Článek
Provoní a vyčistí vzduch, přilákají užitečný hmyz a zkrášlí balkon přirozenou elegancí. Dokonce i na velmi malém prostoru uprostřed rušného města si můžete vytvořit malou přírodní oázu plnou zeleně a zářivých barev. Balkonové květiny nejsou nijak náročné a spokojí se s málem.
Tipy pro výběr
Předtím, než přistoupíte k nákupu konkrétního druhu květin, pečlivě sledujte světlo, které k vám na balkon během dne dopadá. Každá květina má jiné potřeby, pokud jde o jeho množství. Máte-li pro pěstování vymezeno jenom jediné místo a nemůžete-li je v případě potřeby přemístit jinam, volte druhy, u kterých je dopředu zřejmé, že se jim na dané pozici bude dobře dařit.
Jinými slovy, máte-li po většinu dne balkon zastíněný, volte druhy libující si spíše ve stínu. A právě tak stínomilné rostliny nechtějte pěstovat na balkoně, na který mnoho hodin denně praží slunce.

Pelargonie jsou balkonovou klasikou. I proto pro ně v obchodech nejsnáze naleznete specializované substráty i hnojiva.
Samozavlažovací nádoba ušetří starosti
Ani výběr truhlíků a květináčů nenechte náhodě. Počítejte s tím, že terakotové a jiné neglazované květináče za slunného počasí rychle vysychají. Každá nádoba by měla mít drenážní otvory a použití misky pod ni je rozhodně dobrý nápad, abyste zabránili nadměrnému podmáčení zeminy.
Máte-li pocit, že nikdy nedokážete správně odhadnout množství vody na zálivku, sáhněte po samozavlažovacích truhlících a květináčích. Vodu v nich vede vzlínací dutina či knot a rostlina si jí vezme přesně tolik, kolik jí aktuálně potřebuje.
Truhlíky, stojany i závěsné květináče
Pokud máte na balkoně jen trochu víc místa, objevíte určitě více způsobů, jak na něm květiny uspořádat. Nemusí být jenom v truhlících nebo květináčích upevněných na zábradlí, což je asi nejběžnější umístění. Sáhnout můžete i po stojanech rozmanitých tvarů a druhů nebo závěsných květináčích.
Pozor však, budete-li chtít květináče zavěšovat, berte v úvahu i jejich hmotnost a hmotnost po jejich naplnění. Zejména na balkonech, kde budete květináč kotvit do stropu, tedy balkonu nad vámi, volte raději lehké nádoby z plastu. Zároveň tak máte na výběr z mnoha barev a stylů.
Pokud máte skutečně miniaturní prostory, hledejte svisle rostoucí druhy, které mohou například šplhat po mřížkách – ušetříte další místo.
Volba nádoby úzce souvisí s výběrem druhu, protože některým květinám stačí mělký květináč, jiné mají třeba rozrostlejší kořeny, a potřebují proto mnohem větší zázemí.

Květiny na balkonech lze různě nápaditě rozmístit.
Jaké druhy pěstovat?
Klasikou na slunné balkony jsou pelargonie, petúnie, surfinie, levandule, růže. Každý ale nemá to štěstí, že je jeho balkon orientovaný jižním nebo západním směrem.
Máte-li balkon na sever anebo pokud většinu dne tone ve stínu, zaměřte svou pozornost na druhy, jako je čemeřice, netýkavka, begónie, tořivka, břečťany, fuchsie, kapradiny a mnoho dalších.
Také polostinné balkony mají široké možnosti, jaké rostliny na ně vybrat. Mohou to být například hledíkovky, ostruhatky, verbeny. Nezapomeňte vzít v úvahu také velikost rostliny, pokud se jedná o trvalku.
Jak zajistit dobrý start?
Květinám samozřejmě musíte dát potřebnou dávku výživy. Základem je proto vhodně zvolený substrát, který obsahuje důležité živiny. Podle složení přidaných živin se rozdělují substráty na velice praktické univerzální, což je například Berto, který má navíc velký podíl rašeliny, anebo mohou být i specializované pro konkrétní druhy rostlin. Zde může být příkladem Prima Flora pro muškáty. Další možností je vybrat univerzální substrát obohacený už přímo hnojivem, jako má například Forestina, nebo s aktivním humusem, což nabízí Agro CS.
S nakoupeným substrátem je pak možné samozřejmě dále pracovat. Při přesazování balkonovek je dobré k substrátu podle druhu rostliny přidat trochu písku nebo třeba keramzitu, aby byla zemina lehčí. Jenom čistý substrát může zadržovat nadměrné množství vody a sléhat, což není dobré. Půda je pak příliš těžká a rostliny trpí.

Abyste zabránili přemokřování, můžete dát na dno vrstvu keramzitu.
Nezapomeňte na hnojení
Kvalitní substrát při zasazení nebo přesazení balkonovek je skvělým startem, ovšem prostor truhlíků nebo květináčů je značně omezený a živiny v půdě si rostlina po čase spotřebuje.
Proto je nezbytné květiny pravidelně přihnojovat. Podobně jako v případě substrátu volte buď hnojiva určená pro konkrétní druh, která uspokojí přesně jeho potřeby, nebo si můžete připravit domácí hnojivo z dostupných organických zdrojů.
Oblíbené jsou třeba vaječné skořápky, banánové slupky, kávová sedlina. Mějte ale vždy na paměti, které důležité prvky rostliny potřebují. Je to hlavně dusík, draslík, fosfor, ale také železo, hořčík či síra.
Jak zasáhnout proti chorobám a škůdcům
Balkonové rostliny, stejně jako kterékoli jiné pěstované venku, jsou vystavené riziku napadení škůdci a chorobami. V takovém případě pomůže speciální typ postřiku. I zde se můžete rozhodnout mezi klasickými průmyslově vyráběnými prostředky a těmi podomácku vyrobenými z ingrediencí, které máte k dispozici v kuchyni nebo spíži.
K odehnání mnoha škůdců se osvědčují hlavně hodně aromatické směsi, například česnekový výluh, případně odvary a výluhy z bazalky, máty či levandule, ale i skořice a tabáku. Na plísně a padlí se někdy hned na počátku doporučuje mléčný roztok (mléko s vodou smícháte v poměru 4 : 6).