Hlavní obsah
Digestoř, samostatná varná deska a vestavné spotřebiče produktové kolekce W 7 souzní v jednom designovém celku. Foto: Whirlpool

Varná centra, k nimž zahoříte láskou

Ideální varné centrum je stylem, rozměry a funkcemi šité na míru nám i kuchyni. Jeho stavebními prvky jsou digestoř, sporák či varná deska a vestavná trouba se špičkovými technologiemi.

Digestoř, samostatná varná deska a vestavné spotřebiče produktové kolekce W 7 souzní v jednom designovém celku. Foto: Whirlpool
Varná centra, k nimž zahoříte láskou

Výrobci nabízejí spotřebiče ovladatelné tlačítky, otočnými regulátory i dotykovými displeji.

Propojení smart produktů s mobilem, tabletem, chytrými hodinkami či s hlasovým asistentem, ale i mezi sebou navzájem, zprostředkují k tomu určené aplikace. Umějí řídit a sledovat na dálku důležité procesy.

Nastavíme přes ně přípravu konkrétního pokrmu, stáhneme recepty přímo do varné desky nebo trouby, přičemž se s nimi digestoř automaticky sehraje.

Zmizík páry a pachů

Odsavače par vestavné do pracovní desky v blízkosti ploten, do skříňky nad varnou plochou i do stropu jsou nenápadné. V minimalisticky laděných domácnostech neruší, neomezují výhled.

Indukční varná deska s integrovaným odsavačem tzv. štěrbinovým sáním zachytí páry, mastnotu i pachy v místě vzniku, což oceníme v malých kuchyních, v nichž navíc šetří prostor.

Komínové typy, designově často velmi výrazné, vynikají v kuchyních s rustikálním či industriálním charakterem. Vyjímají se také nad varnými ostrůvky ve větších kuchyních. Jejich zkosené varianty v malých interiérech poskytují více místa pro pohyb kolem varného centra, rohové verze instalujeme nad rohovou varnou desku nebo do kouta.

Komínová digestoř OV 686 GW díky zkosené přední části nepřekáží během vaření nad plynovou varnou deskou. Odsavač nabízí max. výkon 608 m3/hod. Oba spotřebiče stojí 5990 Kč.

Foto: Mora

Pozor na správnou vzdálenost digestoře od pracovní desky! U elektrické varné plochy se doporučuje 65 cm, u plynových hořáků 75 cm. Modely se šikmým sklem můžeme snížit, aby spodní hrana byla nad elektrickou deskou 45 cm a u plynové min. 60 cm. Varná plocha musí být vždy užší než odsavač!

V energeticky úsporné stavbě se vyplatí propojit digestoř s rekuperačním systémem, což řešíme již ve fázi projektu. K začlenění se hodí recirkulační verze s kvalitním tukovým filtrem, kombinované s přepínáním cirkulace/odtah, kdy v létě při větrání okny a vypnuté rekuperaci použijeme odtah a v zimě přepneme na cirkulaci vzduchu.

Napojit lze i upravené bezmotorové varianty s přídavným filtrem pro nejjemnější mastné částice. Vyhneme se běžné digestoři s odtahem. Narušuje tlakovou rovnováhu uvnitř domu, a tím i provoz rekuperačního systému.

Vestavné sety

Samostatnou varnou desku, obvykle indukční nebo sklokeramickou, instalujeme do pracovní desky varného ostrůvku nebo kuchyně s high-tech digestoří a vestavnými spotřebiči, s nimiž tvoří designový set.

Vestavná pečicí trouba nabízí různé druhy ohřevů i gril. Její kompaktní podoba s výškou 45 cm vyhoví malé domácnosti. Proslulou mikrovlnku nahrazuje trouba s mikrovlnným ohřevem. Multifunkční varianta nabízí horkovzdušnou přípravu pokrmu, pečení mikrovlnami nebo s přidanou párou.

Horkovzdušné modely se podobají klasické troubě, jsou však vybavené kruhovým topným tělesem, které uvnitř rovnoměrně rozhání a udržuje teplo.

Horkovzdušná vestavná trouba v rustikálním stylu připomíná tradiční pec. Objem 73 l umožňuje souběžné pečení až na třech úrovních. Cena 11 990 Kč.

Foto: Whirlpool

Hitem jsou dražší parní trouby, v nichž můžeme péct, vařit, grilovat, pošírovat (způsob úpravy masa, ryb, ovoce, zeleniny při teplotě mezi 75 a 95 °C), rozmrazovat. Přípravu pokrmu v páře dovoluje speciální nádoba s vodou.

Levnějším kompromisem je trouba s parní funkcí, u níž vodu lijeme přímo do trouby.

Klasický sporák

Volně stojící sporák má podobu elektrické trouby s litinovými plotnami. Dnes je nahrazuje sklokeramická varná deska, jež také akumuluje teplo a vyhovuje všem typům hrnců.

Milovníci retra a venkovského stylu se vracejí k plynovým hořákům. Plynové varné desky jsou bezpečné, pojistka plamene po jeho zhasnutí uzavře přívod plynu. Samozřejmostí je integrované zapalování hořáků v ovládacím knoflíku.

Stranou nezůstává ani kombinovaný sporák s plynovou varnou deskou a klasickou elektrickou troubou. Varianta s plynovou troubou je spíše výjimečná.

Kombinovaný sporák K 878 AW s multifunkční troubou (70 l) má plynové hořáky s pojistkou Stop Gas, včetně integrovaného zapalování. Cena 10 990 Kč.

Foto: Mora

Energeticky nejúspornějším spojením je elektrická trouba s indukční deskou. Ta však vyžaduje nádoby s magnetickým dnem a neakumuluje teplo. Na druhou stranu vyniká rychlým ohřevem při nízké spotřebě energie.

Samočisticí trouby
Katalytické čištění umožňují vnitřní stěny s výměnnými katalytickými vložkami, jež absorbují nečistoty a mastnotu.
Pyrolytické čištění spočívá v rozpálení vnitřku trouby na vysokou teplotu, takže se nečistoty zpopelní a opadají ze stěn.
K čištění vodní párou přispěje voda nalitá do pekáče, která se postupně odpařuje. Vzniklá pára změkčí usazenou špínu, kterou snadno setřeme.
Anketa
Vaří u vás více členů rodiny?
Ano, vaří zrovna ten, kdo má náladu.
42.7 %
Někdy vaříme společně.
11.4 %
Vařím jenom já.
36.9 %
Vaří jenom partnerka/partner.
5.8 %
U nás se nevaří.
3.2 %
Celkem hlasovalo 464 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků