Hlavní obsah
Architekt Jaromír Kročák je oceněn za svou tvorbu pro město Soběslav. Foto: Archiv soutěže Architekt roku 2020, Tomáš Halasz

Titul Architekt obci dostal Jaromír Kročák, dlouhodobě zkrášluje Soběslav

Prestižní titul Architekt obci, udělovaný Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Svazem měst a obcí ČR a časopisem Moderní obec, letos získal dvaašedesátiletý architekt Jaromír Kročák, který řadou svých projektů vylepšil podobu Soběslavi. Přestože Soběslav není velkým městem, může se chlubit cennými veřejnými prostory a hodnotnými stavbami.

Architekt Jaromír Kročák je oceněn za svou tvorbu pro město Soběslav. Foto: Archiv soutěže Architekt roku 2020, Tomáš Halasz
Titul Architekt obci dostal Jaromír Kročák, dlouhodobě zkrášluje Soběslav

Cílem soutěže Architekt obci je ocenit spolupráci mezi architektem a obcí a vyzdvihnutí jejich rolí při procesu výstavby.

„Chceme ocenit dlouhodobou spolupráci obcí a architektů, která vede k lepšímu prostředí pro život obyvatel,“ vysvětlila na slavnostním zářijovém ceremoniálu statut ceny Žanet Hadžić, ředitelka odboru stavebního řádu z MMR.

Spolupráce se podle poroty nejlépe daří právě městu Soběslav a architektovi Jaromírovi Kročákovi, který je sám soběslavským rodákem.

„Spolupráce s městem Soběslav trvala cca 22 let. Nejdřív jsme zahájili práce na vestavbě celoskleněného kontejneru s městskou knihovnou do středověkého rožmberského hradu. Nyní ještě probíhá veřejná diskuze nad studií úprav parku u kostela sv. Víta. Na konci září dostaneme připomínky veřejnosti a dopracujeme tuto studii do konečné podoby,” uvedl pro Novinky.cz Jaromír Kročák.

Kulturní a společenské centrum v Soběslavi

Foto: Archiv ateliéru Jaromíra Kročáka

Cena byla udělena za mnohaletou profesionální práci architekta a podporu kvalitní architektury v regionu. Oceněna byla pak především jeho spolupráce se samosprávou města Soběslav, kterou na slavnostním ceremoniálu u příležitosti udělení ceny zastupoval starosta Jindřich Bláha.

Výsledkem spolupráce je rekonstrukce náměstí, parku a úpravy několika staveb, včetně obnovy a dostavby gotického hradu či přestavby kina na multifunkční kulturní centrum.

Oceněna byla i architektova snaha o co nejsnazší údržbu staveb i zapojení veřejnosti, která projekty spoluvytváří.

Rekonstrukce městské knihovny v Soběslavi

Foto: Archiv soutěže Grand Prix Architektů

Odborná porota soutěže Architekt obci 2020 probírala potenciál kvalitního architektonického rozvoje jednotlivých sídel a vybrala už v létě pět finalistů soutěže, jejichž působení považuje pro rozvoj konkrétního města či obce za zásadní.

Přehled finalistů Architekt obci 2020
Soběslav Jaromír Kročák (vítěz)
Bratčice Dan Šamánek
Havlíčkův BrodAleš Burian
Hodice
Milan Nytra a Hana Nytrová
Holasovice Lubomír Dehner

Park u kostela svatého Marka v Soběslavi

Foto: Archiv ateliéru Jaromíra Kročáka

Letos poprvé je ocenění udělováno ve spolupráci s Českou komorou architektů a Asociací pro urbanismus a územní plánování ČR. Vyhlášeno bylo spolu s titulem Architekt roku 2020.

Architekt Jaromír Kročák

  • Absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze.
  • V roce 1993 založil vlastní Ateliér Kročák, za kterým stojí desítky staveb realizovaných především v Jihočeském kraji.
  • Zasedá v porotách architektonických soutěží.
  • Je členem Památkové rady NPÚ v Českých Budějovicích.
  • Působí jako pedagog na Fakultě stavební ČVUT v Praze.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků