Hlavní obsah

Sedmdesátiletý Rus si vlastníma rukama postavil kamenný hrad

18. 6. 2020, 6:06
Novinky, Jana Nesvadbová

Dům, jenž připomíná v jistém smyslu hrad zdobený oblázky, si postavil sedmdesátiletý Rus Pavel Gacojev z vesničky Věrchnij Biragzang v Severoosetské republice-Alanii. V místě, kde jsou tradicí kamenné domy s plochou střechou, je ten jeho nepřehlédnutelný. Na výstavbu použil pouze materiál, který nasbíral v okolí vesnice.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Rus si postavil svůj dům snů vlastníma rukamaVideo: Reuters

 
Článek

Sedmdesátiletý Pavel Gacojev svou kreativitou udivuje všechny návštěvníky horské vesnice Věrchnij Biragzang. Zatímco ostatní rodiny obývají kamenné domky s plochou střechou, které mají dvě až tři podlaží, on se rozhodl, že své obydlí pojme jinak. Bez velké nadsázky lze říci, že si místo běžného domova vybudoval malý hrad.

Jeho stěny přitom zdobí oblázky, které nasbíral v horské říčce. Stavbu přitom postavil z kamene, tak jako se domy staví u nich ve vsi už celé generace. Vnitřek pak zařídil i mnoha kusy nábytku, který rovněž sám vyrobil. Ze dřeva a kamene, které nasbíral kolem vesnice.

Pavel se svou ženou Světlanou vedou soběstačný styl života. Chovají krávy a vyrábějí si domácí sýr. Pozornost sousedů vzbuzují i tím, že si pěstují exotické druhy ovoce. Sklízejí si tak pravidelně úrodu granátových jablek, fejchoy (plody rostliny jménem aka), citrony a olivy. To vše uvnitř svého domu, což mu dodává poněkud tropickou atmosféru.

Rodina se stala dobrovolně pokusnými morčaty - bydlí v domě pod kupolí

Tipy a trendy

„Rozhodl jsem se dělat všechno z přírodních materiálů. Za nic z toho nemusím platit. Kamenů si můžete nasbírat, kolik chcete, a můžete začít stavět. Navíc peníze ani nemám. Kdybych je měl, postavil bych si dům z cihel. Jako je tenhle. Dvoupodlažní,” svěřil se Pavel reportérům agentury Reuters.

„Dělá všechno tak, jak to horalé dělali vždycky. Stavěli si domy z kamene, ze směsí a on to dělá zrovna tak. Naučil se to, já tomu nerozumím. Položí jeden kámen na druhý a celé mu to pevně drží,” komentuje dílo svého chotě Světlana, zatímco z kamenitého políčka sklízí pórek.

Anketa

Lákalo by vás postavit si dům vlastníma rukama jen z přírodních materiálů?
Ano, moc.
54,7 %
Už jsem to dokázal/a.
5,1 %
Asi ano.
4,5 %
Nevím. To mě nenapadlo.
4,3 %
Ani moc ne.
4,4 %
Ne, neuměl/a bych to.
10,9 %
Ne, nevidím ani důvod.
16,1 %
Celkem hlasovalo 9776 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Je to kolo, nebo loď? Je to i příbytek

2. 6. 2020, 6:31

Srdce milovníků nejrůznějších samohybů a nevšedních vozítek si okamžitě získává tzv. Z-Triton. Říci, že jde o upravené kolo, by bylo hrubou urážkou čtyřletého...

Výběr článků