Hlavní obsah

Při pobytu na horách mimo hlavní sezonu lze ušetřit i několik tisíc korun

30. 11. 2010, 11:04

Zimní pobyt na českých horách může pořádně zacloumat s rodinným rozpočtem. Ubytování, stravování, skipasy – a hned jste na několika tisících. Pokud chcete ušetřit, pak vyrazte na hory před začátkem hlavní sezony. Levněji pořídíte nejen permanentky na vleky, ale o poznání lacinější jsou i horské hotely. Navíc na rozdíl od hlavní sezony nestrávíte půlku odpoledne ve frontách na vlek.

Článek

„Hlavní sezona startuje 18. prosince,“ hlásí třeba z Krkonoš. Stejné datum zní i ze Šumavy. Za plné ceny se bude lyžovat a bydlet do poloviny března, pak opět začne takzvaná vedlejší sezona a ceny půjdou dolů. Nikde ale nemáte jistotu, že na konci března ještě bude sníh, proto je lepší, pokud chcete ušetřit, s pobytem neotálet, a vyrazit na hory před hlavní sezonou na konci listopadu.

První nedočkavci ušetří

Loni se v Česku začalo lyžovat zhruba v polovině listopadu. Vlekaři uměle zasněžují od okamžiku, kdy se teploty stabilně drží pod bodem mrazu. Hoteliéři v tu chvíli vyhlížejí první nedočkavce, kteří si chtějí užít střediska bez návalů turistů. Navíc za příznivější ceny – a to i u ubytování, které je například oproti cenám na přelomu roku o desítky procent nižší. Často ještě zvýhodněné v rámci speciálního předsezónního a později předvánočního balíčku s dárky v podobě volných vstupů a slev.

Proč jet na hory před začátkem hlavní sezony?
Dovolená na lyžích mimo hlavní sezonu má nesporné výhody: • rodinu stojí řádově o několik tisíc méně. Levněji vyjdou nejen permanentky, ale i ubytování, jehož cena s blížícím se koncem roku stoupá. • hotely jsou na lyžaře dobře připravené, nabízejí služby v takovém rozsahu jako v hlavní sezoně • na sjezdovkách je méně lidí, fronty u vleků minimální, pobyt mimo sezonu je také ideální pro lyžaře začátečníky • v rámci některého ze speciálních předvánočních balíčků můžete pobyt na horách propojit s voňavými wellness procedurami, které jsou buď úplně zdarma, nebo s výraznou slevou

Nejoblíbenější českou lyžařskou destinací jsou krkonošská střediska. Pec pod Sněžkou, Harrachov a Špindlerův Mlýn, proslavený bujarým nočním večírkovým životem, jsou synonyma pro nejlepší zázemí pro lyžaře v Česku – a to nejen na svahu, ale i mimo něj.

Co vybírat, když nechcete celou dobu jenom lyžovat? Nabízí se třeba relax program a odpočinek po náročném dni. Ve většině hotelů je standardem relaxační zóna, fitness centrum nebo třeba bazén, kde je možné po lyžování protáhnout namožené svaly. O to se postarají i profesionálové, kteří mají pod palcem nejrůznější typy masáží - od těch klasických až po speciální voňavé (před Vánocemi třeba tematické skořicové a hřebíčkové).

Stoupá i kvalita hotelových restaurací, které nenabízejí jen mezinárodní kuchyni, ale vracejí se k té poctivé české. Příkladem můžou být právě Krkonoše. Bramboračka, kyselo, lívance, borůvkové knedlíky – to jsou jen některá jídla, která tady připravují z domácích surovin, bez použití umělých dochucovadel a chemie. V borůvkové nebo houbařské sezoně často přímo z „materiálu“, který sami nasbírají na zdejších svazích a v lesích. Pobyt na horách tedy může být i gurmánským zážitkem.

Předvánoční oddych

Část těch, co v druhé půlce listopadu a na začátku prosince na hory vyráží, berou pobyt jako únik před každodenním stresem a jako poslední hluboký nádech před každoročním předvánočním shonem. I na ně hotely pamatují a nabízejí speciální předvánoční balíčky, jejichž součástí je třeba vstup do wellnessu, popřípadě některé jeho procedury zdarma. Můžete tu také zažít workshop o zdobení perníčků nebo výrobě vánoční výzdoby.

Připravený na start nové sezony je i šumavský Špičák. Hotely tady leží v čisté a doposud nezničené přírodě. Na rozdíl od hotelů v krkonošském Špindlu, z kterých je to kousek do víru nočního života, tady turisty nic a nikdo neruší z klidu a pohody. Když se vám po ránu nikam nechce, personál může snídani donést až přímo na pokoj. Další možnosti k rozmazlování těla i tady nabízí wellness centra. Kromě jiného je možné navštívit aromatizované parní lázně, bazén, whirpool nebo rašelinové zábaly. Dost možná při nich zapomenete nejen na každodenní shon, ale i na to, že jste sem přijeli v prvé řadě lyžovat.

Čtěte dále:

V nedávné době jsme se věnovali také silvestru na horách, netradičním vánočním večírkům nebo třeba kvalitě hotelových restaurací. Více na hlavní stránce rubriky.

Inzertní sdělení: Tipy na předvánoční a silvestrovské pobyty

OREA HOTELS, největší český hotelový řetězec s více než 20 hotely v těch nejatraktivnějších lokalitách České republiky vybírá z nabídky horských hotelů:

Krkonošský hotel nabízí kromě moderního wellness centra i příznivé ceny ubytování – a to jak v době hlavní sezony, tak mimo ni. Využijte last minute nabídku.

Hotel ve Špindlu nabízí wellness zázemí, kvalitní lyžovačku i výhodnou last minute nabídku, která z původní ceny srazí nezanedbatelnou částku.

V zajetí šumavské přírody – i tak by se dal charakterizovat pobyt v hotelu Horizont s moderním wellness centrem a bazénem s protiproudem, kde můžete relaxovat.

Pobyt v krkonošském hotelu – teď navíc vylepšený o akční slevovou nabídku pro „Sněženky a machry“ – bazén, sauna, posilovna zdarma

 Autor: Lucie Štěrbová & OREA HOTELS

Anketa

Kam jezdíte lyžovat?
Na české hory - Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jeseníky...
42,8 %
Do blízkého zahraničí - Tatry, rakouské Alpy
25,5 %
Do Itálie, Francie
15,2 %
Jinam
2,8 %
Nelyžuji
13,7 %
Celkem hlasovalo 145 čtenářů.

Rozdíly v cenách skipasů jsou značné

Cena několikadenní permanentky v hlavní sezoně může být až o šest set korun vyšší než lístku se stejnou platností v sezoně vedlejší. V Krkonoších ušetříte na denním skipasu obvykle stokorunu, u třídenního lístku je úspora zhruba 300 korun, týden ve vedlejší sezoně vyjde o pětistovku levněji. Ještě větší rozdíly jsou na šumavském Špičáku – u pětidenní je rozdíl 450 korun, u týdenní šest set.

Související témata:

Související články

Výběr článků