Hlavní obsah
V životě Kláry nechybí knihovna a v ní zajímavé knihy. Hlavně psychologické, motivační a samozřejmě z cest. Foto: Petr Hloušek, Právo

Klára Haunerová: K minimalismu mě přivedlo časté stěhování

Klára Haunerová je duší cestovatel. Přesunuje se z hor do města, miluje cizokrajné země, hlavně Afriku. Často se stěhovala i v Praze a neustálé balení věcí ji přivedlo k myšlence vlastnit toho méně. O své vnitřní cestě k minimalismu napsala i knihu: Méně mít, více žít.

V životě Kláry nechybí knihovna a v ní zajímavé knihy. Hlavně psychologické, motivační a samozřejmě z cest. Foto: Petr Hloušek, Právo
Klára Haunerová: K minimalismu mě přivedlo časté stěhování

Ve svém bytě si nechala jen to základní a udělala významný počin. Věci začala rozdávat těm, kteří je potřebují více než ona. „Něco jsem dala na charitu, oslovila lidi přes různé aplikace a byla zvědavá, kdo ke mně domů přijde,“ vypráví Klára Haunerová.

A zaujatě pokračuje. „Přišli různí lidé, byli to svým způsobem moji hosté a já poslouchala jejich příběhy. To mě moc bavilo,“ dodává.

Za čtvrt roku se jí podařilo rozdat velkou část domácnosti, něco symbolického i utržila. A strašně moc se jí na duši ulevilo. Svůj pozdější návrat s taškou v ruce vnímala jako start do nového života.

Zařízeno za dva

Klára má příjemný byt v činžovním domě v centru Prahy. Je na klidném místě, s výhledem na řeku Vltavu. Na Náplavku, kde jsou skvělé farmářské trhy, to má opravdu kousek.

Ze svého balkonu má úžasný výhled na Vltavu a pěšky kousek na farmářské trhy na Náplavce.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Když se ale vrátila, byl to holobyt. Udělala si seznam věcí, které jí v bytě chybějí, a měsíc za běžného chodu pozorovala, zda je opravdu potřebuje. Kromě postele, židle se stolem to byly květiny, motivační citáty a fotografie z cest. Dala si jen dva dny na to, aby se zařídila, více času tomu věnovat nechtěla.

„Byla to zábava, mám jen věci, které jsou nezbytné. Nelpím na majetku, nemusím se o věci tolik starat, opravovat je, uklízet, mám více volnějšího času, jsem svobodnější, věnuji se tomu, co mě baví,“ říká Klára.

V jejím bytě je hodně denního světla, je vzdušný a prostorný. Decentnímu interiéru vévodí barva bílá, šedá, krémová, jednoduché tvary, nadýchané závěsy, zelené květiny, knihovna a obrázky v rámečcích.

„Dobře mi dělá přírodní dřevo, ráda taky renovuji starý nábytek, stolky, stoličky. Komoda v chodbě je po mé babičce. Kombinace dřeva s bílou barvou je navíc velmi ušlechtilá,“ říká Klára.

Jednoduše a stylově

Příjemný byt s dispozicí 4+1 má velikost 145 m2. V nájemním bytě Prahy 2 bydlela původně její babička a maminka, teď ho využívá Klára. „Vyhovuje mi to, nechci hypotéky, úvěry, vyhýbám se takovému fungování,” říká hostitelka.

V současné době plně využívá tři velké místnosti. Jedna slouží jako obývací pokoj, druhá jako ložnice, třetí je kuchyň. Praktická je také prostorná komora s chodbou, která pojme i jízdní kolo.

V chodbě činžovního bytu je komoda po babičce, kterou Klára sama zrenovovala. Zachraňovat staré kousky ji baví.

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Interiér vybavuji kreativně. Podporuji české nábytkářské firmy, chodím do starožitností, hledám na internetu. Kombinuji, skládám, hledám nápady a inspiraci.“

Vlastní cesta k minimalismu

Klára vystudovala oděvní návrhářství, později se vzdělávala i v managementu a marketingu. A pochopila, že by chtěla oděvní návrhářství spojit s ekonomickým vzděláním. Vybudovala Institut módní tvorby, soukromou školu, která poskytuje v tomto oboru vzdělání.

Ve volných chvílích miluje cestování. V Čechách tráví léto na horách a v zimě preferuje zahraničí, místa nedotčená turisty. Na malém ostrůvku Gozo napsala knihu o minimalismu (Méně mít, více žít), kde najdeme kromě jejího vyprávění i třináct otevřených příběhů jiných osob. A pochopíme, že každý vnímá minimalismus trochu odlišně. Důležité ale je, aby všichni byli více spokojeni.

Anketa
Máte rádi minimalistický styl?
Ano, to je mi blízké!
65.4 %
Docela ano.
17.9 %
Nevím.
2.7 %
Spíš ne.
4.4 %
Ne, to není vůbec moje gusto.
9.6 %
Celkem hlasovalo 2806 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků