Nebaví vás jezdit do míst, kam jezdí všichni? Otravují vás hordy turistů v místech, která tím zcela ztrácí své kouzlo? Tak začněte plánovat tak trochu jinou dovolenou a vydejte se do Etiopie, země označované jako kolébka lidstva. Právě tady byly totiž nalezeny vůbec nejstarší lidské pozůstatky – kosti australopitéka jménem Lucy. Můžete je vidět v muzeu hlavního města – Addis Abebě.

Etiopie je jednou ze zemí s nejstarším osídlením na světě a připomínky její dávné historie najdete i v Bibli. Jen jméno se liší – dříve se Etiopii říkalo Habeš a toto jméno je tu dodnes používané hlavně ve vztahu k etiopské rasové skupině. Dnes už sláva Habešské říše vybledla, určitě ale znáte královnu ze Sáby, která prý byla právě etiopskou panovnicí.

Pořád ještě na planetě Zemi existují kmeny, které žijí tradičním způsobem života se vším, co k tomu patří.

FOTO: ESO travel

Etiopské písmo Ge'ez

Jediné africké původní písmo, které se dodnes používá, je písmo etiopské. Vychází z písma Féničanů, čte se zleva doprava a obsahuje 30 znaků pro souhlásky a má speciální pravidla odvozování samohlásek od souhlásek. Proto má ve výsledku přes 200 znaků. Vlastní systém záznamu vymysleli staří Etiopané také v oblasti hudby.

Když se do Etiopie rozhodnete vydat dnes, počítejte, že tu musíte pobýt alespoň dva týdny. Letadlem se do Addis Abeby a zpět dostanete z Prahy s přestupem v Dubaji nebo v Amsterodamu za 18 tisíc, o 2 tisíce levněji to vyjde z Vídně s přestupem v Káhiře nebo v Istanbulu. Život v samotné Etiopii pak už nestojí skoro nic – v restauraci se dobře najíte za 50 Kč, za průměrný dvojlůžkový pokoj dáte stovku.

Velké výdaje ale přesto mít budete a to sice za vstupy k památkám a hlavně za průvodce a strážce. Pokud totiž necestujete přímo s některou z cestovní kanceláří, které nabízejí čtrnáctidenní výpravy do Etiopie se vším všudy za zhruba 70 tisíc Kč, musíte si povinně zaplatit místního průvodce a „ochranku“. A ceny jsou pevné a vysoké. Mějte u sebe také dost zdejších drobných birrů, protože za jakoukoli pomoc nebo jen za focení je vyžadován bakšiš.

Vodopády na Modrém Nilu jsou perlou v jinak většinou suché Etiopii. Modrý Nil prý pramení v největším etiopském jezeře Tana.

FOTO: ESO travel

Etiopie – země opálených lidí

„Země opálených lidí“, tak by se prý dalo přeložit jméno Etiopie. Dříve tak ale bylo označováno celé území, kde žili obyvatelé tmavší pleti. Habeš, historické označení dnešní Etiopie, pak vychází z pojmenování zdejší kmenové skupiny Habašat.

Když ale na tohle všechno budete připraveni, můžete si už jen v klidu vychutnávat neuvěřitelná místa a nádhernou africkou přírodu. Třeba nedaleko města Arba Minch se tyčí tzv. přírodní New York – skály tu mají tvar mrakodrapů a tvoří unikátní skupinu věží. Stejně jako na mnoha jiných místech Etiopie, i tady najdete divoké kmeny. Kmen Konso je známý svými vysokými totemy nad hroby mrtvých, kmen Dorzo zase v pohoří Gughe staví bambusové domy ve tvaru včelích úlů.

O kus dál v národním parku Mago žije kmen Mursi. Ženy kmene Mursi nechodí do solárií ani na manikúru, zdobí se tak, že si do spodního rtu a ušního lalůčku vkládají dřevěný disk. Čím větší, tím váženější tato žena je. Muži ale nijak nezaostávají – na pažích mají zářezy podle počtu zabitých nepřátel. Pozorování krokodýlů a hrochů u jezera Chamo proti tomu bude už jen ryze odpočinková záležitost.

Obrovský a neuvěřitelně zachovalý je hrad ve městě Gondor, právem náležící ke světovému dědictví UNESCO.

FOTO: archiv autora

Pokud vás láká černý kontinent, projděte si také tyto články:

Etiopská jezera jsou domovem mnoha živočichů – na tom největším – jezeře Tana – můžete sledovat kolonie ptáků. Také tu najdete velmi tradiční trh a nádherné vodopády Modrého Nilu. Opravdu originální je ale pohled na zdejší středověké kláštery, které jsou rozesety po ostrůvcích a poloostrovech jezera. Divem světa je pak nazýván hrad z 16. století ve městě Gondar.

Bývalé hlavní město pradávné Axumitské říše je město Axum, dnes známé hlavně pro své obrovské kamenné obelisky. Kromě nich tu ale leží mnoho antických památek, ruiny paláců a celé město je pro složitost zdejší architektury záhadou starobylé architektury. Ve zdejším kostele se navíc údajně skrývá židovská Archa úmluvy.

Vůbec nejslavnější etiopské památky jsou ale ty ve městě Lalibela. Jde o 11 monolitických skalních chrámů z 12. století, jež jsou velkou vzácností křesťanské architektury. Etiopie je totiž třetí zemí světa, která přijala křesťanství jako státní náboženství a tak na jejím území najdeme enormní množství starokřesťanských památek. V zemi, která nikdy nebyla kolonizována, je křesťanství vlastně jedinou patrnou formou vlivu.

Legenda o Lalibele

Etiopský král Lalibela byl prý po pobytu v Jeruzalémě tak ohromen, že chtěl také vybudovat svaté město a rozhodl o stavbě kostelů ve svém královském městě, jež je po něm dnes pojmenováno. Kostely ve skalách se jmenují Řeka Jordán nebo Adamův hrob, což tuto teorii podporuje.

Starobylé kostely, divoká zvířata a jedinečné tradiční národy jsou ale jen jednou tváří Etiopie. Když vystoupíte z auta, ocitnete se v zemi, kde polovina lidí žije pod hranicí chudoby. Sucho, hladomor a zákeřné nemoci sužují Etiopii, kde průměrná délka života činí pouhých 56 let. Špatný zdravotnický systém, nedostatek pitné vody, rozšířená prostituce a zoufalá situace mnoha dětí, to jsou jen některé z mnoha zdejších problémů.

Obrovská etnická rozmanitost, půvab zdejší přírody a význam etiopské historie přesto staví tuhle africkou zemi na přední místa v „musím navštívit“ seznamu všech opravdových cestovatelů. Ideální měsíc, kdy do Etiopie jet, je prý říjen – takže neváhejte!

Čtěte dále:

Dále jsme v rubrice Exotika nedávno psali o UFO lokalitách, nejluxusnějších hotelech na světě, nejkrásnějších ostrovech Karibiku, o ideálních exotických místech pro svatbu nebo o cestě exkluzivním vlakem nitrem Afriky. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Etiopie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Etiopie a dalších afrických zemí:

Vítejte v hrdé zemi, která nebyla nikdy kolonizována, v zemi světoznámých křesťanských památek i divokých kmenů žijících stejným způsobem tisíce let.

Poklady severního Súdánu

Objevte zemi černých faraonů, opuštěné pyramidy v poušti, archeologické klenoty, které stále čekají na své objevení v nekonečné nubijské poušti.

Safari v srdci divočiny

Program pro klienty toužící po vzrušujícím setkání s divokou přírodou a zároveň hledající azyl špičkových hotelů přímo v africké buši.

Autor: Viola Kratochvílová & ESO travel