Hlavní obsah
 

Na Slovensku vzniká další létající auto. Představilo se prvním letem

Stroj s názvem AirCar je druhým létajícím autem, které vzniká na Slovensku, ovšem jeho konstruktér je stejný. Novinka má za sebou všechny předepsané testy a také prvního zájemce, třebaže není vůbec levná.

 
Na Slovensku vzniká další létající auto. Představilo se prvním letem

Idea Slovenska jako velmoci létajících aut může leckomu přijít úsměvná, jenže už druhý takový stroj tam má nakročeno ke komerčnímu úspěchu. Jmenuje se AirCar a třebaže za ním stojí konstruktér Štefan Klein, kromě něj nemá nic společného s již známým AeroMobilem.

AirCar

Foto: Klein Vision

AirCar se předvedl v minulém týdnu na letišti v Piešťanech zatím jako prototyp. Pilotoval ho právě konstruktér Klein, podle nějž má stroj za sebou všechny testy požadované Agenturou Evropské unie pro bezpečnost letectví. Letecký úrad Slovenskej republiky mu přidělil imatrikulaci OM-KLZ, kde KL odkazuje na jméno Klein a Z na Antona Zajace, spoluzakladatele firmy a investora.

Jak uvádí agentura Reuters, která zprávu spolu s videem přinesla, firma Klein Vision už má jednoho zájemce a měla by mu AirCar dodat během příštího půlroku. Cena není nízká - 600-750 tisíc dolarů (13,48-16,85 milionu korun).

Interiér AirCaru

Foto: Klein Vision

Pokud vám jméno Štefana Kleina něco říká, není to náhodou. Právě on stojí také za již zmíněným AeroMobilem, ovšem AirCar není jeho novou verzí. Vzniká pod hlavičkou nově založené firmy Klein Vision a je to úplně nový, patentem chráněný stroj.

Je poháněno spalovacím motorem od BMW o objemu 1,6 litru a výkonu 140 koní. Jeho nejvyšší rychlost je 200 km/h, dolet je 1000 kilometrů a spotřeba paliva v letu je 18 litrů za hodinu. Ke vzletu mu stačí dráha dlouhá 300 metrů a přeměna mezi autem a letadlem trvá méně než tři minuty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků