zase záleží na tom, jestli se rozhodnete platit místní měnou, nebo v českých korunách. První možnost je výhodnější, protože nevýhodné převodní kurzy měn mohou s výslednou cenou zamávat.

Kratší pobyt

Ačkoli každý je jiný a dokonalého odpočinku dosahuje vlastním způsobem, výzkumy naznačují, že ideální doba strávená na dovolené je osm dnů. Sílící trend spíše kratšího pobytu v luxusnějších podmínkách Novinkám potvrdili i zástupci českých cestovních kanceláří.

S ekologickým turismem sice více korespondují dlouhé pobyty v destinaci založené na ochutnávání lokálních produktů, pro peněženku je ale mnohdy výhodnější maximalizovat zážitky v kratším časovém úseku, které si tak turisté mohou užít za lepších podmínek než nákladnější dvou- a vícetýdenní dovolenou.

Pro mnohé extrémním, ale finančně výhodným trendem jsou pak jednodenní výlety do zahraničí, kdy se vyhnete balení i platbě za hotel a můžete se tak soustředit jen na zážitky a kupříkladu gastronomii.

Máte vlastní rady a tipy, jak na dovolené v zahraničí ušetřit? Podělte se s dalšími čtenáři v diskuzi.

Výběr článků

Načítám