Tradice znamená zachování a přenesení zvyků na další generace. Ty naše tradice sahají až do doby začátku 19. století, kdy se stromky začaly zdobit pečivem a ovocem. Pěkné dekorace tradiční do bytu vytvoříte z obyčejných jablíček, můžete je jednak na stromek zavěsit s pomocí háčků na klasickou vánoční kolekci nebo ho můžete nakrájet na plátky, usušit nad kamny a pověsit na niti.

Perníčky zavěšené na stromku potěší oko

Skvěle vypadají i zavěšené perníčky zdobené bílou polevou. Nechte je předtím opět vysušit nad kamny a nezapomeňte vytvořit otvor na zavěšení už před pečením.

K tradičním oslavám by nemělo chybět darované jmelí (od 24 Kč), perníčky (od 19 Kč) a dřevěný vláček pro děti (119 Kč)..: K tradičním oslavám by nemělo chybět darované jmelí (od 24 Kč), perníčky (od 19 Kč) a dřevěný vláček pro děti (119 Kč).foto: novinky.cz, OBI

Velkou parádu udělá i obyčejná sytě červená stužka, koupíte ji v galanterii cca za 30 Kč. Na stromek zavažte několik mašliček. Skleněné ozdoby se začaly na českých stromcích objevovat až v polovině 19. století, foukané a malované ozdoby si však mohly dovolit jen zámožnější měšťanské rodiny.

Ozdoby ze stuhy vyjdou levně a vypadají efektně..: Ozdoby ze stuhy vyjdou levně a vypadají efektně.foto: novinky.cz, IKEA

Pěkně vypadají i obyčejné rolničky a zvonečky všech druhů a tvarů. Stejně tak se na klasický, rustikální stromek skvěle hodí ozdoby vyřezávané ze dřeva. Na tržišti se jejich cena pohybuje cca od 10 Kč/ks.

Jednota barev je navodí pocit klidu

Pokud zvolíte jako dekorativní barvu zlatou, držte se jí, o vánocích totiž barevně sladěný interiér navodí pocit harmonie a klidu, zatímco neuspořádaný a barevně nejednotný pokoj vyvolá naopak zmatek a chaos, a ten k Vánocům rozhodně nepatří. Zvolte tedy decentní dekor, držte se červené a béžové - smetanové a zlaté barvy.

Klasické barevné ladení dekorací v červené a zelené k Vánocům patří..: Klasické barevné ladění dekorací v červené a zelené k Vánocům patří.foto: OBI Střídmá barevnost slaměných ozdob a dekorací je základem krásy klasického vánočního stromku.

Přírodní materiály jsou většinou zdarma

Na stromek můžete zavěsit i šišky, zkuste je třeba nabarvit zlatou barvou, seženete ji v obchodech pro kutily. Stejně tak můžete zavěsit i ořechy. Nastříkat je můžete třeba dekorativním sprejem, kterým můžete nastříkat třeba i okraje lístků vánoční hvězdy nebo nalezené ulity, mušle, kamínky i kousky větviček.

Vánoční sprej může být třpytivý nebo zlatý, pořídíte ho v potřebách pro floristy nebo v potřebách pro kutily za cenu cca 160 Kč, nazdobíte jím kamínky nebo i svíčky..: Vánoční sprej může být třpytivý nebo zlatý, pořídíte ho v potřebách pro floristy nebo v potřebách pro kutily za cenu cca 160 Kč, nazdobíte jím kamínky nebo i svíčky.foto: novinky.cz, vonekl, cz, ikea, obi

Panenky k zavěšení vyrobíte za pomoci kukuřičného šustí, z kterého budou mít krásné, nadýchané sukýnky. Můžete z nich jednoduše vyrobit i anděly, když jim přilepíte křídla vystřižená z čtvrtky.

Podstavec pod stromek ve střídmém ladění

Pokud jste už vánoce pojali opravdu klasicky, tak si dejte si záležet i na podstavci na stromek - může být dřevěný i kovový, ale vyhněte se nevkusnému plastovému. O tom, jak si vyrobit pěkný stojan sami si přečtěte zde. Původně si se stojanem lidé nemuseli dělat starosti, stromek býval provazy přivazován ke stropu, to už je ale dávná minulost.

Dečka pod vánoční stromeček ze saténové tkaniny v klasickém barevném provedení - červenou a smetanovou nic nezkazíte (cena cca 550 Kč)..: Dečka pod vánoční stromeček ze saténové tkaniny v klasickém barevném provedení - červenou a smetanovou nic nezkazíte (cena cca 550 Kč).foto: Tchibo

Praktickým tipem je pořídit si pod stromek ozdobnou dečku, krom toho, že na ní budou dárky vypadat lépe, si také nebudete muset lámat hlavu s tím, že stromek opadává. Pokud máte umělý stromek, tak se o to starat neusíte, ale křesťanská tradice chápe právě živý stromek jako symbol věčného života po smrti. A hlavně, přírodní vůni jehličí nic nenahradí.