Hlavní obsah
Prezidentská limuzína Škoda Superb. Foto: Michal Doležal, ČTK

Zeman dostal sériovou Škodu Superb, místo popelníku má ale vysílačku

Nový prezident Miloš Zeman bude jezdit Škodou Superb za více než 1,1 miliónu korun. K černému vozu, který v pátek Zemana vezl na prezidentskou inauguraci, mu automobilka v dubnu zapůjčí další dva superby, uvedli zástupci Škody Auto. Má standardní výbavu, pouze popelník je nahrazen vysílačkou, což by mohlo Zemanovi jako vášnivému kuřákovi vadit.

Prezidentská limuzína Škoda Superb. Foto: Michal Doležal, ČTK
Zeman dostal sériovou Škodu Superb, místo popelníku má ale vysílačku

Prezidentské vozy bude mít zapůjčené Úřad pro ochranu prezidenta, který spadá pod ministerstvo vnitra, na základě standardní smlouvy.

"Předpokládáme, že s příchodem modernizované verze modelu superb v průběhu letošního roku, dojde i k obměně vozového parku hlavy státu," dodal mluvčí Škody Vítězslav Pelc. Dva modely superb hrad používal i za éry předchozího prezidenta Václava Klause, který ale většinou jezdil v limuzíně Audi A8L.

V nejvyšší výbavě, ale bez popelníku

Popelník na středovém panelu superbu nahradilo ovládání vysílačky. To by mohl být problém vzhledem k tomu, že Zeman byl dosud zvyklý jezdit vepředu, a chce tak jezdit jako prezident, a je náruživým kuřákem, který si neváhá zapálit ani v budově České televize. Internetem kolovaly záběry, na kterých se v den svého zvolení ptá ředitele ČT, "kde máme popelníček".

"Tyto úpravy jsou na domluvě mezi prezidentem a policií, my už je neřešíme," řekl k tomu Právu Pelc.

Dále má vůz skryté výstražné majáčky, jinak nedisponuje žádnou speciální výbavou.

Součástí nejvyšší výbavy Laurin & Klement jsou elektricky stavitelná sedadla, dvouzónová klimatizace, audio systém s deseti reproduktory, obložení imitací dřeva, vyhřívané čelní sklo nebo roletky na zadních bočních sklech a na zadním skle.

Vůz je vybaven vidlicovým šestiválcovým benzinovým motorem o objemu 3,6 litru a výkonu 191 kW s automatickou převodovkou a pohonem 4x4. Dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,5 sekundy a vyvinout maximální rychlost omezenou na 250 km/h. Má bi-xenonové světlomety, zadní LED svítilny a ovládání kufru systémem TwinDoor.

Na inauguraci jel prezidentský superb na 18 palcových kolech Sirius v tmavém provedení. V běžném provozu bude vozidlo jezdit na 17palcových kolech.

Prezidentská limuzína Škoda Superb.

Foto: Michal Doležal, ČTK

"Skutečnost, že hlava státu bude jezdit vozem značky Škoda, nás naplňuje hrdostí a dokazuje těsné spojení značky s Českou republikou. Superb je vlajkovou lodí značky ŠKODA a je symbolem vysoké technické úrovně České republiky," uvedl předseda představenstva Škody Winfried Vahland.

Škoda vyráběla luxusní model superb již ve 30. letech. Jako vlajková loď se v nabídce znovu objevil v roce 2001. Jen loni si jej pořídilo 110.000 zákazníků. Během letošního roku se druhé generace superbu dočká modernizace spočívající například ve změně vzhledu světlometů a přední masky, nebo nasazení nové elektronické výbavy.

Budoucí prezidentská limuzína

Foto: Michal Doležal, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků