Článek
Vývoj hodnoty stavebních pozemků dlouhodobě sleduje například ČSOB. Její Index bydlení bere v úvahu i Česká národní banka. Podle posledního vydání vzrostly ceny ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se třetím kvartálem o 2,5 procenta. To je nejrychlejší růst za poslední tři roky.
„V Praze, Brně a okolí největších měst se dostáváme do absurdní situace, kdy cena pozemku je výrazně vyšší než stavební náklady na postavení nového rodinného domu,“ uvedl Milan Roček, jednatel analytické společnosti Flat Zone.
Konkrétní částky, za něž se pozemky prodávají, ČSOB neuvádí. Podle Sreality.cz, největšího inzertního webu zaměřeného na nemovitosti, vzrostly v lednu průměrné nabídkové ceny stavebních parcel v Praze nad 21 tisíc korun za metr čtvereční. Tak vysoko ještě nikdy nebyly.
Pro představu, za takřka 700metrový pozemek ve čtvrti Šeberov na okraji hlavního města žádá prodávající na Srealitách 15 milionů korun.
V okolí Prahy se v prvním měsíci letošního roku parcely nabízely v průměru za více než osm tisíc za metr čtvereční. Další populární destinace, Jihomoravský kraj, měla podle Srealit průměrnou cenovku kolem 4,5 tisíce korun.
Největší vliv na růst cen má nedostatečná nabídka. Volných pozemků, které jsou v územních plánech obcí vedené jako stavební a disponují napojením na elektřinu, vodu či plyn, je málo.
Stabilní investice
Poptávka je přitom značná. „Vklad do půdy se nejen u nás dlouhodobě vnímá jako stabilní a hodnotná investice,“ popsal důvody pro Novinky Jiří Chudoba, majitel realitní kanceláře RE/MAX Partner. Zesílený zájem o pozemky podle něj vydrží i v příštích měsících.
Silnou poptávku dokládají i data Srealit. Podle nich v populárních lokalitách počet inzerátů v závěru loňského roku klesal. To většinou značí, že je na trhu více kupců než prodávajících. Například v okolí Prahy bylo v září v nabídce 797 pozemků, v lednu už jen 671.
ČSOB popisuje, že mezi jejími klienty se objevují i lidé, kteří jsou ochotni kupovat pozemky vzdálené od velkých měst a bez napojení na veřejnou infrastrukturu. Přívod elektřiny či kanalizaci pak nahrazují fotovoltaikou a domácími čistírnami odpadních vod.
Pozemky jsou stále atraktivní investicí. Například v loňském šetření J&T Banky mezi českými dolarovými milionáři Wealth Report je třetina dotázaných označila za nemovitosti, od nichž očekává zajímavé zhodnocení. Žádný jiný typ realit, například byty nebo kanceláře, u nich neměl větší podporu.
Vzhledem k silné poptávce stavební pozemky budou letos zřejmě dál zdražovat. Potenciál na výrazný růst mají například parcely v okolí nových dopravních staveb. Nemovitostní služba Bezrealitky ze svých dat vyčetla, že v blízkosti nově otevřených dálnic či železnic zdražují o 25 až 30 procent rychlejším tempem, než jaký je lokální průměr.

