Hlavní obsah
Bezpochyby půjde o jednu z architektonicky nejzajímavějších staveb v Hongkongu. Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Arqui 9

Budova inspirovaná květy bauhínie vznikne pod taktovkou studia Zahy Hadid

Architektonický ateliér Zaha Hadid Architects představil plány na nový mrakodrap s názvem 2 Murray Road v Hongkongu. Inspirován bude krásou květů bauhínie a jeho přízemí má tak trochu připomínat džungli. Stavbě budou dominovat oblé organické tvary, které jsou pro tvorbu tohoto studia velmi typické.

Bezpochyby půjde o jednu z architektonicky nejzajímavějších staveb v Hongkongu. Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Arqui 9
Budova inspirovaná květy bauhínie vznikne pod taktovkou studia Zahy Hadid

Přímo v srdci hongkongské čtvrti má vyrůst působivý mrakodrap, jehož výška bude úctyhodných 190 metrů a má obsahovat 36 poschodí. Celková užitná plocha budovy přesáhne 43 tisíc metrů čtverečních. Její tvar je inspirován pupeny květů rostliny bauhínie.

Jednotlivé části fasády se tak jakoby překrývají navzájem. Do centra i architektury jednoho z nejrušnějších měst na světě má stavba vnést přírodního ducha a navázat na přilehlé veřejné zahrady a parky.

Tvar stavby má svou symboliku

Bauhínie má velmi nápadné květy. Rod Bauhinia má na 300 druhů, z nichž některé jsou pěstovány jako okrasné rostliny.

Setkáte se s ní v podobě keřů, stromů i lián v tropech po celém světě a nyní už i v architektuře. Návrh je inspirován strukturou a vrstvením pupenu bauhínie, který má brzy kvést. Tyto rostliny byly propagovány v městských botanických zahradách právě v lokalitě Murray Road.

V noci se má stavba stát výraznou dominantou lokality.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Arqui 9

Za podobou stavby stojí sedmičlenný tým v čele s Patrikem Schumacherem, který po smrti architektky Zahy Hadid vede její architektonický ateliér.

Výrazná část budovy bude sloužit jako kanceláře. Na vrcholku stavby vznikne restaurace s proskleným vrškem a s působivými výhledy na celé město.

V návrhu nechybí ani venkovní rekreační prostor s běžeckou dráhou. Bezpochyby půjde o jedno z nových turisticky zajímavých míst v Hongkongu.

Ve spodní části budovy se objeví vzrostlá vegetace.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, MIR

Stavba je navržena jako energeticky soběstačná. Zajímavostí je, že inteligentní systém správy budovy bude vytvářet bezkontaktní cestu pro všechny obyvatele z ulice k jejich pracovní stanici, která eliminuje přímý kontakt pro setkávání a zahrnuje ovládání výtahu pomocí umělé inteligence.

Pomocí mobilního telefonu, bezkontaktní čipové karty nebo biometrického rozpoznávání budou cestující moci vstoupit do budovy a projít zabezpečením, zavolat si výtah do svého podlaží a vstoupit do dalších zón, jako jsou salonky a toalety.

Vnitřní a vnější prostředí se bude volně prolínat. Ve velkém vstupním prostoru má být dostatek přirozeného světla i rostlin.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Pixel Flakes

Fasáda je navržena tak, aby odolala silným letním tajfunům v regionu a skládá se ze čtyřvrstvých, dvojitě laminovaných a dvojitě zakřivených izolačních skleněných jednotek. Větrání je řízeno automatizovaným systémem správy budov.

Monitorovací systém kvality vzduchu bude vyhodnocovat míru obsazení v jakémkoli interiéru a automaticky upraví teplotu, vlhkost a objem čerstvého vzduchu v místnosti.

Dvě meteorologické stanice instalované na úrovni ulice a střechy pak mají monitorovat venkovní podmínky v reálném čase, včetně denního světla, rychlosti větru, množství srážek, teploty, vlhkosti nebo hluku.

Květy a poupata bauhínie

Foto: Profimedia.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků