Reklamní slogan „Sýrie - vždy krásná”, který dnes země používá, působí jako špatný vtip. Přitom koncem minulého století si cestovatelé tuto lokalitu pochvalovali a přisuzovali jí velkou budoucnost. Jenže vše se vyvinulo zcela jinak a v dnešní době jde jednoznačně o jednu z nejnebezpečnějších lokalit na světě. Turismus se Sýrie aktuálně vůbec netýká a nedá se očekávat, že by se to mělo v následujících měsících nějak výrazně změnit.

Smutný pohled na citadelu města Aleppo

Smutný pohled na citadelu města Aleppo

FOTO: Profimedia.cz

Propagační video, které vydala syrská centrála cestovního ruchu, má působit tak, že se v zemi nepopravuje jako na běžícím pásu a že tam denně neumírají kvůli občanské válce desítky civilistů. Asi každý si však všimne, že poloprofesionální video z dronu neukazuje různé malebné kouty země, jak bývá zvykem, ale pouze jediné letovisko a malou část pobřeží u města Tartús.

V květnu tam útočil Islámský stát

Tartús se nachází na středomořském pobřeží, je druhým největším syrským přístavem a nachází se v něm ruská námořní základna. Ačkoliv letovisko na záběrech, plné luxusních dovolenkových vil, působí pohodovým dojmem, v květnu tam došlo k sérii bombových útoků, ke kterým se přihlásil Islámský stát.

Tartús a pohodové místo pro dovolenou? Takto to tam vypadalo po útoku islamistů koncem května. Při sérii útoků přišlo v oblasti o život přes 100 lidí.

Tartús a pohodové místo pro dovolenou? Takto to tam vypadalo po útoku islamistů koncem května. Při sérii útoků přišlo v oblasti o život přes 100 lidí.

FOTO: Profimedia.cz

Britský Telegraph ve svém článku zdůraznil, že jen zhruba 100 kilometrů daleko se nachází město Homs, kde jednotky věrné Bašáru Asadovi shazují barelové bomby na civilisty.

Bohužel, i kdyby se snad nepříznivá bezpečnostní situace v zemi měla v blízké době nějak výrazně změnit, hlavní historická lákadla země jsou zcela zničená nebo přinejmenším výrazně poničená. Ať už jde o mnohé mešity, kostely či trhy označené za historické dědictví UNESCO - velké množství z nich se proměnilo v hromadu sutin.

Poničená Palmýra i křižácký hrad

Stejně tak historická centra měst jsou k nepoznání. Hrozivým příkladem je Aleppo, ale stejně tak utrpěl obrovské škody i Damašek či úchvatný křižácký hrad Krak des Chevaliers, který byl vždy označován za jeden z nejlépe dochovaných středověkých hradů na celém světě.

Krak des Chevaliers

Krak des Chevaliers

FOTO: Profimedia.cz

A není tajemstvím, že snímky poničené Palmýry oběhly krátce po zničení význačných částí tohoto historicky nesmírně významného místa celý svět.

Vítězný oblouk z dob Římanů v Palmýře islamistům také neodolal.

Vítězný oblouk z dob Římanů v Palmýře islamistům také neodolal.

FOTO: Profimedia.cz

Realita je taková, že během pětiletého konfliktu přišlo o život 250 000 Syřanů a dalších bezmála 11 miliónů přišlo o svůj domov. Čerstvé masové hroby nyní špikují značnou část země. Je logické, že nic z toho video publikované v pondělí syrskou turistickou centrálou nezmiňuje. Ale vzhledem k tomu, že nic z toho nelze utajit, tak se nedá než konstatovat, že video působí ryze pokryteckým dojmem.