Hlavní obsah

Budova inspirovaná květy bauhínie vznikne pod taktovkou studia Zahy Hadid

6. 10. 2020, 11:47
Novinky, Kristýna Křížová

Architektonický ateliér Zaha Hadid Architects představil plány na nový mrakodrap s názvem 2 Murray Road v Hongkongu. Inspirován bude krásou květů bauhínie a jeho přízemí má tak trochu připomínat džungli. Stavbě budou dominovat oblé organické tvary, které jsou pro tvorbu tohoto studia velmi typické.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Arqui 9

Bezpochyby půjde o jednu z architektonicky nejzajímavějších staveb v Hongkongu.

Článek

Přímo v srdci hongkongské čtvrti má vyrůst působivý mrakodrap, jehož výška bude úctyhodných 190 metrů a má obsahovat 36 poschodí. Celková užitná plocha budovy přesáhne 43 tisíc metrů čtverečních. Její tvar je inspirován pupeny květů rostliny bauhínie.

Jednotlivé části fasády se tak jakoby překrývají navzájem. Do centra i architektury jednoho z nejrušnějších měst na světě má stavba vnést přírodního ducha a navázat na přilehlé veřejné zahrady a parky.

Tvar stavby má svou symboliku

Bauhínie má velmi nápadné květy. Rod Bauhinia má na 300 druhů, z nichž některé jsou pěstovány jako okrasné rostliny.

Setkáte se s ní v podobě keřů, stromů i lián v tropech po celém světě a nyní už i v architektuře. Návrh je inspirován strukturou a vrstvením pupenu bauhínie, který má brzy kvést. Tyto rostliny byly propagovány v městských botanických zahradách právě v lokalitě Murray Road.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Arqui 9

V noci se má stavba stát výraznou dominantou lokality.

Za podobou stavby stojí sedmičlenný tým v čele s Patrikem Schumacherem, který po smrti architektky Zahy Hadid vede její architektonický ateliér.

Nová moskevská stanice metra bude připomínat vesmírnou loď

Výrazná část budovy bude sloužit jako kanceláře. Na vrcholku stavby vznikne restaurace s proskleným vrškem a s působivými výhledy na celé město.

V návrhu nechybí ani venkovní rekreační prostor s běžeckou dráhou. Bezpochyby půjde o jedno z nových turisticky zajímavých míst v Hongkongu.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, MIR

Ve spodní části budovy se objeví vzrostlá vegetace.

Stavba je navržena jako energeticky soběstačná. Zajímavostí je, že inteligentní systém správy budovy bude vytvářet bezkontaktní cestu pro všechny obyvatele z ulice k jejich pracovní stanici, která eliminuje přímý kontakt pro setkávání a zahrnuje ovládání výtahu pomocí umělé inteligence.

Pomocí mobilního telefonu, bezkontaktní čipové karty nebo biometrického rozpoznávání budou cestující moci vstoupit do budovy a projít zabezpečením, zavolat si výtah do svého podlaží a vstoupit do dalších zón, jako jsou salonky a toalety.

Foto: Archiv studia Zaha Hadid Architects, Pixel Flakes

Vnitřní a vnější prostředí se bude volně prolínat. Ve velkém vstupním prostoru má být dostatek přirozeného světla i rostlin.

Fasáda je navržena tak, aby odolala silným letním tajfunům v regionu a skládá se ze čtyřvrstvých, dvojitě laminovaných a dvojitě zakřivených izolačních skleněných jednotek. Větrání je řízeno automatizovaným systémem správy budov.

Společnost pro ochranu životního prostředí si nechá v Šanghaji postavit nejzelenější budovu

Monitorovací systém kvality vzduchu bude vyhodnocovat míru obsazení v jakémkoli interiéru a automaticky upraví teplotu, vlhkost a objem čerstvého vzduchu v místnosti.

Dvě meteorologické stanice instalované na úrovni ulice a střechy pak mají monitorovat venkovní podmínky v reálném čase, včetně denního světla, rychlosti větru, množství srážek, teploty, vlhkosti nebo hluku.

Foto: Profimedia.cz

Květy a poupata bauhínie

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Reklama

Související články

Výběr článků