Hlavní obsah
Dům na první pohled zaujme netradičním válcovým tvarem. Foto: Derek Swalwell

Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru

Měl to být jen skromný přístřešek na pláži. Architekti z ateliéru Austin Maynard Architects jej však pojali velmi netradičním způsobem. A tak skromný zůstal tento dům jen co se objemu týká. Svým válcovým tvarem mnohému divákovi vyloudí na tváři překvapený úsměv. O jednom však pochybovat nelze - je příslibem příjemného odpočinku v krásném prostředí.

Dům na první pohled zaujme netradičním válcovým tvarem. Foto: Derek Swalwell
Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru

Dům na kruhovém půdorysu má hned několik výhod. Jednak nevnucuje obyvatelům směr výhledu, který je hlavní. Návštěvník vidí stejně dobře na všechny strany a sám si určí směr, který mu zrovna v tu chvíli přijde nejhezčí.

Navíc stavba s kruhovým půdorysem nepotřebuje chodby, které jsou dle přesvědčení architektů pouze proplýtvaným prostorem.

Vstup do domu má podobu velké výseče, jejíž strany tvoří skládací prosklené dveře.

Foto: Derek Swalwell

Interiér má netradiční proporce, které mají podpořit pocit volnosti, nevázanosti a také objevování. Prostě všeho, na co není čas během rušného života ve městě.

Foto: Derek Swalwell

Tím, že má stavba kruhový půdorys, žádná z jejích stran není ta hlavní a žádný výhled není ten hlavní.

Foto: Derek Swalwell

Obrovskou předností nevšední chaty je pak její poloha. Stojí na pláži na jižním okraji poloostrova Mornington v australském Melbourne, kde se majitelům podařilo získat pozemek uprostřed přírody, nedaleko přírodní rezervace. Mají zde tak klid a užívají si naprosté samoty.

Kruhový půdorys umožnil vytvořit prostory více otevřené, ale neznemožnil vytvořit i vysloveně klidná až soukromá zákoutí.

Foto: Derek Swalwell

V centru stavby je točité kovové schodiště.

Foto: Derek Swalwell

Dům je patrový, má plochou střechu, na níž jsou umístěny solární panely. V centrální části interiéru je zelené kovové točité schodiště. V přízemí jsou denní prostory zahrnující hlavně kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Je zde rovněž koupelna s toaletou a prádelnou.

Nad jídelnou je otevřený prostor dosahující až pod střechu. Horní podlaží funguje spíše jako jedna velká noclehárna. Jednotlivé spací zóny jsou odděleny závěsy. I zde je koupelna s toaletou.

Horní patro slouží jako velká společná ložnice, kde jsou od sebe jednotlivé části odděleny závěsy.

Foto: Derek Swalwell

V ložnici se spí stylem, kolik lidí se vejde, tolik se jich vyspí uvnitř. Na koho místo nezbývá, vezme si stan a může spát na trávníku před domem.

Foto: Derek Swalwell

Architekti si dali záležet, aby v domě navodili především co nejvíce uvolněnou atmosféru.

Foto: Derek Swalwell

Dřevostavba s poloměrem půdorysu menším než pět metrů má dohromady 139 m² podlah, přízemí má 78 m², horní patro pak 61 m². Architekti pro ni navrhli výraznou dřevěnou kostru, která časem získá vlivem mořského podnebí charakteristickou patinu.

Stavba je vybudovaná jako dřevěná, ovšem s množstvím robustních kovových prvků, jež zůstaly záměrně přiznané.

Foto: Derek Swalwell

Důležitou roli při návrhu domu hrála volba materiálů, které musí být velice odolné, aby dokázaly vzdorovat náročným podmínkám na mořském pobřeží. Dům je obložen prkny z ošetřeného jasanového dřeva.

Foto: Derek Swalwell

Dům získává energii ze zmiňovaných panelů, zároveň v maximální míře využívá sluneční teplo a zároveň se chrání před zbytečným přehříváním interiéru.

Dešťová voda se shromažďuje ve velké válcovité nádrži z betonu. Využívá se nejen k zalévání zahrady, ale také ke splachování toalet.

Půdorys přízemí: 1 vstup, 2 obývací pokoj, 3 koupelna/prádelna, 4 komora, 5 kuchyň, 6 jídelna.

Foto: Austin Maynard Architects

Půdorys patra: 7 pokoj, 8 pokoj, 9 pokoj, 10 koupelna.

Foto: Austin Maynard Architects

Řez domem: 6 jídelna, 2 obývací pokoj, 8 pokoj.

Foto: Austin Maynard Architects


Může se vám hodit na Firmy.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků