Hlavní obsah
Empire State Building – nádherná vyhlídka, která láká sebevrahy. Jako první skočil těsně před ukončením stavby propuštěný dělník, po něm ještě asi tři desítky lidí. Počínaje rokem 1947 tomu brání vysoký plot. Foto: Piotr Kruczek (Public Domain Image)

Nejfantastičtější vyhlídky světa: Skleněný chodník nad propastí nebo slavné Boží okno

Jihoafrická obdoba bájného Mordoru, mrakodrap, jehož výtah po cestě z prvního do posledního patra a zpátky urazí vzdálenost přes jeden kilometr, a další fantasticky znějící místa ukrývají vysoko položené vyhlídky do širé krajiny nebo pulsujícího města. Vydejte se s námi po jejich stopách a dostanete se třeba i na Velkou čínskou zeď.

Empire State Building – nádherná vyhlídka, která láká sebevrahy. Jako první skočil těsně před ukončením stavby propuštěný dělník, po něm ještě asi tři desítky lidí. Počínaje rokem 1947 tomu brání vysoký plot. Foto: Piotr Kruczek (Public Domain Image)
Nejfantastičtější vyhlídky světa: Skleněný chodník nad propastí nebo slavné Boží okno

Nádhernou vyhlídku si lze užít třeba i z vrcholků některých staveb v Benátkách, my jsme ale jako obvykle v rubrice Exotika vybrali spíše místa, na něž česká či slovenská noha tak často nevstoupí.

Jihoafrický Mordor nepohltil prsten, ale láhev

Tak jako se hobit Frodo ze ságy Pán prstenů snaží zbavit nebezpečného prstenu, který nosí jen zkázu, tak se ve filmu Bohové musejí být šílení pokoušel jihoafrický domorodec Xixao sprovodit ze světa láhev od Coca Coly. Neměl sice k dispozici legendární Mordor, ale jih Afriky skrývá něco podobného.

Jde o vyhlídku na okraji Blyde Canyonu zvanou Boží okno. Najdete ji v provincii Mpumalanga, a pokud jdete kolem, rozhodně ji nepřehlédnete. Tyčí se totiž do výše 700 metrů nad zemský povrch. Při pohledu z ní máte celé okolí jako na dlani.

Pohled na Blyde Canyon v Jižní Africe.

Foto: ESO travel

Nemáte závratě? Podívejte se na dno propasti skrz skleněný chodník

Začali jsme u přírodních vyhlídek a u nich ještě chvíli zůstaneme, konkrétně u té nejznámější – u Velkého kaňonu v americké Arizoně. Vyhloubila ho řeka Colorado. Ale ne všechno, co je v této legendární přírodní památce k vidění, je dílem přírodních jevů a zákonů.

Správa národního parku Grand Canyon se sice snaží vše udržet v neporušeném stavu, aby turisté viděli kaňon v jeho celé kráse, nicméně část oblasti patří indiánům, kteří se snaží co nejvíce na Velkém kaňonu vydělat, a tak před několika lety nechali vystavět nad propastí skleněný chodník. Návštěvníci, kteří netrpí závratěmi, se tak mohou při procházení dívat z bezpečí až na dno, aniž by jim cokoliv překáželo.

Není největší, v Austrálii a Asii najdeme ještě dva rozlehlejší kaňony. Ty ovšem zdaleka nedosahují popularity Grand Canyonu.

Foto: ESO travel

Nejvyšší parkoviště vzducholodí na světě nakonec nepostavili

V Severní Americe zůstaneme, ovšem z přírody plné vzduchu nezatíženého exhalacemi se přesuneme přímo do centra přelidněného New Yorku, a to na Manhattan. Najdeme tam další dech beroucí vyhlídku, která se nachází ve vrchních patrech Empire State Building, v letech 1931–1973 nejvyšší budovy světa.

Tato slavná budova nebyla ovšem stavěna jen proto, aby se stala nejvyšší stavbou světa, měla najít uplatnění jako sídlo mnoha významných firem. Kvůli vysokému nájmu v jednom z nejdražších míst na světě se to však dlouho nedařilo. Na Empire State Building původně mělo být umístěno i parkoviště vzducholodí. Ostrá špice na vrcholu ale naznačuje, že od tohoto záměru se upustilo ještě před započetím stavby.

Je to opravdu nádherná vyhlídka, říká si asi holub na Empire State Building. Spíše ale jen čeká, který z davu turistů mířících na střechu Manhattanu ho nakrmí.

Foto: ZeroOne (Flickr)

Mrakodrap s výtahem, který jezdí půl kilometru

Obří mrakodrapy neopustíme, dáme se teď do toho úplně nejvyššího. Je jím Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech a kromě primátu největší budovy světa se může pochlubit řadou dalších. Má největší počet podlaží na světě, a to 163. V tom s číslem 144 sídlí nad povrchem nejvýše položený night club na světě, hosté si ovšem pochvalují také výhled z restaurace ve 122. patře. Musí být zážitek jíst kachnu, když kolem vás může klidně proletět.

Útroby výtvoru chicagských architektů a jihokorejské stavební firmy ukrývají ještě mnoho zajímavostí, kupříkladu vysoko položené ústrojí výtahu, které kabiny vytahuje na trase dlouhé přes 500 metrů. Delší cestu vertikálním směrem výtahy nikde jinde na Zemi nevykonávají.

Pro Čínu jsou závody o nejvyšší stavby a rozhledny velmi prestižní, proto si Šanghaj před několika lety připsala jedno z těchto prvenství.

Foto: ESO travel

Skleněná rozhledna nad Šanghají

Rozhledny ve volné přírodě jsou často stavby sloužící jen pro pobavení turistů, ty městské většinou okupují nějakou část budovy vystavěné ze zcela jiných důvodů. Tak je tomu i v případě jedné z nejvyšších rozhleden světa v čínské Šanghaji. Sídlí v prostoru mezi 94. a 100. podlažím šesté nejvyšší budovy světa – Šanghajského obchodního centra – přesně 492 metrů nad chodníkem. Observatoř obsahuje místnost se skleněnými stěnami i podlahou, takže se cítíte, podobně jako na chodníku nad Grand Canyonem, jako kdybyste se vznášeli nad nedozírnými hloubkami. Do reality vás vrací kolem pobíhající číšníci v rukavičkách nebo třeba živá kapela.

Čínská zeď a chrám ve skále, zázraky architektury s parádním výhledem

Říkáte si asi, že zařazovat Velkou čínskou zeď mezi místa s nejlepší vyhlídkou do okolí je trochu nadsazené, vždyť zeď má výšku jen v řádech metrů. To sice ano, ale v oblasti Mi-jün na severu pekingské aglomerace šplhá legendární stavba po kopcích a třeba v okolí městečka Gubeikou se tyčí vysoko nad údolím, až se tají dech.

Velká čínská zeď je jednou z největších atrakcí Číny.

Foto: ESO travel

Podobně netradiční vyhlídka nejen dolů, ale také z údolí na onen vyhlídkový bod se nachází na dalším netradičním místě Číny u visutého chrámu Xuankong. Vyhlídka z něj je nádherná, ale pohled zespoda je vpravdě těžko uvěřitelný.

Vypadá to, že svatostánek stojí jen na chatrných dřevěných nohách. Ve skutečnosti jej podpírají hlavně plošiny zapuštěné ve skále.

Foto: Zhangzhugang (Wikimedia Commons)

Chrám totiž dávní stavitelé před stovkami let zapustili do skály. Ačkoliv značnou část stavebního materiálu tvoří dřevo, dochoval se do současnosti ve velmi dobré kondici. Skála ho totiž výborně chrání jak před sluncem, tak před deštěm. Časopis Time budovu sloužící hned třem náboženským směrům zařadil v roce 2010 mezi deset nejnebezpečnějších staveb světa.

Jestliže  nemáte z oken takovou vyhlídku, nezoufejte. Můžete za pohádkovými lokalitami vyjet, nalepit si na zeď tapetu s exotickou krajinou– nebo se alespoň hluboce zasnít nad glóbusem.

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů:Oslavte Silvestra v Keni!

Nejvyšší budovy na východě Afriky sice nenajdete, ale slunečné počasí, vysoké teploty vzduchu a jedinečnou vyhlídku do divoké krajiny se slony, lvy a žirafami rozhodně ano.

To nejlepší z Číny ve dvou týdnech

Historické památky Xi’anu a Pekingu, přírodní divy Guilinu, moderní tváře Šanghaje a Hongkongu. Maximum Číny bez potíží zvládnuté za pouhé dva týdny.


Chodí na Floridě Mikuláš?

To se můžete dozvědět, pokud začátkem prosince vyrazíte na jižní pobřeží USA. Miami je místem širokých pláží, spoře oděných dívek, kaváren, neonů a noční zábavy.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o místě, kde celý rok prší, dále o čarodějnické tržnici nebo o zátoce se svítící vodou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán 

Anketa
Chtěli byste poznat některou z vyhlídek z článku?
Ano!
79.7 %
Už jsem tam byl(a).
11 %
Ne, bohatě stačí Macocha.
2.7 %
Ne, bylo by mi špatně.
6.6 %
Celkem hlasovalo 590 čtenářů.

One World Trade Center – nová chlouba Manhattanu

Amerika má od letošního roku novou nejvyšší budovu. Je jí 1World Trade Center, která vyrostla na místě tragicky padlých Dvojčat. Změny na čele žebříčku nejvyšších budov se země dočkala po 40 letech. V roce 1973 totiž vyrostla v Chicagu Sears Tower, nyní známá jako Willis Tower.

Nové obchodní centrum v New Yorku není fakticky o moc větší, více než 120 metrů totiž měří jeho špička. Ta se v posledních letech stala hitem výškových závodů a nejeden mrakodrap dosahuje rekordní velikosti jen díky ní. Do této skupiny patří i valná většina nejvyšších budov světa.

Mezi nejvyšší stavby světa nepatří jen mrakodrapy, ačkoliv ty v posledním době dominují. Impozantní rozměry mají také hráze přehrad nebo věže vysílačů. Kovová konstrukce stožáru varšavského rozhlasového vysílače dlouhá léta patřila k nejvyšším stavebním dílům planety.

 

Nejvyšší budovy světa ke 14. 9. 2013:

1. Burdž Chalífa (Dubaj), 828 m.
2. Shanghai Tower (Šanghaj), 632 m.
3. Makkah Royal Clock Tower Hotel (Mekka), 601 m.
4. One World Trade Center (New York), 451 m.
5. Taipei 101 (Taiwan), 509 m.
6. Shanghai World Finnancial Center (Šanghai), 492 m.
7. International Commerce Center (Hongkong), 484 m.
8. Petronas Tower (Kuala Lumpur), 452 m.

11. Willis Tower (Chicago), 442 m.
24. Empire State Building (New York), 381 m – v letech 1931 – 1973 nejvyšší na světě.
41. Mercury City Tower (Moskva), 339 m – nejvyšší v Evropě.

O New Yorku, jeho architektuře a přírodě se dočtete více třeba na serveru amerika.cz. Věděli jste například, že ve slavném Central Parku mají zoologickou zahradu?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků