Dlouho stály a vlastně ještě tak trochu stojí mimo hlavní zájem a proud turistů, je na nich větší klid a soukromí. Luxus ale stejný jako na dvou nejznámějších – Ari a Malé – i tady se můžete dočkat privátního bazénu, snídaně na terase luxusního vodního bungalovu nebo prosklené podlahy, skrz kterou je vidět podmořský život. Podívejte se spolu s námi na další maledivské atoly, které ty nejznámější v mnoha ohledech strčí do kapsy.

Dhaalu je jeden z těch méně známých atolů.

Dhaalu je jeden z těch méně známých atolů.

FOTO: ESO travel

Atol Dhaalu – patří k němu i ostrov duchů

Atol Dhaalu dal turistickému ruchu na svých 56 ostrůvcích zelenou až v roce 1996. Nicméně od té doby tu stihlo vzniknout několik kvalitních resortů. A bohužel i zaniknout. Po „Vánoční tsunami“ v roce 2004 se nepodařilo obnovit život a turistický ruch na ostrůvku Gemendhoo. Dnes je to tedy ostrůvek duchů, s minimálními stopami po tom, že tu kdy žili lidé. Jeho původní obyvatelé se přestěhovali na hlavní ostrov.

Kam jinam na opravdu luxusní dovolenou?
Zapomeňte na klasický hotelový pokoj, tady se spí na vodě.

Zapomeňte na klasický hotelový pokoj, tady se spí na vodě.

FOTO: ESO travel

Atol Dhaalu je destinací, kterou často vyhledávají potápěči (ostatně jako celé Maledivy), a při cestě sem byste neměli minout ani „hlavní ostrov“ Kudahuvadhoo se zachovalou mešitou ze schránek korálů. Na ostrůvku Rinbudhoo na západním okraji atolu zase stojí za návštěvu šperkařské dílničky místních, kde hlavně dámy bude přecházet zrak.

Chcete vycestovat co nejdřív? Kam v listopadu? Za sluncem! Výhodně se dá pořídit Kuba, Thajsko i poznávací plavba

Stejně jako jinde na Maledivách ani dovolená tady ale není zrovna levný špás. Týden v pětihvězdičkovém resortu v plážové nebo vodní vile s vlastním bazénem přijde jednu osobu na 140 tisíc korun.

Atolu Laamu – tady se psala historie

V minulosti tu fungovalo několik buddhistických klášterů. Ty vzaly za své po příchodu muslimů, kteří na jejich troskách vystavěli mešity. Dnes ale na atolu Laamu najdete z těchto mešit také jen trosky. Laamu, a hlavně jeho ostrovy při východním okraji jsou sice jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Maledivách, ale i tak je to slabota.

Maledivy tvoří asi 1200 ostrůvků, obydlených jich je jenom hrstka.

FOTO: ESO travel

Spoustu významných míst totiž v minulém století poničili sami místní – když na vlastní pěst hledali v ruinách ukryté poklady. Zničena tak byla (ač mnohdy nevědomky) podstatná část artefaktů, které hovořily o kultuře na Maledivách v období středověku.

Maledivy se postupně potápějí. Vznikají tedy smělé plány, jak je zachránit. Na Maledivách roste luxusní umělý ostrov ve tvaru květiny a plovoucí golfové hřiště

Atol Laamu je jižním cípem centrální části Malediv, tvoří ho 82 ostrůvků (z toho 12 obydlených) a ostrovy na jeho východním okraji jsou na maledivské poměry až překvapivě veliké. I na nich ale vyrostlo několik luxusních resortů – v čele s ekoresortem Six Senses, kde je vše z přírodních a recyklovaných materiálů. Večer tu můžete posedět buď v letním kině, nebo na střešní terase bungalovu. Tedy pokud máte na účtu více než sto tisíc.

Atol Baa – tady je podmořská restaurace

V roce 2011 se atol Baa stal biosférickou rezervací UNESCO. Dostal se tak do společnosti ostrova Komodo, skaliska Uluru nebo souostroví Galapágy. Až tak jsou jeho přírodní scenérie unikátní. Rozsáhlé porosty mangrove, nepoškozené korály, obrovská rozmanitost živočišných druhů…

Atol Baa je biosférickou rezervací UNESCO – a také rájem pro dovolenou.

Atol Baa je biosférickou rezervací UNESCO – a také rájem pro dovolenou.

FOTO: kihavah-maldives.anantara.com

V zálivu Hanifaru se každý rok páří žraloci velrybí, při vstupu do této zátoky se pak při shánění potravy shlukují stovky mant obrovských. Tento atol v západní části Malediv je jedním z těch vůbec nejkrásnějších.

A právě tady vznikla druhá podmořská restaurace na Maledivách. Je součástí resortu Anantara a na rozdíl od první podmořské maledivské restaurace Ithaa nejde o kompletně prosklenou trubici, ale o krásně designérsky řešenou restauraci, kde vás budou oči přecházet chvíli z toho, co se děje za sklem, chvíli z toho, co vám zdejší šéfkuchaři naservírují.

 Podvodní restaurace? Na atolu Baa vznikla už druhá svého druhu na Maledivách.

Podvodní restaurace? Na atolu Baa vznikla už druhá svého druhu na Maledivách.

FOTO: kihavah-maldives.anantara.com

Před odletem sem si nicméně pořádně překontrolujte dostatečnou hotovost na účtu – pobyt pro jednu osobu na týden tady stojí asi 160 tisíc korun.

Více o Maledivách:

Inzertní sdělení: Prožijte svůj sen! Vydejte se na Maledivy!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů na Maledivy:

FOTO: ESO travel

Komandoo Resort, atol Lhavyiani

Resort, který nabízí ideální podmínky pro klidnou relaxační dovolenou. Vodní i plážové vily - některé dokonce s vlastním jacuzzi. Nechejte se hýčkat v prostředí tohoto luxusního resortu!

FOTO: ESO travel

Anantara Kihavah Villas, atol Baa

Dovolená pro náročné – i co se kvality restaurací v rámci resortu týká. Komfort, soukromí i unikátní prosklená podmořská restaurace, druhá svého druhu na Maledivách. Plážové i vodní vily s vlastními bazény.

 

FOTO: ESO travel

Resort Niyama, atol Dhaalu

V roce 2011 nově otevřený designový resort, kde se snoubí luxus, perfektní služby a soukromí. Bydlet tady můžete v plážových nebo vodních vilách, které disponují i vlastním bazénem. Samozřejmostí jsou výborné restaurace.

Čtěte dále: 

Přečtěte si také článek o nejfantastičtějších vyhlídkách, o plážích v Kambodži nebo o ideálních destinacích pro sportovce. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán