Šťastná Arábie je jméno, které dali Jemenu starověcí Římané. Důvodů je hned několik – Jemen leží v nejúrodnější části Arabského poloostrova, datlovými háji tu zároveň vedla lukrativní obchodní stezka – vozilo se tudy kadidlo a myrha, dva artikly ve starověku nanejvýš ceněné. A v neposlední řadě tu 80 % populace žvýká veselou drogu khat.

Khat v Jemenu je něco jako pivo v Čechách

Děti, starci, dámy i pánové, všichni mají tváře naducané zelenými lístky khatu. Neúnavným žvýkáním vzniká zelená kaše, kterou tu všichni plivou, aby mohli syslí tvář přiživit další dávkou s obsahem psychotropního efedrinu. Khat je nejpěstovanější plodinou Jemenu a je také extrémně náročný na vodu, takže ostatní zemědělská produkce upadá. A spolu s ní i zdraví Jemenců.

Orientální krása Arabského poloostrova v dalších článcích:

Zato jejich duševní pohoda je nezlomná. Je více než pravděpodobné, že při návštěvě Jemenu vás budou lidé zcela nezištně opakovaně zvát na čaj nebo na večeři, budou vám nabízet nocleh u nich doma a budou se také chlubit svými kalašnikovy. Do Jemenu jezdí bohužel velmi málo turistů, takže i když se zdejší děti už naučily žadonit o propisky nebo bakšiš, pořád tu narazíte na místa, kam žádný turista před vámi nevkročil. A o to víc si vás tu budou předcházet.

Pouštní Manhattan je starý 500 let

Na malé vesničky, kde lidé žijí způsobem, který my už známe jen z pohádek, narazíte ve zdejších krásných horách Jebel Bura nebo Jebel Haraz. Hliněné domky přilepené na neuvěřitelně strmých hřebenech hor ve výšce kolem 2000 m n.m. nejsou výjimkou. Malebnost zvyšují malá políčka s khatem nebo kávou, na kterých celý den pracují zdejší ženy, muži přežvykují khat a klábosí.

V monumentálním údolí Hadramaut, které bylo od okolního světa izolované až do roku 1935, leží stará města SajúnŠibám. V Sajúnu stojí sultánův palác a štíhlé mešity, v Šibámu pak najdete skutečný div světa. Jeden vedle druhého tu ze země vyrůstá asi 500 hliněných mrakodrapů. Mají až 11 podlaží, jsou vyrobeny z nepálených cihel a stojí tu už asi 500 let. Podobným skvostem je asi nejzachovalejší opevněné město v Jemenu Tuhlla, ležící na skále ve výšce 2900 m n.m.

Jemenská kuchyně

Protože do Jemenu vedla rušná obchodní stezka, je i jemenská kuchyně směsí kulinářských tradic dovezených spolu s exotickým zbožím obchodními karavanami. Arabské vlivy se mísí se zvyky kočovných beduínů, to vše v syté vůni nejrůznějších druhů koření. To vždycky bylo, je a bude nejvýraznějším atributem jemenské kuchyně. Proto i dnes najdete jemenský trh po čuchu – vůně koření a pražené kávy vás sem zavede.

Cestujte do minulosti v San´á

Hlavní město San´á bylo na počátku 60. let posledním hlavním městem, které dosud nevykročilo ze svých středověkých hradeb a jistá odlehlost dodává San´á magickou atmosféru dodnes. Když se budete procházet úzkými uličkami mezi hliněnými domky s alabastrovým lemováním a budete poslouchat hlasy povykující lidí, občas vás přepadne pocit, že jste se ocitli v minulosti.

Angličtina sem ještě nedospěla, je proto dobré naučit se základní fráze arabsky. I tak se ale vyplatí mít místního průvodce. V Jemenu žije i několik Čechů, takže pokud cestujete na vlastní pěst, rozhodně se pokuste někoho takového oslovit. Poradí vám mimo jiné, jak se nejlépe dostat na jemenské souostroví Sokotra.

Sokotra je světový unikát

I když není snadné se na něj dostat, jeho návštěva rozhodně stojí za to. Sokotra je malé souostroví 4 ostrovů, které byly odjakživa tak trochu mimo veškeré dění. Díky tomu se po příjezdu na Sokotru budete cítit jako Alenka v říši divů – téměř kompletně endemická flóra, často nazývána prehistorickou, dělá ze Sokotry skutečný poklad na Zemi.

Podle jedné ze starých jemenských legend na Sokotře hnízdí bájný pták Fénix. Rostou tu také stromy dračí krve, které získávají vodu pouze z rosy, jsou staré stovky let a už se téměř nereprodukují. Míza dračího stromu byla odedávna ceněna jako zázračný lék. Pokud se na Sokotru vydáte, kromě naprosto prázdných korálových pláží tu najdete také přátelské lidi, kteří se zdraví vzájemným dotykem nosu.

Čtěte dále:

Z dalších článků doporučujeme povídání o Kapverdách, nejdražších budovách historie, Vietnamunejlepších párty lokalitách. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Jemenu a dalších arabských zemí

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznavacich zájezdů:

Okruh Jemenem a Sokotrou

Štastná Arábie” – země, při jejíž návštěvě se přenesete do živoucího středověku. Země, kde prakticky vše je kulturní či architektonickou památkou.

Emiráty – Omán – Katar – Bahrajn

Seznámíme Vás s historií, místními zvyklostmi, vyjedeme do pouště, navštívíme nejslavnější bazary a uvidíme největší koberec světa.

Okruh Saudskou Arábií

Okruh neznámou pouštní zemí s řadou památek, zemí, kde příroda ukazuje svoji krásu v přímém kontrastu s luxusem měst.

Autor: Viola Kratochvilová & ESO travel