Kámen působí v zahradě i na dvoře majestátním, uklidňujícím dojmem. Platí to i o korytech z tohoto přírodního materiálu, která evokují pocit jistoty a neměnnosti. Jenže získat dnes staré kamenné koryto není snadné ani levné. Vykupují a nabízejí je snad už jen antiky (Antiquestore) a chalupářské bazary.

Kámen pravý i umělý

Nově sekané nádoby z pískovce a vápence, které nabízejí kamenické firmy a kameníci, se dobře hodí k modernějším objektům, ale u tradiční roubenky někdy příliš září. Proto si kutilové vymýšlejí různé prostředky, jak je patinovat a urychlit jejich stárnutí. Jedni chválí nátěr jogurtem, na němž se brzy vytvářejí mechy, druzí korýtka polévají rozředěným slepičákem, kravincem, nebo potírají mazanicí ze železných pilin. Inu, každý je svého štěstí a korýtka strůjcem.

Ve větších korytech to sluší i zakrslým keříkům; v popředí vidíme modřín, vzadu javor

Ve větších korytech to sluší i zakrslým keříkům; v popředí vidíme modřín, vzadu javor.

FOTO: časopis Kouzlo zahrady

Často k nerozeznání od mis nebo koryt z přírodního kamene jsou nádoby z kamene umělého. Některé firmy jej vyrábějí ze speciálních štěrkopísků, vysokopevnostního cementu, pryskyřicových pojidel a dalších komponentů, jiné ze směsi kamenných úlomků smíchaných s betonem. Jsou k mání v široké škále velikostí a tvarů. Nádoby z umělého pískovce jsou lehčí než ty pravé, navíc neoxidují, nedrolí se a jejich nasákavost omezuje vysychání kořenů rostlin. Jsou mrazuvzdorné, ale bohužel křehké.

Keramika, dřevo, beton

Z keramických nádob jsou vhodnější ty z terakoty. Jde o materiál porézní, takže dýchá, což rostlinám prospívá. Oceníte to hlavně v zimě, kdy by jinak zemina v nádobě příliš rychle vysychala. Nádoby z glazované keramiky vypadají možná lépe a také lépe zadržují vodu, ale bohužel nejsou mrazuvzdorné, v zimě by mohly popraskat nebo se rozlomit.

V korytě na zápraží sedí holoubek mezi muškáty a vějířovkou

V korytě na zápraží sedí holoubek mezi muškáty a vějířovkou.

FOTO: časopis Kouzlo zahrady

Výborným materiálem pro tvorbu korýtek je dřevo. Vypadá pěkně, přirozeně a působí pozitivně i na kořenový systém rostlin. Jediným problém je, že dřevo rychle zetlí. Proto na truhlíky volíme spíše tvrdá trvanlivá dřeva. A vnitřek ochráníme fólií, do níž nezapomeneme udělat drenážní otvor.

Různí výrobci nabízejí také betonové truhlíky, ale ty si můžete vytvořit i sami. Připravte si hrubší písek nebo jemný štěrk (0/4 mm), cement a prosátou rašelinu (poměr 1,5 : 1 : 1), která dodává betonu přirozený vzhled a také pórovitost. Mění zásadité pH betonu víc k neutrálnímu, díky čemuž se na povrchu koryta mohou rozrůstat mechy a další živé organizmy. Když se rašelina jejich vlivem časem zčásti rozloží, vznikne porézní materiál, podobný tufu.