Článek
„Mozkem“ každého systému chytré zahrady je řídicí jednotka, která ovládá celý závlahový systém, plus eventuálně další systémy jako osvětlení atd. Ta se pořizuje zvlášť nebo může být už součástí zavlažovacího setu.
Aby tato jednotka mohla vše dobře řídit, potřebuje informace, které čerpá ze dvou hlavních zdrojů. Prvním je půdní senzor. Toto zařízení poskytují údaje o podmínkách panujících v zahradě v reálném čase. Měří parametry, jako je úroveň vlhkosti půdy, její pH a obsah živin v ní. Umístěním půdních senzorů na záhony nebo do květináčů můžete vy i systém chytrého řízení zahrady nepřetržitě sledovat stav půdy.
Pokud senzor zjistí nízkou úroveň vlhkosti, může se spustit automatický zavlažovací systém, který odpovídajícím způsobem zalije rostliny. Takto zároveň šetříte vodu, protože díky průběžnému sledování vlhkosti nikdy nedojde ke zbytečnému přemokření.
Půdní senzory rovněž pomáhají sledovat dostatek živin, takže můžete rostliny hnojit přesně v dobu, kdy to opravdu potřebují, a ne tehdy, až začnou chřadnout.
Meteorologická stanice
Druhým cenným zdrojem informací pro chytrý systém zahrady je meteorologická stanice (někdy také meteostanice). Stanice v reálném čase poskytuje údaje o teplotě, vlhkosti, rychlosti větru a množství srážek, ale také informace o počasí v nadcházejících dnech. I ty se pak při automatické závlaze zahrady zohlední.
S informacemi o počasí přímo ve své lokalitě se můžete rovněž mnohem lépe rozhodovat o tom, kdy začít co sázet nebo naopak sklízet.

Jednotlivá zařízení umožňují sledovat rozličné funkce a údaje přes displej nebo prostřednictví mobilní aplikace.
Zavlažovací systém
Veškeré nasbírané informace centrální řídicí jednotka vyhodnotí a podle toho pak ovládá vlastní zavlažovací systém. Ten je třeba navrhnout na míru každé zahradě zvlášť, aby systém co nejlépe obhospodařil veškeré potřebné části s jejich specifickými nároky. Jinak bude zavlažována zelinářská a bylinková část, jinak trávník, jinak záhony okrasných květin.
Chytré zavlažovací systémy kromě zpracování informací ze senzorů a meteostanice dokážou například i detekovat netěsnosti a poruchy v celém rozvodu vody.
Kapková závlaha
Kromě systému využívajícího k zavlažování klasické rozprašovače a rozstřikovače lze soustavu doplnit o tzv. kapkovou závlahu. Ta představuje moderní a velmi úsporný způsob zavlažování, který se stále častěji využívá nejenom v chytrých zahradách, ale i na polích. Nejde však o úplnou náhradu tradičních zařízení, jako jsou rozprašovače či postřikovače, ale spíše o jejich efektivní doplněk.
Kapkový systém tvořený soustavou perforovaných trubek rozvedených kolem všech zavlažovaných rostlin dodává vodu přímo k jejich kořenům v malých dávkách, což minimalizuje ztráty vody odpařováním či odtokem a zároveň snižuje riziko přemokření a vzniku chorob na listech. Tento přístup je ideální zejména pro rostliny, které vyžadují přesnou a pravidelnou zálivku.
Na druhou stranu, klasické zavlažování rozprašovači je stále vhodné tam, kde je potřeba rychlé a rovnoměrné zavlažení větších ploch, například trávníků, nebo u rostlin preferujících vlhčení nadzemních částí.
Kapková závlaha je ideální pro rostliny, které si nepotrpí na vlhčení nadzemních částí. Navíc umožňuje přesně odměřenou zálivku, kde se voda nebude zbytečně odpařovat.
Chytré osvětlení
Kdo zahradničí doma nebo v zastíněných venkovních prostorách, ocení chytré osvětlení. Jeho systémy využívají LED světla, která se dají naprogramovat tak, aby napodobovala přirozený sluneční cyklus a poskytovala rostlinám světlo potřebné pro fotosyntézu.
Můžete ovládat intenzitu a dobu působení světla podle požadavků jednotlivých druhů rostlin. Například listové zelenině se daří za jiných světelných podmínek než květinám nebo keřům plodícím ovoce. Optimalizací světla pomocí chytré technologie podpoříte zdravější růst rostlin a docílíte vyšších výnosů.
Jak začít
Pokud se zařizováním chytré zahrady začínáte od nuly, je třeba si nejdříve ze všeho celý projekt důkladně rozmyslet. Zhodnoťte prostor, který máte k dispozici, a rozhodněte se, jaký typ zahrady chcete vytvořit. Zda půjde o venkovní zeleninové záhonky, květinovou zahradu nebo třeba bylinkovou zahrádku v domácích podmínkách. Zvažte všechny důležité faktory, které budou růst rostlin ovlivňovat: klimatické podmínky, sluneční záření, zdroje vody, kvalitu půdy.
Vyberte si rostliny, kterým se bude ve vašich podmínkách dobře dařit. Pokud se zahradničením začínáte nebo máte omezený prostor, začněte s rostlinami, které nejsou příliš náročné na pěstování. U venkovních zahrad sáhněte po původních rostlinách, kterým nepůsobí místní klima potíže. Vhodným výběrem si hodně zjednodušíte práci.
Co pořídit
Jakmile si vytyčíte cíl svého zahradnického úsilí a vyberete vhodné rostliny k pěstování, nastává čas investovat do pěti základních chytrých zahradnických technologií:
Řídicí jednotka: Podle toho, jak komplikovaný systém pro svou zahradu jste si vymysleli, volte jednotku, která dokáže všechny požadované úkoly plnit.
Půdní senzory: V místech, kam budete sázet rostliny, nainstalujte půdní senzory v různých hloubkách půdy.
Automatický zavlažovací systém: Vyberte si systém odpovídající velikosti vaší zahrady. Pro případ rozšiřování systému volte takový typ, který bude možné v budoucnu ještě doplňovat o další prvky.
Chytré osvětlení: Pokud se chystáte pěstovat rostliny v interiéru nebo v zastíněných prostorách, je instalace regulovaného osvětlení nezbytná.
Meteorologická stanice: Umožní vám sledovat aktuální změny klimatických podmínek.
Budování krok za krokem
Připravte si záhony nebo nádoby tak, aby měly správnou drenáž a obsahovaly kvalitní půdu. Pokud k pěstování používáte vyvýšené záhony nebo květináče, naplňte je kvalitním půdním substrátem obohaceným o organickou hmotu. Podle pokynů výrobců jednotlivých zařízení nainstalujte zvolenou chytrou technologii.
- Umístěte na určená místa půdní senzory.
- Rozveďte zavlažovací potrubí nebo postřikovače.
- Umístěte meteorologické stanice tam, kde mohou co nejpřesněji zachytit údaje o panujících klimatických podmínkách.
- Podle potřeby nainstalujte chytrá světla do vnitřní zahrady.

Pro velké plochy se hodí tradiční rozstřikovače.
Pozorně sledujte situaci
Jakmile máte vše nastaveno, pravidelně sledujte stav zahrady prostřednictvím mobilní aplikace nebo ovládacích panelů na zařízeních. Věnujte pozornost údajům ze senzorů o úrovni vlhkosti a obsahu živin v půdě.
Buďte připraveni upravit plán zavlažování podle předpovědi počasí nebo na základě zpětné vazby ze senzorů. Pravidelně kontrolujte jakékoli známky škůdců nebo chorob, abyste mohli problémy rychle řešit, než se ještě více vystupňují.
Odměna nejen v podobě vyšších výnosů
Pokud nemáte čas se zahradě a všem rostlinám na ní věnovat každý den několik hodin, je pořízení nějaké formy chytrého řízení závlahy a sledování všech potřebných veličin nezbytností. Technologie za vás zajistí květinám a plodinám optimální podmínky k růstu. Díky tomu budou zdravější, životaschopnější a budou více plodit či kvést.
V neposlední řadě pak chytré zahrady umožňují efektivnější využívání zdrojů, jako je voda a energie. Automatizované systémy zajišťují, že rostliny dostanou přesně to, co potřebují, bez zbytečného plýtvání. Automatizace rutinních úkolů, jako je zalévání, vám navíc ušetří spoustu fyzické práce a času, který pak můžete trávit jinak. Například jen posezením a prostým užíváním pobytu v zahradě.
Zároveň ale při vší automatizaci nemusíte zůstávat zcela vyřazeni z práce a své praktické zkušeností můžete neustále kombinovat s technologickými poznatky získanými z monitorovacích nástrojů a podle toho celý systém neustále ladit k dokonalosti.