Tradiční asijský jídelní nástroj si se zvyšující se oblibou čínských, japonských a v poslední době i thajských, korejských a vietnamských pokrmů našel cestu i do našich evropských domácností.

Pokud chcete, aby zapadl do našeho stylu stolování, vyplatí se vsadit na jednoduchost a minimalismus.

Jednoduché hůlky připomínající tvary bambusu se hodí pro stolování v moderním přírodním stylu.

Jednoduché hůlky připomínající tvary bambusu se hodí pro stolování v moderním přírodním stylu.

FOTO: Novinky

Designéři nechávají vyniknout hlavně materiál, ze kterého jsou hůlky vytvořeny. Ty by tak ideálně měly být hladké a bez dalších ozdob.

To platí samozřejmě v případě, kdy chcete, aby zapadly do běžných kuchyní, a nechcete kvůli nim měnit stolní dekorace.

Plastové hůlky s nerezovou lžící jsou nadčasovým příborem, který využijte hlavně pro servírování polévek.

Plastové hůlky s nerezovou lžící jsou nadčasovým příborem, který využijte hlavně pro servírování polévek.

FOTO: WMF

Klasikou jsou hůlky vyrobené z odolného cedrového, borovicového nebo teakového dřeva, bambusu nebo i kostí.

Bohatší lidé si dokonce nechávali vytvářet jídelní hůlky ze vzácných kovů. K tomu dnes ale v evropské kultuře nedochází. Jednoduché hůlky evropského vzhledu vznikají hlavně ze dřeva, skla nebo plastu.

Zkuste využít i jednoduché barvené hůlky a užít si s nimi netradiční stolování.

Zkuste využít i jednoduché barvené hůlky a užít si s nimi netradiční stolování.

FOTO: Tchibo

Pro servírování japonského jídla se hodí kratší hůlky, čínské jídlo si naopak žádá hůlky delší, které jsou i mohutnější a hranatější ve své horní části.

Evropané, kteří s hůlkami jen těžko manipulují mohou využít variantu spojených hůlek. Díky nim je nabírání jídla o poznání jednodušší.

Evropané, kteří s hůlkami jen těžko manipulují, mohou využít variantu spojených hůlek. Díky nim je nabírání jídla o poznání jednodušší.

FOTO: Drinkstuff

Nezapomínejte, že manipulace s hůlkami je pro řadu lidí stále obtížná, a tak by rozhodně neměla chybět praktická podložka pod příbor. Ta zajistí pohodlné odkládání lžíce i hůlek během jídla a díky ní nedojde ke znečištění ubrusu.

Hůlkami by se navíc v rámci japonské kultury stolování nemělo ťukat o stůl. Příbor tak odkládáme buď na misku, nebo na stojánek.

Hůlkami na jedno použití nic nezkazíte. V bistrech je dostanete k jídlu zdarma nebo jsou k dostání v asijských obchodech za cenu okolo 3 Kč.

Hůlkami na jedno použití nic nezkazíte. V bistrech je dostanete k jídlu zdarma nebo jsou k dostání v asijských obchodech za cenu okolo 3 Kč.

FOTO: Novinky

Pokud se naopak chcete přiblížit stylu asijských kultur, můžete volit pestré varianty malovaných hůlek s obrazovými motivy. K nim se vyplatí vybrat i místní porcelán a prostírání.