Projdeme si pětici řeckých ostrovů, které prosluly přírodními i kulturními zajímavostmi, památkami, ale také špičkovým zázemím v luxusních hotelech u sluncem věčně vyhřátých pláží. Zapomeňte na průměrné hotely a přeplněné pláže, čeká vás pětihvězdičkový luxus!

Santorini: Líbánky tu prožil i Brad Pitt

Začalo to tak trochu pekelně, ale výsledkem je ráj. Řeč je o romantickém řeckém ostrovu Santorini, který vznikl díky mohutné sopečné erupci. Původně jeden velký ostrov se po výbuchu rozdělil na několik menších, mezi něž patří i Santorini.

Pohled ze santorinského hotelu Santo Miramare není vůbec špatný.

Pohled ze santorinského hotelu Santo Miramare není vůbec špatný.

FOTO: santomiramare.com

Výsledek výbuchu se opravdu povedl. Při plavbě kolem ostrova to vynikne nejvíce. Před vámi z moře vystupují skaliska až 300 metrů vysoká. To ovšem zdaleka není všechno. Na útesech, které se volně svažují směrem k moři, je vidět chlouba Santorini – ikonický pohled na pitoreskní domečky s bílými zdmi a modrými střechami a dveřmi. Do toho občas prosvitne červená a pohádkový obraz, který zdobí nejednu pohlednici, je na světě. Kdo si v tomto prostředí počká do večera na západ slunce, ten se dočká romantiky až brutální.

Co jste o Santorini možná nevěděli
  • Na dovolenou na Santorini jezdí režisér Woody Allen (v oblibě má letovisko Imerovigli), v minulosti se na zdejších plážích ukázal i ruský prezident Vladimir Putin.
  • Mezi lokální tradiční vyhlášená jídla patří například koskosela, variace na v Řecku velmi populární strapatsadu, tedy směs z rozmačkaných rajčat, vajec, sýru feta a dochucujících ingrediencí.
  • Santorini patří do skupiny Kykladských ostrovů.

Ostrov se díky romantické atmosféře stal vyhledávaným cílem novomanželů a ostatních zamilovaných z celého světa. Vzniklo zde proto několik luxusních hotelů, kde ke standardnímu vybavení patří vířivka na terase nebo postele opravdu královských velikostí. Ukázkovým příkladem luxusu je hotel Mystique v letovisku Imerovigli.

Užít si na masáž v báječném prostředí, to mohou hosté hotelu Mystique na Santorini.

Užít si masáž v báječném prostředí, to mohou hosté hotelu Mystique na Santorini.

FOTO: mystique.gr

Romantické kouzlo Santorini učarovalo některým celebritám, které sem jezdí trávit společné chvíle s partnery. Třeba Brad Pitt tu kdysi strávil líbánky s Jenifer Aniston, pobýval zde i se současnou manželkou Angelinou Jolie.

Čtěte také: Kouzelné Santorini: Čeká tu na vás černý písek, luxus a západ slunce jako z pohádky

Kos: Ostrov s hotelem jen pro dospělé

V pásmu luxusních řeckých destinací nacházejících se poblíž tureckého pobřeží leží také Kos. Mísení dvou kultur a osobité turecké čtvrti vložené do jádra řeckých měst představují největší bohatství této části „Dodekanéských ostrovů“.

Ale Kos má i jinou zvláštnost – Blue Lagoon Resort. Pokud jste milovníci dětského křiku, tady si vůbec neužijete. Resort s více než šesti sty pokoji se snaží vyjít vstříc hlavně zamilovaným párům, a tak většinu zdejších aktivit umožňuje provádět jen dospělým. Do vířivky mohou jen návštěvníci nad 16 let, do restaurace smí rodiny s dětmi jen dva dny v týdnu. Po všem zmíněném nikoho nepřekvapí velké pohodlné postele na pokojích.

Řecké ostrovy hodně lákají romantiky a zamilované.

Řecké ostrovy hodně lákají romantiky a zamilované.

FOTO: Elena Frolova (Bigstockphoto.com)

Kréta: Kde mají palác se 1400 pokoji?

Když od břehů Santorini vyplujeme na jih, narazíme na věhlasnou Krétu. O legendárním Minotaurovi a antických hrdinech už bylo napsáno dost. Podívejme se proto spíš na současnou podobu ostrova. I když tak úplně se od starověku odpoutat nemůžeme.

Lákavou destinaci z Kréty totiž mimo jiné dělá i bezpočet památek na doby hrdinských bitev a králů sídlících v úchvatných palácích. Ten největší z nich se jmenuje Knóssos a najdeme ho nedaleko Iraklionu, hlavního města ostrova.

Palác Knóssos je výkladní skříní starověké kultury na Krétě.

Palác Knóssos je výkladní skříní starověké kultury na Krétě.

FOTO: neirfy (Bigstockphoto.com)

Knóssos býval centrem kulturního života na ostrově a sestával z asi 1400 vzájemně provázaných místností. Menší, ovšem starší je palác Faistos. Stál tu už v dobách dědů našich dědů. A v dobách jejich dědů. A dědů dědů jejich…zkrátka už ve čtvrtém století před naším letopočtem. Dnes z něj mnoho nezbylo, ale stále lze poznat, kde se odehrávaly obětní obřady a velké ceremoniály. Když se na chvilku zastavíme mezi krétskými památkami a necháme na sebe působit elementy starořecké minojské kultury, atmosféra antických chrámů, paláců a legendárních hrdinů na nás přímo dýchá.

Luxus na Krétě: Podívejte se, kam jezdí na dovolenou v Řecku „horních deset tisíc”

Rhodos: Stával tu jeden z divů světa

Východně od Kréty, směrem k Turecku, narazíme na celou řadu půvabných ostrovů, mezi něž patří i Rhodos. Do dějin se nesmazatelně zapsal mimo jiné tím, že zde stával jeden ze sedmi starověkých divů světa, Rhodský kolos. Šlo prý o čtyřicetimetrovou sochu z bronzu, která se do našich časů bohužel nedochovala.

Lindos na ostrově Rhodos - další místo, které prostě nenechá ničí foťák v klidu.

Lindos na ostrově Rhodos - další místo, které prostě nenechá ničí foťák v klidu.

FOTO: byrdyak (Bigstockphoto.com)

Zůstalo však mnoho dalších staveb jako středověký palác johanitů nebo celé jádro města Rhodos. Kdo ovšem nechce trávit čas jen chozením po památkách, ten si v klidu může užít místní špičkové pláže. Třeba ty s exkluzivními čtyřhvězdičkovými a pětihvězdičkovými hotely v destinacích Kolymbia či Faliraki.

Právě Faliraki se stalo častým cílem těch, kdo si chtějí především odpočinout na pláži a trochu se pobavit. To se dá například v místním obrovském akvaparku se 36 tobogány! Vyzkoušet je všechny, to je velká výzva.

Pláž s vrakem se jmenuje Navagio a najdeme ji na severozápadě ostrova.

Pláž s vrakem se jmenuje Navagio a najdeme ji na severozápadě ostrova.

FOTO: Lucian Bolca (Bigstockphoto.com)

Zakynthos: Pláž jako z románu

Přehled zakončíme na ostrově Zakynthos. Kdyby neexistoval, nějaký romanopisec nebo malíř by si ho nejspíš musel vymyslet. Například zátoka s ostře řezanými skálami svírajícími pláž s pozůstatky ztroskotané lodě. Že to zní opravdu jako z knihy? Ale kdeže, Tohle, stejně jako nedaleké „modré jeskyně“ skutečně existuje a láká na Zakynthos cestovatele ze všech koutů zeměkoule. Nemáte chuť se k nim připojit?

Inzertní sdělení: Vydejte se na exkluzivní zájezdy do Řecka!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Řecka:

FOTO: ESO travel

Exkluzivně na Santorini

Probudíte se a koukáte přímo do zátoky na nekonečnou mořskou hladinu a rozmanitě tvarované útesy kolem. Pětihvězdičkový hotel Mystique v lokalitě Imerovigli má špičkové vybavení a láká na skvělou polohu a nepopsatelné výhledy do krajiny.

Poznejte fantastickou Krétu!

Pětihvězdičkový luxusní hotel Annabelle v krétském letovisku Hersonissos se může pochlubit soukromou pláží s modrou vlajkou, oceněním pro pláže splňující nejpřísnější kritéria pro kvalitu služeb a čistotu vody a okolí. Vydejte se sem s námi na dovolenou!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si o plavbách z Moskvy do Petrohradu, dále o poznávání divoké Aljašky nebo o tisících hvězd viditelných na noční obloze nad Bryce Canyonem. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika a Amerika.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán