Hlavní obsah
Balon vynese pasažéry do výšky zhruba 30 kilometrů. Foto: Profimedia.cz

Balonem k okraji vesmíru. Společnost chce nabídnout lety nad planetu

O turistických letech do vesmíru se již několik let vášnivě hovoří. Společnost Space Perspective chce nyní nabídnout neméně ambiciózní příležitost. Plánuje vyrobit vodíkem poháněný balon, který by posádku vynesl až k okraji vesmíru do stratosféry, odkud by mohli lidé pozorovat zakřivení Země, napsal server Luxury Launches.

Balon vynese pasažéry do výšky zhruba 30 kilometrů. Foto: Profimedia.cz
Balonem k okraji vesmíru. Společnost chce nabídnout lety nad planetu

Do kabiny balonu, která bude uzavřená a opatřená panoramatickými okny, se vejde osm pasažérů. Ty čeká šestihodinový let do zhruba 30 kilometrů nad zemský povrch, což je dostatečně vysoko, aby šlo vidět zakřivení planety a zároveň temnota vesmíru.

V kosmu by balon zhruba dvě hodiny kroužil, poté by se vypravil zpět k zemi, kde by přistál v moři. Tam by ho vždy vyzvedla loď.

Kabina pojme osm lidí.

Foto: Profimedia.cz

Společnost Space Perspective už údajně začala s vývojem i výběrem posádky, přičemž zkušební lety a zátěžové testy by měly začít v příštím roce. První pasažéry by mohl balon do stratosféry vynést do tří a půl let.

Levnější než suborbitální lety

Vzhledem k tomu, že balon nevynese pasažéry mimo gravitační pole Země, nebude zapotřebí žádného speciálního výcviku a lidé nepocítí ani stav beztíže. O levnou záležitost přesto nepůjde, počítá se s cenou kolem 125 tisíc dolarů, což je 2,95 milionu korun.

Server Luxury Launches upozorňuje, že i tak jde o polovinu částky, která je plánovaná pro suborbitální kosmické lety, tedy takové, které nedosáhnou oběžné dráhy, ale překonají či se přiblíží hranici vesmíru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků