Hlavní obsah
Při práci v kuchyni není důležitý jen materiál pracovní desky, ale také dostatečně široká plocha. Foto: Gorenje

Kvalitní pracovní deska musí být odolná i krásná

Kde trávíte v kuchyni nejvíce času? U kuchyňské desky, která slouží jako pracovní plocha. Důležité je, aby nabídla dostatečně volný prostor a při kulinaření bylo vše při ruce. Měla by být odolná, snadno se udržovat a hezky ladit s kuchyňskou linkou.

Při práci v kuchyni není důležitý jen materiál pracovní desky, ale také dostatečně široká plocha. Foto: Gorenje
Kvalitní pracovní deska musí být odolná i krásná

Výběru pracovní desky věnujte velkou pozornost.

K dispozici je více materiálů, mezi nimiž jsou rozdíly v užitných vlastnostech, vzhledu, údržbě i ceně.

Nerez chladný, ale nezničitelný

Nerezová pracovní deska má tak skvělé vlastnosti, že je běžnou součástí profesionálních kuchyňských provozů. Ale v ryze moderní kuchyni ji lze určitě také využít. Je nadčasová, hezky se kombinuje se dřevem, které jí dodá na útulnosti, ale dobře vypadá i se sklem, decentními odstíny.

Ti, kdo si nerez pořídili, jsou s ním nadmíru spokojeni. Proč? Deska z nerezu je totiž nezničitelná, zvládne bez problému i extrémně vysokou teplotu. A nezastaví ji ani voda, protože deska je stoprocentně voděodolná. Patří tedy rozhodně do venkovských kuchyní, kde je provoz náročnější a žádná choulostivka zde neobstojí.

Nerez je beze spár, hladký, výborně se čistí, bakterie se na něm nezachycují, a tudíž nepřežívají. V jedné linii může být i nerezový dřez, takže celkový dojem z kuchyňské sestavy je kompaktní, jednoduchý a nadčasový.

Skleněná deska není křehká

Je krásná, nadčasová a má výborné užitné vlastnosti. I když je pracovní deska v kuchyni velmi zatěžovaná, rozhodně se nerozbije. Sklo je totiž vysoce odolné: mechanicky, chemicky i tepelně.

Pracovní desky se vyrábějí z kaleného tvrzeného skla tloušťky 10 až 12 mm a můžete na nich bez obav klepat řízky či méně šetrně položit litinový hrnec. Opravdu se nic nestane!

Skleněná deska má matný povrch vytvořený speciálním chemickým leptáním a je odolná i vůči poškrábání. Odolá teplotám až 250 °C, je neporézní, nenasákavá, nečistoty na ní velmi snadno utřete, na matném až sametovém povrchu ani neuvidíte otisky prstů.

Sklo může mít neutrální odstín, ale lze ho podbarvit i ze série RAL a sladit tak šikovně třeba s odstínem kuchyňských dvířek.

HPL a kompaktní desky (laminát)

HPL je vysokotlaký laminát, kde jsou jednotlivé vrstvy stlačeny společně s pryskyřicí za vysoké teploty a tlaku. Výsledkem je 0,6 až 2 mm tlustý laminát, který se lepí na nosný podklad (překližka, dřevotříska, MDF, laťovka).

HPL má vysokou odolnost vůči vodě i vysoké teplotě, je otěruvzdorný, stálobarevný, tvarově stálý a nabízí pestrou škálu dekorů.

Kuchyň Sonata s pracovní deskou a zádovým panelem z laminátu v dekoru Historie Oak.

Foto: Oresi

Kompaktní desky jsou stejný materiál jako HPL, ale mají větší tloušťku. Je to zhruba 20 mm až 30 mm. Zákazníci tento materiál milují, protože nabízí skvělý poměr cena/kvalita.

Corian je všestranný materiál

Vypadá elegantně, je vysoce odolný vůči nárazům i škrábancům, je pružný, příjemný na omak, nelze ho odlomit, ale není tak tvrdý jako kámen.

Corian je neporézní, hygienický v celé své tloušťce, je 100% voděodolný, velmi jednoduchý na údržbu. Navíc je skvěle opravitelný, a to dokonce opakovaně. Jeho velkou předností je, že materiál může vytvářet nekonečné plochy beze spár a prodává se v mnoha barvách, od sytých až po pastelové.

V kuchyňských studiích je pestrá nabídka pracovních desek všech materiálů, včetně kamene nebo keramiky. Hitem poslední doby jsou vysoce odolné kompaktní desky s antibakteriální úpravou.

S nejlepším poměrem cena/výkon jsou stále nejprodávanější laminátové desky, které jsou v bohaté paletě struktur, barev a vzorů. Aktuálně jsou trendy zádové panely jako kontrast s pracovní deskou.

Přírodní kámen je luxusní

Krásný, přirozený a nestárnoucí materiál, který se nikdy neomrzí a neokouká. Má výtečnou odolnost vůči mechanickému poškození, vyzařuje z něho nadčasovost, elegance a poctivý luxus.

Je ovšem finančně náročnější a také je chemicky méně odolný. Pozor na červené víno a kolečka od skleniček, vadit mohou i nevhodné čisticí prostředky!

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků