Cairns patří k nejsevernějším městům v Austrálii. Z těch, v nichž díky rozvinutému cestovnímu ruchu můžete čekat špičkový servis, je nejsevernější určitě. Co vlastně sem, stovky kilometrů severně od nejzalidněnější části Austrálie, láká návštěvníky z celého světa? Je to Velký bariérový útes. Už od školních lavic o něm slýcháme jako o největším systému korálových útesů na světě.

Kousek na sever od Cairns u silnice číslo 44 leží nádherné pobřeží u Port Douglas.

Kousek na sever od Cairns u silnice číslo 44 leží nádherné pobřeží u Port Douglas.

FOTO:bigstock.com

Vědci na Velkém bariérovém útesu zaznamenali 400 druhů korálů, 4000 druhů měkkýšů a 1500 druhů ryb. Takto rozmanitou skupinu na jednom místě jen tak někde neuvidíte. Jde o unikátní seskupení 2600 samostatně stojících korálových útesů300 korálových ostrůvků.

Je to nádhera potopit se sem mezi žluté a zelené rostliny, červené ryby a proplouvat pestrobarevným rejem podmořské přírody. Díky velké koncentraci vodních tvorů a rostlin tu ovšem máte parádní výhled i z paluby lodi.

Kolem korálů je pěkně živo. Pro potápění absolutní paráda!

Kolem korálů je pěkně živo. Pro potápění absolutní paráda!

FOTO:bigstock.com

Úplně nejlepší je, když se vám podaří spatřit některého z chráněných živočichů. Vidět tu totiž můžete dugonga, mírumilovného kapustňákovi příbuzného obra, kterému se pro jeho zálibu v rostlinné stravě přezdívá „mořská kráva“.

Poznejte další fascinující místa na Zemi:

Není divu, že se korálová bariéra na severu Austrálie dostala už roku 1981 do výčtu jedinečných míst světa, které je třeba pečlivě chránit. Ano, jde o Seznam světového přírodního dědictví UNESCO, exkluzivní klub těch nejnádhernějších míst planety. Například Česko na něm nemá žádný zápis, UNESCO chrání jen naše kulturní památky a nehmotné dědictví.

Takovéto korálové útvary vystupují z moře v pásu dlouhém 2000 km.

Takovéto korálové útvary vystupují z moře v pásu dlouhém 2000 km.

FOTO: bigstock.com

Právě z Cairns, velkoměsta se 140 tisíci obyvatel, se sem často jezdí. K nejbližším útesům je to odsud 26 km. Jako první uvidíte jižní, hezčí část útesů. Ta je lépe chráněná před vnějšími vlivy než severní strana otočená na širé moře, a tudíž živější a pestřejší.

Přes ta nejkrásnější místa systému útesů vede Cesta kolem světa soukromým letadlem 2017. Pasažéři se opálí pod bahamským sluncem a zamíří právě do Cairns. V okolí Velkého bariérového útesu se zdrží několik dnů. Projdou si největší město státu Queensland (Cairns), poznají jeho mladé a moderní centrum a vydají se na moře přímo ke korálům. Hemžení a pestré barvy ryb a korýšů je určitě pobaví. Pak se všichni mohou připravit na orangutany na největším ostrově Asie, cesta totiž pokračuje na Borneo.

Azurové nebe, tyrkysový oceán, mezi tím zelenkavé korálové útesy. Barev si u Velkého bariérového útesu užijete dost.

Azurové nebe, tyrkysový oceán, mezi tím zelenkavé korálové útesy. Barev si u Velkého bariérového útesu užijete dost.

FOTO:bigstock.com

Inzertní sdělení: Cesta kolem světa je s námi snadná!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vám zajistí cestu kolem světa.

Procestujte svět za 26 dní

Láká vás všeho nechat a odletět na Bahamy a jejich zlaté pláže? A pak nejezdit domů a vydat se k australskému Velkému bariérovému útesu? Na Cestě kolem světa soukromým letadlem 2017 můžete, navíc poznáte ta nejkrásnější místa Tichomoří včetně atolů Nové Kaledonie

Objevte nejkrásnější místa východu Austrálie

Nechte si ukázat úchvatnou krajinu východního pobřeží Austrálie lemovaného značkami „pozor, klokani“. Stanete pod monumentální Operou v Sydney, poznáte největší město Queenslandu Cairns nebo zlaté písky přímořského ráje Gold Coast.

Čtěte dále:

Přečtěte si článek o jordánské Petře, nahlédněte na pět obřích luxusních lodí nebo objevte Panamský průplav. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán