Hlavní obsah

Jak platit v zahraničí: karta, hotovost nebo bankomat? Vyhněte se skrytým poplatkům a nevýhodným kurzům

5:20
5:20

Poslechněte si tento článek

Na světě je zhruba 180 oficiálních měn. Pokud plánujete dovolenou nebo pracovní cestu do zahraničí, budete postaveni před otázku, jak sehnat místní peníze, a to co nejvýhodněji a nejpohodlněji. Zdánlivě jednoduchá volba - karta, hotovost nebo výběr z bankomatu - může vést k překvapivým rozdílům. V článku naleznete, jak na to a co si zjistit.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Před cestou do ciziny je důležité si jako první ověřit, zda máte na kartě aktivovanou platbu v zahraničí. To už je dnes snadno možné v mobilních aplikacích, kde si lze i nastavit limit plateb. Ten se může hodit jako ochrana před nepoctivými obchodníky i před vlastní impulzivností - člověk přece jen může tváří tvář exotickému zboží zapomenout, že jeho peněženka není bezedná.

1. Platit v Kč, nebo místní měně?

Při placení kartou v zahraničí se často setkáte s volbou: zaplatit v korunách, nebo v místní měně? Člověk má přirozenou tendenci zvolit koruny, protože už vidí přesnou částku. Ale právě zde číhá nejčastější past – dynamická měnová konverze (DCC).

DCC znamená, že převod měny neprovádí vaše banka, ale provozovatel platebního terminálu a ten si nastavuje vlastní kurz, často až o 5–15 % nevýhodnější než banka. Vždy proto vybírejte platbu v místní měně (např. v eurech, ne v CZK).

Existuje ovšem výjimka, kdy se může DCC kurz vyplatit. Některé exotičtější měny nejsou směněny přímo a několikanásobný převod se pak může prodražit. Do této skupiny patří například i japonský jen, který je převáděn třikrát.

2. Proč se vyplatí v zahraničí platit kartou

Platba kartou je obvykle nejvýhodnější variantou:

  • Není spojena s poplatkem za výběr (na rozdíl od bankomatu).
  • Používá výhodnější devizový kurz, zatímco hotovost se mění za méně výhodný valutový.
  • Některé karty navíc nabízejí cashback nebo pojištění.

Pozor je ale třeba dát na to, že ne všechny karty jsou stejné. Rozdíl mezi bankami může při platbě 100 eur činit i více než 100 Kč.

A ačkoliv je dvojice Visa a Mastercard celosvětově rozšířená, v Číně, Japonsku nebo v afrických či jihoamerických zemích můžou být akceptovány jen ve větších střediscích. A i třeba v USA může nastat problém u některých automatů. V takových případech je lepší zjistit si dopředu možnosti platby s vaší kartou a mít s sebou pro jistotu také hotovost v lokální měně.

Co je valutový a devizový kurz

Když se mluví o kurzech měn, banky používají dva typy: valutovýdevizový. Valutový kurz platí tehdy, když si měníte hotovost, ať už na pobočce banky, nebo ve směnárně. Je méně výhodný, protože se operuje s fyzickými penězi, a to znamená převoz, zabezpečení a mnoho dalších nákladů.

Naproti tomu devizový kurz se používá u bezhotovostních operací – například při platbě kartou v zahraničí nebo při převodu peněz. Není u něj potřeba řešit uskladnění, rizika a další věci, tudíž bývá pro klienta výhodnější. Proto se obecně víc vyplatí platit v cizině kartou než nosit s sebou vyměněnou hotovost.

3. Výběr z bankomatu v zahraničí

Pokud potřebujete hotovost:

  • Vybírejte větší částky najednou kvůli pevným poplatkům.
  • Vyhýbejte se DCC a zvolte výběr v místní měně.

Některé bankomaty připočítávají vlastní poplatek ještě k poplatku, který si naúčtuje vaše banka. Některé české banky mají partnerské sítě, kde je výběr zdarma - proto si zjistěte podmínky přímo u vaší banky.

Obecně je ale důležité vybírat z důvěryhodných bankomatů. To jsou obvykle bankomaty velkých mezinárodních bank nebo ty umístěné ve fyzických bankovních budovách. Všudypřítomné bankomaty nezávislých provozovatelů - lze je obvykle najít v obchodních domech, v oblastech s hustým turistickým provozem nebo přímo v barech - sice nabízejí výběr bez poplatku, ale často mají extrémně nevýhodný kurz.

4. Hotovost: kolik a kde ji směnit?

Češi patří mezi špičky v bezhotovostním placení, a proto můžete narazit na často nepříjemné překvapení, že v některých zemích je hotovost stále králem. Nicméně i v těch státech, kde je platba kartou oblíbená, se hotovost hodí na menší nákupy, tržiště nebo třeba veřejné toalety. A to ideálně hned po příjezdu.

Výměna v Česku nicméně bývá méně výhodná (pro valutový kurz nebo poplatky) než zmíněný výběr z bankomatu v cílové destinaci. Směnárny někdy mohou nabídnout lepší kurz než banky – zejména při vyšších částkách nebo s VIP kurzy. Oproti bankám je ale potřeba věnovat zvláštní pozornost důvěryhodnosti směnárny a vybírat jen ty prověřené provozovny s jasným kurzem - a nejlépe ještě s výhodnými programy.

Převážení velkých částek s sebou ale nese riziko - zejména krádeže a ztrátu hodnoty při zpětné výměně, když budete směňovat nevyužité peníze.

5. Fintechové služby: nová forma platebních karet

Služby jako Revolut, Wise nebo Curve reprezentují nový typ platebních nástrojů, které kombinují přehlednost mobilních aplikací s funkcemi běžného bankovnictví. Jsou navrženy primárně pro zahraniční platby a převody měn, kde často nabídnou výhodnější kurz než tradiční banky – právě díky své technologické flexibilitě a absenci kamenných poboček.

Obvykle nabízejí možnost vedení účtů ve více měnách, virtuální karty a další nástroje; uživatel zpravidla přesně vidí, kolik zaplatil, jaký kurz byl použit a zda mu byl účtován poplatek. Každá aplikace má ale svoji specializaci a je potřeba více času věnovat studiu jednotlivých výhod a nevýhod.

Na druhé straně ale tyto služby často nenabízejí plnohodnotnou zákaznickou podporu – chybí telefonická linka, řešení problémů bývá zdlouhavé a omezené na chat. Také ne vždy fungují jako klasické banky, některé nemají bankovní licenci nebo neposkytují služby jako klasický český IBAN pro příjem mezd či trvalé platby.

Jejich využití může být výhodné, pokud uživatel ví, co přesně potřebuje, a je připraven si věci sám vyzkoumat. Pro méně technicky zdatné klienty ale mohou zůstat složité a méně srozumitelné než standardní nabídka jejich domácí banky.

Výběr článků

Načítám