Hlavní obsah

Přestěhoval se a dostal příležitost věnovat se svému hobby. Díky němu ušetří spoustu peněz

13. 11. 2020, 6:06
Novinky, Jana Nesvadbová

Když se v loňském roce přistěhoval do jednoho z městských domů v anglickém Walthamstow devětadvacetiletý tatér Alessandro, jenž je původem Ital, někteří sousedé se na něj mohli dívat podezřívavě. K jejich překvapení k nim do domu ale nepřibyl podezřelý živel, ale nadšený a usměvavý zahrádkář. A když se u nich během karantény zastavil se svou organickou úrodou, byli nadšení.

Foto: Profimedia.cz

Usměvavý tatér má konečně příležitost věnovat se svému koníčku naplno. V zahradničení se doslova našel.

Článek

Alessandra Vitaleho byste na ulici pravděpodobně zaregistrovali. Výrazně potetovaný mladý muž vás totiž okamžitě odzbrojí svým širokým úsměvem od ucha k uchu. K radosti a dobré náladě má přitom důvod.

Před šesti lety se přestěhoval z Itálie do Velké Británie, kde do loňského roku bydlel v běžném bytě. Ten jej ale neuspokojoval. Alessandro je totiž velikým nadšencem do chilli. A tak se parapety oken v jeho kuchyni a ložnici prohýbaly pod květináči a truhlíky s nejrůznějšími odrůdami chilli a také máty, z níž si rád připravuje čaj.

S chilli jej seznámil už jako chlapce dědeček. „Vzpomínám, jak si nechal dovážet chilli ze všech koutů světa. Měl tuny rostlin a já se k nim v době sklizně nemohl ani přiblížit, protože mi hned vytryskly slzy. Tehdy jsme se zamiloval do pěstování a do přírody,” vypráví Alessandro.

Kromě parapetu ovšem dlouho neměl příležitost své nadšení realizovat. A potvrdit si, zda by byl tak schopným zahradníkem jako jeho předek. Když se naskytla příležitost k bydlení v domě, kde mají obyvatelé i zahradu, zajásal. Svůj díl o velikosti 8x5 metrů využil do posledního místečka.

Foto: Profimedia.cz

Na svém plácku dokáže vypěstovat neuvěřitelné množství plodin.

Postavil na něm skleník, který zabírá zhruba čtvrtinu, koupil gril a jeden roh slouží jako posezení. Veškerou další plochu ale už zabírají truhlíky a květináče, a tam, kde bylo místo na zdi nebo na plotě, jsou další pěstební nádoby zavěšené.

Zkrátka Alessandrova část zahrady je takovým malým zeleným královstvím.

Milovaný a zároveň nenáviděný koriandr

Zdraví

Metoda pokusu a omylu

Zatímco s chilli papričkami, jichž momentálně pěstuje 17 druhů, si byl díky praxi z parapetu celkem jistý a také s rajčaty, která se jim v lecčems podobají, si docela věřil, s ostatní zeleninou postupoval stejně jako každý, kdo kdy něco pěstoval – metodou pokusu a omylu. A daří se mu.

Během karantény, zatímco ostatní hořekovali na nedostatek zábavy a nudu, Alessandro nelenil a může se nyní na podzim pochlubit neobyčejně vydařenou sezonou.

Sklidil dohromady na třicet druhů plodin, a jak říká, od března nemusel vkročit do zelinářství. Vypěstoval tolik zeleniny a ovoce, že se o přebytky mohl rozdělit se sousedy a přáteli. „Před domem jsem umístil ceduli, že nabízená zelenina je zadarmo.”

Foto: Profimedia.cz

Alessandro pěstuje 17 druhů chilli. Letos sklidil deset kilo. Rajských dokonce 35 kilogramů.

Jen ze šesti rostlin sklidil 35 kilogramů rajských. Chilli papriček měl 10 kilogramů. K tomu připočtěme dýně, okurky, jahody, cibuloviny, kořenovou zeleninu, fazole...

Rozmáchnout se také konečně mohl při pěstování bylinek. V jeho zeleném království má své pevné místo nejenom máta, ale i meduňka, bazalka, majoránka, pažitka, petržel a další. Nechybějí dokonce ani okrasné květiny.

Znáte jostu? Lysý kříženec černého rybízu a angreštu vás překvapí svou skromností

Zahrada

„Letos jsem měl opravdu dobrý rok. Poprvé v životě jsem dokonce sklízel svůj vlastní celer,” pochlubil se redaktorům webu Real-fix.

Zdravě znamená organicky

Zkušený zahrádkář správně tuší, že mladý muž tráví na své zahrádce spoustu času. Jak sám Alessandro říká, je to dohromady několik hodin týdně, vždy když má volno a není v práci. Tehdy svým rostlinám dopřává péči, která zahrnuje i pravidelné dávky hnojiva a pesticidů. Pokud byste jej však podezřívali z používání těch průmyslových, hluboce byste jej urazili.

Foto: Profimedia.cz

Během týdne tráví 45 hodin v práci. Pěstování zeleniny a ovoce se věnuje ve svém volnu.

Alessandro je velkým propagátorem ekologického přístupu k životu a organické stravy. K hubení škůdců proto používá vlastnoručně vyráběný prostředek z kopřiv a rovněž tak si vyrábí i vlastní hnojivo. Jeho základem je doma pěstovaná aloe vera.

Anketa

Také rádi pěstujete plodiny?
Ano, také
76,1 %
Občas
9,4 %
Spíše ne
3,7 %
Ne, vůbec
10,8 %
Celkem hlasovalo 2038 čtenářů.

Reklama

Související články

Líčidlo jedlé je krásné, ale i záludné

5. 9. 2020, 8:36

Možná že se ve vaší zahrádce líčidlo jedlé objevilo zčistajasna a teď tápete, jestli stojí za to tuhle nevšední trvalku pěstovat. Krásná sice je, má ale i své...

Jak se paznehtík zapsal do dějin umění

17. 10. 2020, 9:32

Stvořením paznehtníku nám příroda potvrdila své výtvarné nadání. Dokonalé rysy téhle unikátní trvalky inspirovaly k tvorbě umělce už v období antiky.

Výběr článků