Příjemné spaní závisí především na použití materiálů, kterými se během spánku obklopujeme. Důležité je ale samozřejmě i tvarování a kvalita postele. "Správná postel je taková, do které si člověk lehne, aniž by byl zabořen nebo ležel na povrchu," říká Karel Vágner ze společnosti Vágner design.

Postel Hästens s pružinovým systémům v kombinaci s pohodlnými přírodními materiály.

Postel Hästens s pružinovým systémem v kombinaci s pohodlnými přírodními materiály.

FOTO: Hästens

 Teaková postel vydrží po celé generace

Mnoho příznivců ekologie a přírodních materiálů si získaly postele z odolného teaku.

Teak je výjimečné tropické houževnaté a tvrdé dřevo, které zajistí posteli výjimečně dlouhou životnost. Současně má tento materiál antibakteriální a protiplísňové účinky, a tak jsou postele z teakového dřeva vhodné i pro alergiky. Nevýhodou teaku ale jeho vyšší pořizovací cena.

Postele z teaku se vyznačují dlouhou životností a zajímavým designem.

Postele z teaku se vyznačují dlouhou životností a zajímavým designem.

FOTO: Jawa nábytek

Podstatně levněji vyjde postel z měkčího smrkového či borovicového dřeva. Nábytek je lehký a zároveň lehce přemístitelný. Nemá ale takovou životnost jako kvalitnější, ale dražší postel z jasanu, třešně nebo buku.

Postel Milan z masivního smrku v kombinaci se smrkovou dýhou s povrchovou úpravou ekologickými laky. Vpravo: postel Wilma z borovice.

Postel Milan z masivního smrku v kombinaci se smrkovou dýhou s povrchovou úpravou ekologickými laky. Vpravo: postel Wilma z borovice.

FOTO: Sconto

Čím měkčí je dřevěný materiál rámu postele, tím větší pozornost je třeba věnovat laku, kterým dřevo ošetříme. Díky němu získá rám pevnost a zachová si déle atraktivní světlý vzhled.

Ekologickým materiálům fandí skandinávský design

Postelím v poctivém babičkovském stylu fandí například skandinávský design. V ložnicích nechává zcela vyniknout masivní dřevo, hlavně to borovicové a smrkové.

Postel Alborg nechává vyniknout působivé struktuře poctivého masivu.

Postel Alborg nechává vyniknout působivé struktuře poctivého masivu.

FOTO: Nábytek Jitona

Dřevěné postele z kvalitního masivu jsou tak dominantou ložnice. Určitě se je proto vyplatí nechat za příplatek ošetřit speciálním borovicovým lakem.

Kvalitnější rámy postelí z borovicového dřeva stojí okolo osmi až dvaceti tisíc za dvoulůžko. Cena jednolůžka se pohybuje od tří tisíc výše. Záleží na kvalitě dřeva i laku. Za ekologický lak si zpravidla připlatíte 10 - 12 % z ceny postele.

Vysoké nároky na přírodní materiály klade i nábytek inspirovaný středomořím. Takové postele vynikají velkou hmotností, jsou opravdu masivní a robustní mají i čela.

Postel Liva a postel Sissel z dubové dýhy a borovice ve střídmém, ale povedeném klasickém designu.

Postel Liva a postel Sissel z dubové dýhy a borovice ve střídmém, ale povedeném klasickém designu.

FOTO: Jysk

Postel Malta a Canatre se stylu Středozemí nezapře robusnost a výrazná čela. Design podtrhuje medová barva, která jemně zahaluje krásnou kresbu masivního dřeva.

Postel Malta a Canatre se stylu Středozemí nezapře robustnost a výrazná čela. Design podtrhuje medová barva, která jemně zahaluje krásnou kresbu masivního dřeva.

FOTO: Nábytek Jitona

Před nákupem roštu do rámu postele nejprve zvažte parametry vybrané matrace. Při výběru matrace už musíme vědět, na jaký rošt ji položíme, ne každá matrace je vhodná. Jak vybrat správnou matraci a rošt se dočtete zde.