Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Spojené státy uvolňují požadavky na spotřebu aut

Americké úřady EPA a NHTSA trochu uvolnily požadavek na průměrnou spotřebu vozů, které automobilky v USA prodají, z pěti na 5,8 l/100 km do roku 2026. Má to pomoci bezpečnosti i ekonomice.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Spojené státy uvolňují požadavky na spotřebu aut

Americké standardy spotřeby paliva a emisí CO2, známé jako CAFE (Corporate Average Fuel Economy, česky „průměrná flotilová spotřeba paliva”), byly tamní vládou zmírněny.

Místo 46,7 mil na galon (5,037 l/100 km), které požadovaly starší normy, je nově cílem dosáhnout průměrné spotřeby 40,4 mil na galon (5,822 l/100 km). V platnosti zůstává, že takový průměr musí automobilky mít u aut modelového roku 2026.

Pro srovnání, poslední ověřená data jsou na webu NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration, Národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy) dostupná pro rok 2017. Tehdy byl flotilový průměr spotřeby osobních a lehkých užitkových vozidel 33,4 mpg (7,042 l/100 km) a za normovanou hodnotou 33,8 mpg (6,959 l/100 km) tedy zaostával jen o malý kousek.

Agentura EPA (Environmental Protection Agency, česky Agentura pro ochranu životního prostředí) už v roce 2018 zrušila cíl spotřeby 50 mpg (4,704 l/100 km) do roku 2025, který byl stanoven za vlády prezidenta Baracka Obamy. Scott Pruitt z agentury tenkrát uvedl, že EPA za Obamovy vlády byla zpolitizovaná a „činila úsudky, které nekorespondovaly s realitou, a nastavila standardy příliš přísně”.

Finální limit 40,4 mpg podle americké vlády „reflektuje realitu současných trhů, včetně ceny ropy výrazně nižší oproti předpokladům z roku 2012, významných nárůstů produkce ropy v USA a rostoucí poptávky zákazníků po větších vozidlech”.

Dále vláda uvádí, a to je za současné ekonomické situace pojící se s koronavirovou pandemií snad i důležitější, že zmírnění standardů spotřeby paliva sníží cenu nového auta v průměru o 1000 dolarů (necelých 25 tisíc korun). To znamená, že více lidí finančně dosáhne na nové auto a reálné emise CO2 i škodlivin se mohou o to více snížit.

Podružným, ale neméně důležitým benefitem podle vlády je, že díky tomu, že více lidí si bude moci dovolit nové, bezpečnější auto, na amerických silnicích zemře v důsledku nehod o 3300 lidí méně a o 397 tisíc lidí méně bude zraněno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků