Hlavní obsah
Majitelé domků investují do izolace, aby šetřili drahou energii. Foto: Petr Hloušek, Právo

Zdražování energií zvyšuje zájem domácností o úsporná opatření

S růstem cen energií stoupá současně zájem domácností o úsporná opatření. Nejčastěji se zateplují fasády, vyměňují okna nebo se zefektivňuje ohřev vody. Podle odborníků na úspory energie však ekonomická návratnost investic stále není dostatečně rychlá.

Majitelé domků investují do izolace, aby šetřili drahou energii. Foto: Petr Hloušek, Právo
Zdražování energií zvyšuje zájem domácností o úsporná opatření

Zvýšenou poptávku potvrzuje Karel Polanecký z Hnutí Duha i Libor Novák z poradenské společnosti Energy Benefit Centre. "Dokazuje to abnormální stav na trhu s izolačním materiálem, kdy se za poslední rok, dva trochu s nadsázkou prodávají i materiály, které nebyly ještě ani vyrobeny. Podobný stav je i na trhu s kvalitními okny," uvedl.

Po nekvalifikovaném provedení vznikají plísně

"Doposud se prováděly nejčastěji úpravy objektů tam, kde investor kromě tepelných vlastností sledoval i jiný přínos. Zatékání, vlhkost, estetika objektu. Povětšinou se jednalo o okna, dveře, výjimkou nebyly ani dílčí rekonstrukce střech, obvodových plášťů," podotkl Novák.

Úsporná opatření se ale často neobejdou bez chyb. Mezi nejčastější patří podle Polaneckého například podcenění tloušťky izolace při zateplování obvodového pláště budov, nebo izolování vlhkých zdí. Často pak kvůli tomu vznikají plísně. Také Novák varuje před vznikem plísní okolo okenních rámů či mezer v izolacích a před špatným provázáním různých materiálů, který může vzniknout nekvalifikovaným prováděním úsporných akcí.

Stát zvyšuje ceny, ale podporuje úspory

Od Nového roku zdražily všechny druhy energií; cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 9,1 procenta. Náklady stoupnou nejvíce právě těm, kdo elektřinu používají i k vytápění. V takovém případě zaplatí domácnosti až o několik tisícikorun za rok více.
Hlouběji do kapsy musejí sáhnout i domácnosti, které vytápějí dálkovým teplem. V průměru vzroste cena tepla podle propočtů Teplárenského sdružení o 10,3 procenta. A zdražení se nevyhne ani zemnímu plynu. Společnost RWE Transgas, která je dominantním prodejcem zemního plynu v Česku, zvyšuje ceny pro domácnosti v průměru o 7,4 procenta.

Stát letos podpoří úspory energie a využití obnovitelných zdrojů 70 milióny korun. Namísto loňských 15 ministerstev vyhlásí úsporné programy letošní rok pouze pět. V roce 2007 přispěl státní rozpočet na energetické úspory 80 milióny korun.
Cílem Evropské unie je dosáhnout do roku 2020 prostřednictvím aktivit spojených s energetickou efektivností snížení spotřeby energií o pětinu. Evropská komise odhaduje, že celkový potenciál úspor energií je u rodinných domů 27 procent, u administrativních budov 30 procent, v dopravě 26 procent a ve výrobním průmyslu 25 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků