Hlavní obsah
Turisté v Českém Švýcarsku stavějí kamenné mohyly. Foto: Natálie Švýcarsko/Belisová České NP, ČTK

Nestavte kamenné věžičky, vyzývají návštěvníky v Českém Švýcarsku

Národní park České Švýcarsko bojuje se záplavou kamenných věžiček. Na jejich stavbu totiž turisté využívají i kameny z cest a zasahují do přírody. Na nevhodné chování upozorňuje nově komiks, správci obrázky zveřejnili na sociální síti a lidé cedulku s obrázky najdou také u míst, kde je mohylek nejvíc. Uvedl to mluvčí parku Tomáš Salov.

Turisté v Českém Švýcarsku stavějí kamenné mohyly. Foto: Natálie Švýcarsko/Belisová České NP, ČTK
Nestavte kamenné věžičky, vyzývají návštěvníky v Českém Švýcarsku

„Doslova to překročilo hranici dobrého vkusu,” řekl Salov. „Když je to jedna dvě stavbičky, nevadí, ale když se jde lesem ‚kamenných mužíků‘, začíná to být estetická vada,” uvedl.

Velké množství kamenných stavbiček přičítají správci masovosti turismu a tomu, že se jeden člověk inspiruje od druhého. Lidé tím ovšem zasahují do přírody. Kameny snášejí turisté na hromádky z širokého okolí.

Rozmohl se nám v národním parku takový nešvar :-( (více napoví komiks a fotografie) Prosíme, nestavte kamenné věžičky!...

Zveřejnil(a) NP České Švýcarsko dne Pátek 2. srpna 2019

U Dolského mlýna dobrovolníci vylovili z řeky po povodni pískovcové bloky někdejší palírny s tím, že je později použijí na její rekonstrukci. Mezitím návštěvníci odnosili některé zpět do Kamenice a vytvořili malou hráz a zbytek použili na stavbu mohylek.

Na cestě k Pravčické bráně použili na hru s kameny dláždění z cesty, které vytrhali. Správci parku proto apelují na turisty, aby kameny nezvedali, mimo jiné proto, že pod nimi může také někdo žít. „Je to, jako kdyby někdo přišel, utrhl střechu domu a přenesl ji jinam. Bereme to z takového hmyzího pohledu, ale jde hlavně o to takové chování trochu utlumit a upozornit na to, že je to obtěžující,” uvedl Salov.

Problém řeší i ve Skotsku, kde turisté rovněž stavějí věžičky z kamenů, protože vypadají prý dobře na fotografiích. Odborníci upozorňují, že manipulace a přesouvání kamenů zvyšuje riziko eroze. Trend, který umocňují sociální sítě, navíc pobuřuje tamní obyvatele, podle nichž by se návštěvníci měli kochat přírodou v její původní kráse.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků