Hlavní obsah

Učitel si postavil dům z hlíny. Zájem o něj byl takový, že v něm starou stavební metodu vyučuje

12. 1. 2022, 6:02

Když se Jordánec Hamad Nazzal z Mafraku rozhodl postavit si dům podle starobylých stavebních technik a z tradičních materiálů, byl mezi sousedy za podivína. Postupně se ale jeho dům začal těšit tak velkému zájmu a popularitě, že jej proměnil v centrum, kde tyto staré stavební techniky vyučuje zájemce z Jordánska i zahraničí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Jordánský akademik si postavil dům z hlíny za použití historických technikVideo: Reuters

 
Článek

Dvaapadesátiletý Nazzal studoval anglickou literaturu na univerzitě ve skotském Glasgow, jedenáct let učil ve Spojených státech, posledních pět let pak působil jako překladatel ve Spojených arabských emirátech. K architektuře neměl žádný profesní vztah. Nelíbil se mu ale moderní způsob výstavby, který se rozmáhá v jeho zemi.

Vše je podle něj nastavené tak, aby lidé museli do svého bydlení neustále dál a dál investovat. Rozhodl se tedy sám stavět metodou, kterou po staletí používali jeho předkové.

Výchozím materiálem mu byla hlína, kterou smíchal s ječnou slámou, ale také popelem a kozími chlupy. Jak říká, to jsou materiály, které jsou dostupné všude. Současně pro stavbu používá i kámen. Tvary staveb volil rovněž tradiční, tedy takové, jaké si lidé v jeho zemi budovali před staletími.

Protože neměl žádné předchozí zkušenosti se stavbou, natož s tímto typem staveb, musel nejprve hodně experimentovat, aby vytvořil fungující směs. Práce na kostře stavby mu trvala dva roky a další tři léta trvalo dokončení domu. Ten má nakonec pět místností a vnitřní plochu 200 čtverečních metrů.

Celý jeho pozemek, který koupil už v roce 2009 za 35 tisíc jordánských dinárů (zhruba 1 milion korun), má pak výměru 750 čtverečních metrů.

Každá z pětice místností je uzavřena štíhlou kupolí, přičemž u jejich nejvyššího bodu se pohybuje v rozpětí od 3,5 do 7,75 metru.

Muž si postavil dům z kamene a hlíny. K betonu nemá důvěru

Ačkoli prvním důvodem, proč Nazzalův dům poutá pozornost, je jeho nezvyklý tvar, který nám Čechům může na první pohled připomínat včelí úly, neméně důležitým důvodem pozornosti okolí je i ekologický styl stavby takového obydlí.

Nazzala původně sousedé považovali za podivína. Brzy jim ale došlo, kolik výhod jím použitá metoda stavby v sobě skrývá a začali se o jeho dům upřímně zajímat. Stejně jako spousta dalších lidí z Jordánska, ale i ze zahraničí. Přírodní materiál přirozeně dýchá, z interiéru nasává přebytečnou vlhkost, která se pak volně odpařuje v exteriéru, zároveň materiál dobře tepelně izoluje...

„Stavění ze slámy a hlíny je prastará metoda, která se vyznačuje klasickými tvary danými povahou použitých materiálů, ale i jejich šetrností k životnímu prostředí, přirozenou regulací jejich vnitřního klimatu a nízkou cenou ve srovnání s moderními metodami,” sdělil Nazzal reportérům z agentury Reuters.

Když Nazzal viděl, jaký je o jeho dům zájem, rozhodl se jej nakonec proměnit v centrum, kde nyní učí zájemce stavět stejným způsobem.

Jeho dům na povrchu zdobí jen jednoduché malby, zaoblené stěny jsou otevřeny jen malými okny. Vstupuje se starobylými dřevěnými dveřmi. Ani jedno z toho prý Nazzal dopředu neplánoval, stavba si o to podle něj prostě řekla sama.

Egyptská inženýrka staví domy z dusané hlíny. Jsou ekologické a dobře izolují

To, čím je jeho dům zajímavý, je ovšem propojení moderního života s historickými pracovními postupy. Muž totiž nevytvářel primárně budovu ve stylu skanzenu. Svůj dům budoval jako moderní domov pro moderní životní styl.

Říká, že jeho dům je první moderní budovou vyrobenou z hlíny, která prokázala svou obyvatelnost a udržitelnost jak pro tělo, tak pro duši.

Anketa

Lákalo by vás postavit si dům z hlíny?
Ano, bylo by to ekologické a patrně i levné.
57,6 %
Asi ano, ale bydlet v něm, to už nevím...
7,4 %
To tedy nevím.
2,8 %
Asi spíš ne.
4,9 %
Ne, vůbec.
27,3 %
Celkem hlasovalo 6329 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Výběr článků