Hlavní obsah
Tesla Model 3 (Ilustrační foto) Foto: Tesla

Tesla sklápí za jízdy zrcátka. Není to chyba, nýbrž kontroverzní funkce

Poloautonomní vozy Tesla za jízdy sklopí zrcátka, aby si daly více manévrovacího prostoru v těsných situacích. Tím však řidiči, na kterého spoléhají jako na záchrannou síť, podstatně ztíží orientaci na silnici.

Tesla Model 3 (Ilustrační foto) Foto: Tesla
Tesla sklápí za jízdy zrcátka. Není to chyba, nýbrž kontroverzní funkce

Vozy značky Tesla, vybavené systémem Full Self Driving Beta, sklápějí svá zrcátka, když mají kolem sebe málo místa. To samo o sobě není úplně nová informace, ovšem snad poprvé to vidíme na videu v akci, a to ze San Franciska. Tesla Model 3 vybavená tímto systémem to provedla, když se nacházela mezi nákladním autem a betonovými svodidly.

Podle dostupných informací z popisku tohoto videa i dalších zdrojů to tesly dělají automaticky, řídí-li samy a je-li třeba projet těsným prostorem. Vytvoří tak sobě i okolním řidičům pár centimetrů prostoru k manévrování navíc.

Podle příznivců automobilky to znamená, že se auta dovedou sama vyznat v náročném prostředí. Také to ale znamená, že řidič-člověk nemá v případě potřeby možnost zrcátka používat a mít tak přehled o dění za autem, byť na pár vteřin.

Totiž, systém Full Self Driving Beta (česky Plně samočinné řízení Beta) je dle svého názvu ve fázi beta-testování a spoléhá na člověka za volantem, že kdykoliv převezme nad vozidlem kontrolu či předejde tomu, aby auto udělalo nějakou hloupost.

Situace z videa je zajímavá několika dalšími detaily. Všimněte si, že nákladní auto v jeden moment najede svým levým předním kolem až k dělící přerušované čáře, ale nepřejede ji. Zrcátko náklaďáku se mohlo dostat do pruhu Tesly, ale to je odhadem výš, než má Model 3 střechu.

Tesla v této chvíli zcela správně zpomaluje, ovšem nevíme, zda to je kvůli náklaďáku, nebo kvůli relativně prudké zatáčce. Zrcátka ale sklápí až ve chvíli, kdy se náklaďák zase od dělící čáry vzdaluje.

Zajímavý je také displej, na němž vůz ukazuje, co systémy „vidí”. Všimněte si, že modrý kvádr, znázorňující nákladní vůz, poskakuje po displeji sem a tam, třebaže ve skutečném světě za okny jede náklaďák plynule a předvídatelně.

V každém případě, opatrný řidič by ve stejné situaci zpomalil a jel za náklaďákem, dokud by si nebyl jistý, že se vedle něj bezpečně vejde.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Tesla na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Rover na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků