Hlavní obsah
V roce 1956 postihlo Santorini silné zemětřesení. Dnes po něm není ani památky. Foto: ESO travel

Kouzelné Santorini: Čeká tu na vás černý písek, luxus a západ slunce jako z pohádky

Nejkrásnější západ slunce na planetě je prý nad vesničkou Oia na Santorini. Unavené sluneční paprsky se tady opírají o bílé domky, modré střechy a vysoké útesy. Černý písek na zdejších plážích ještě hřeje, ale už méně než během dne. A z místního přístavu odplouvají lodě s turisty, kteří přijeli jen na výlet a nocovat na Santorini nebudou. Ostrůvek je malý, kapacita je omezená a ceny kvůli tomu pořádně vysoké.

V roce 1956 postihlo Santorini silné zemětřesení. Dnes po něm není ani památky. Foto: ESO travel
Kouzelné Santorini: Čeká tu na vás černý písek, luxus a západ slunce jako z pohádky

Santorini drží hned několik nej – je to jedno z nejromantičtějších míst planety, patří k nejfotografovanějším místům světa. A ruku v ruce s tím jde i exkluzivita a poměrně vysoká cena.

Santorini je malinkatý ostrůvek – na délku má 18 kilometrů, na šířku často jen necelé dva. Stylových hotelů, které jsou vysoko na útesech a nabízejí velmi často až dekadentní luxus (příkladem budiž vířivka na soukromé terase s výhledem na moře), není mnoho. Většina z půl milionu turistů, kteří sem přijedou, tak ráno vystoupí z výletní lodi a večer se opět nalodí. Přespání v luxusu by totiž bylo nad jejich finanční možnosti. Dovolená tady totiž může vyjít i na více než 100 tisíc korun na osobu a na týden.

Santorini patří mezi nejluxusnější evropské destinace: Letní luxus: Podívejte se na nejlepší evropské destinace. Jsou v Řecku i v Itálii

Samozřejmě tu ale jsou i finančně únosnější možnosti. Jen si pozorně naplánujte, kam přesně vyrazíte. Někde je božský klid, jinde to žije i v noci.

Imerovigli - potkat Woodyho Allena

Zlatým středem je v tomto směru romantické letovisko Imerovigli na severozápadním pobřeží. V samotném městečku je poměrně klid, do hlavního města Thiry, kde to žije až do rána, je to ale jen pouhé dva kilometry, které se dají zvládnout i pěšky.

Na pláž je to daleko, a tak musí vzít člověk zavděk „jen“ bazénem přímo na útesu.

Foto: ESO travel

Imerovigli platí za jedno z nejkrásnějších míst už tak krásného ostrova. Dříve sem hojně jezdila aristokracie, dnes je častým cílem třeba Woodyho Allena, který tu tráví dovolenou. Bílé domky jsou rozeseté vysoko na útesech, tradiční architektuře se přizpůsobili i místní malé, ale luxusní hotýlky.

Když západ slunce vypadá jako zázrak!

Západy slunce pozorované z vesnice Oia jsou prý jedny z nejkrásnějších na planetě. I proto sem den, co den vyráží tisíce turistů, a to i z okolních ostrovů. Prý není nad to projít se úzkými dlážděnými uličkami, tu a tam nakouknout do některé z modrých okenic a nakonec se posadit do některé z taveren, ze kterých je výhled na moře a zapadající kotouč slunce.

Nečekejte tady žádné velké komplexy. Spíš naopak. V hotelech v Imerovigli sází na komorní atmosféru, individuální přístup ke každému hostu a na unikátní výhled na modré moře hluboko pod vámi. Když k tomu člověk přidá bazén zakomponovaný přímo do útesu nebo gurmánskou restauraci, možná už najde opodstatnění sto deseti tisíc, na které tady vyjde pobyt v hlavní sezoně.

Vesnička Oia proslula západy slunce, které jsou prý jedny z nejkrásnějších na světě.

Foto: ESO travel

Na pláž se jde déle

Jen se vstupem k vodě je tady problém. Imerovigli de facto nemá žádnou pláž a sestup dolů k hladině trvá dlouhé minuty. „Pokud dáváte přednost dovolené u bazénu, zklamaní nebudete, pokud ale patříte mezi velké plavce, vyberte raději jiné letovisko,“ radí místní hoteliéři.

Mnohem přívětivější je v tomto směru třeba Perissa na severovýchodě. Tady hotely leží přímo na stejnojmenné pláži, která vévodí žebříčku nejkrásnějších pláží ostrova. A právem. Modré moře vytváří s černým vulkanickým pískem kontrast, na který si zrak musí chvilku zvykat.

I Perissa patří do kategorie klidnějších letovisek – nejvíc živo je tady na plážové promenádě, která se táhne několik kilometrů. Luxusní restaurace tady střídají bistra, venkovní bary a obchůdky, kde člověk může nakoupit suvenýry. Žije to tu ale spíš během dne, večer ruch utichá a život se přesouvá do hotelových barů a restaurací, kde hrává tradiční řecká hudba. Člověk ji může podlehnout, nebo opět prchnout. Tentokrát do Thiry.

Pobyt v některých hotelech vyjde na desítky tisíc korun.

Foto: ESO travel

Thira - srdce ostrova

Thira je domovem pro zhruba 1500 obyvatel, kteří z ní dělají největší a zároveň hlavní město Santorini. Právě Thira je srdcem zábavy. Večer, co večer se tu v hlasitosti produkce předhánějí desítky podniků, zahanbit se nenechají ani někteří místní prodavači, kteří hlasitě zvou do svých obchodů.

Člověka v tu chvíli ani nenapadne, že v roce 1956, těsně po silném zemětřesení byla velká část z toho, co vidí, v troskách. Santorini tehdy postihlo velmi silné zemětřesení, které srovnalo se zemí drtivou část domů na ostrově. Místní se ale z ničivé pohromy vzpamatovali až neuvěřitelně rychle a na dnešních domcích by jen málokdo poznal, že nejsou původní, ale poměrně nové.

Bílé domky s modrými okenicemi a střechami – to jsou poznávací znamení ostrova Santorini.

Foto: Wolfgang Staudt

Mimochodem – zemětřesení v roce 1956 nebylo v historii Santorini prvním. Okolo roku 1450 před Kristem došlo k mohutnému výbuchu místního vulkánu, který rozmetal velkou část ostrova a jehož popel se našel až na Islandu. Výbuch byl zároveň koncem místní vyspělé civilizace, a tak není divu, že dnes někteří označují Santorini za bájnou ztracenou Atlantidu.

Inzertní sdělení: Vydejte se do hotelů, kde vás budou hýčkat!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky luxusní zájezdy:

Astra Suite,Santorini

Patří mu přední příčky mezi nejromatičtějšími hotely světa. Zároveň je v top25 nejlepších hotelů planety. Užijte si bazén a slunění vysoko na útesech. Zažijte luxus!

Hotel Santo Miramare, Santorini

Luxusní hotel vhodný i pro náročnější klienty se nachází přímo u krásné, 3km dlouhé písečné pláže s černým pískem Perivolos a promenády v prázdninové letovisko Perissa.

Hotel Caravia Beach, Kos

Čtyřhvězdičkový moderně zrekonstruovaný hotel na ostrově Kos. Velký bazén, vířivka, zázemí pro vodní sporty. Okolí ideální k procházkám, do centra letoviska Marmari jen kousek.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o legendárním Gibraltaru, o gigantických náboženských stavbách nebo o Timbuktu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel

Anketa
Kam letos pojedete na letní dovolenou?
do Řecka
17.4 %
do Španělska
3 %
do Itálie
5.2 %
do Chorvatska
8.9 %
jinam po Evropě
10.6 %
mimo Evropu
7.1 %
nepojedu na dovolenou
47.8 %
Celkem hlasovalo 2350 čtenářů.

Co jste o Santorini (ne)věděli…

  • celý ostrov má asi 7000 obyvatel
  • Santorini je nejjižnější ostrov souostroví Kyklady
  • název Santorini vychází ze slov „Santa Irini“ neboli Svatá Helena
  • nejslavnější archeologickou lokalitou je v roce 1967 objevená vesnička Akrotiri. Postupně tu byly odryty pozůstatky dávné a velmi vyspělé civilizace, která předpověděla výbuch vulkánu okolo roku 1450 před Kristem a zavčas zmizela
  • pobřeží Santorini má délku pouhých 70 kilometrů – část tvoří pláže, část vysoké útesy
  • oblíbeným místem turistů je vulkán Nea Kameni ve vodách nedaleko hlavního ostrova. Vydat se sem člověk může některou z výletních lodí
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků