Závěry vyplývají z celosvětové studie o stavebním průmyslu, jejíž výsledky poskytla poradenská společnost KPMG. Jednoznačně největší nouze je v globálním stavebnictví o stavební a projektové manažery, postrádá je až 74 procent oslovených firem.

Řemeslníků, specialistů a smluvních manažerů má nedostatek shodně 34 procent společností, na 30 procent z nich marně shání inženýry. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš již dříve řekl, že tuzemskému stavebnictví se nedostává minimálně kolem 5 000 lidí.

Nedostatek zaměstnanců bude mít podle účastníků průzkumu velký dopad na jejich podnikání. Téměř polovina z nich si myslí, že to omezí jejich růst, 21 procent respondentů očekává v této souvislosti zvýšení rizika, 19 procent zvýšení nákladů.

Agentury dovezou pracovníky z Asie

Na 77 procent oslovených firem připustilo, že zaměstnává pracovníky ze zahraničí. V Česku nyní SPS vybírá personální agentury, které by českým stavbařům měly dovézt zaměstnance ze zemí, jako je například Vietnam a Čína.

Na 84 procent respondentů v průzkumu se domnívá, že ve stavebním průmyslu se dostatečně neřeší vleklé problémy s nedostatkem znalostí, zkušeností a dovedností. Kolem 66 procent firem je však zároveň přesvědčeno, že při řešení problému postupují správně.

"Je překvapivé, že jednotlivé společnosti v průzkumu jsou přesvědčeny, že činí dostatek kroků, ale odvětví jako takové trpí nedostatkem kvalitních lidí," uvedl partner společnosti KPMG ČR Andreas Höfinghoff.

Odpovědi byly shromážděny prostřednictvím osobních pohovorů s generálními řediteli a nejvyššími manažery předních světových stavebních dodavatelských společností v první polovině letošního roku.