Ekologická stanice metra v Londýně

Ekologická stanice metra Edgware Road v Londýně je pokryta 15 druhy rostlin. Jedná se o plochu asi 200 m2. Zelená plocha čistí a zvlhčuje vzduch v nejfrekventovanější části Londýna a zároveň vytváří přírodní clonu proti prachu.

Kulveer Ranger - poradce pro životní prostředí v Londýně

FOTO: fotobanka Profimedia

Podle studií rostliny výrazně zlepšují kvalitu vzduchu. Vědci ze školy Imperial College London proto budou pozorovat vliv zelené plochy na stanici Edgware Road. Podle serveru ThisIsondon.co.uk je tato iniciativa součástí plánu Borise Johansona, který chce do rušných ulic vysázet další rostliny a stromy. Asi 200 citroníků již vysázeli podél silnice A40.

Detail ekologické klimatizace v londýnském metru

Detail ekologické klimatizace v londýnském metru

FOTO: fotobanka Profimedia

Futuristická včelí plástev v Rusku

Nedávno se otevřela nová stanice metra v Jekatěrinburgu. Futuristická stanice dostala název Botanicheskaya. Zvenku vypadá jako běžná stanice, ale když vstoupíte do podzemí, jste jako v jiném světě - skleněné obrazce vytvářejí dojem, jako byste byli ve včelím úlu.

Nová stanice metra v Jekatěrinburgu

Dělníci kontrolují novou stanici metra v Jekatěrinburgu

FOTO: fotobanka Profimedia

Nová stanice metra v Jekatěrinburgu

Nová stanice metra v Jekatěrinburgu

FOTO: fotobanka Profimedia

FOTO: fotobanka Profimedia

Stockholmské metro jako největší švédská galerie

Zapomeňte na zašlé a oprýskané mramorové obložení mnohých stanic metra. Pokud se ocitnete ve Stockholmu, jízdou v tamějším metru se rozhodně pokocháte. Nechali tu totiž volnou ruku sochařům a malířům. Vznikl tak dechberoucí projekt - největší švédská galerie, která rozsvítila podzemí do roztodivných barev i tvarů.

Video

Metro ve Stockholmu

Zdroj: Youtube.com

Zjistíte, že se nacházíte v největším a nejpůsobivějším výtvarném muzeu, které mnozí označují jako nejdelší výtvarnou galerii světa.

Za cenu jízdenky se tu nejen svezete, ale také si prohlédnete mozaiky, sochy, malby, instalace, nápisy a reliéfy z období od roku 1950 až do současnosti, a to ve většině stanic metra. [celá zpráva]

Vůz metra jako galerie

Jednou za rok vypraví v moskevském metru speciální vlak - Aquarelle. Jeho pasažéři se rázem ocitnou v malé výtvarné galerii. Sice se nejedná o opravdové originály, i tak si v rámech mohou prohlédnout přibližně 35 povedených reprodukcí slavných mistrů, od Rusů až po Italy, Němce a Brity. Jedná se o povedený nápad, který obyvatelé města vítají s radostí.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Moskevské metro připomíná galerii

 Zdroj: Youtube.com

FOTO: fotobanka Profimedia

FOTO: fotobanka Profimedia

Metro jako obývák

O tom, že lidé tráví v metru hodně času, není pochyb. Proč i tady nevytvořit takové prostředí, jaké znáte z domova? Před čtyřmi roky vytvořila v New Yorku skupina studentek uměleckou instalaci, která nápadně připomínala útulný obývací pokoj. Stěny polepily plakáty Andyho Warhola, na zem položily rohožku s nápisem Vítejte a na stěny umístily police s knihami.

FOTO: fotobanka Profimedia

FOTO: fotobanka Profimedia