Hlavní obsah
Běhání je skvělý způsob, jak se začít hýbat a uvolnit endorfiny. Foto: Profimedia.cz

Začínáte s běháním? Vyvarujte se následujících chyb, abyste předešli bolesti

Běhání je skvělý způsob, jak se začít hýbat a uvolnit endorfiny (hormony štěstí). Pokud ale chcete běhat pravidelně, je důležité alespoň ze začátku přistupovat k této aktivitě s rozumem. Podle odhadů společnosti Recover Athletics totiž až u 70 % všech běžců dochází během roku k nějakému zranění. Aby k tomu nedocházelo, je zapotřebí se vyhnout těmto pěti častým chybám.

Běhání je skvělý způsob, jak se začít hýbat a uvolnit endorfiny. Foto: Profimedia.cz
Začínáte s běháním? Vyvarujte se následujících chyb, abyste předešli bolesti

1. Příliš mnoho uběhnutých kilometrů

Ačkoliv zvládnete hned na začátku uběhnout 5-10 kilometrů, pokud si je budete dávkovat každý den, může u vás dojít ke svalovému přetížení. „I když budete běhat každý druhý den, potrvá šest až osm týdnů, než si vytvoříte solidní základ pro vyšší zátěž,” upozorňuje fyzioterapeut Michael Conlon.

Chcete-li se tedy vyhnout zranění, pak je dobré začít jen s několika málo kilometry, které budete pozvolna navyšovat. Nesnažte se přitom od začátku intenzivně běhat každý den. K vytvoření běhacího plánu a následného sledování progresu můžete využít řadu běžeckých aplikací.

2. Příliš rychlý běh

Začínáte-li pravidelně běhat, nestyďte se běžet pomalu. I když pocítíte, že můžete běžet rychle, zkuste snížit rychlost pod své možnosti. „Ne každý běh musí skončit tak, že na jeho konci nemůžete popadnout dech,” doporučuje Conlon.

Postupně zkuste střídat oblíbenou techniku těžký den versus snadný den. Pokud první den uběhnete kilometr za 6 minut, další den zpomalte a kilometr běžte klidně až 7,5 minuty.

„Kolísání tempa umožní vašemu tělu přizpůsobit se zátěži a podpoří aktivní regeneraci, díky čemuž se při dalším běhu budete cítit mnohem lépe,” vysvětluje fyzioterapeut.

3. Jen běháte

Jeden z největších omylů je, že svou fyzickou zdatnost zlepšíte jen díky běhu a nahradíte jím i všechny ostatní formy cvičení. Ve skutečnosti je opak pravdou, časté běhání s sebou nese také negativa.

Chcete-li například brzy uběhnout 20 a více kilometrů, musíte svému tělu pomoci v přípravě i silovým tréninkem a protažením mezi jednotlivými běhy.

Posílením a zpevněním celého těla běžíte s menším úsilím, tělo pak není tak náchylné k přetížení a zranění.

Protahovací cviky zaktivují měkké tkáně a pomáhají s regenerací celého těla.

4. Špatné obutí

Pokud chcete běhat, vždy je zapotřebí hledět na správný výběr obuvi, která by měla být pohodlná a zároveň vyhovující potřebám chodidla jedince. Proto je vždy lepší alespoň na začátku nekupovat běžecké boty přes internet a raději zajít do specializovaného obchodu, kde vám s výběrem pomohou skuteční odborníci na základě jednoduché diagnostiky vašeho běhu i chodidla.

5. Běhání s bolestí

Bolest je signál těla, který vás upozorňuje na fakt, že je něco špatně. Pokud tedy cítíte bolest při běhu, raději se zastavte. Je možné, že bolest sama zmizí, pokud tomu tak ale nebude, naopak se bude zhoršovat, pak se vždy poraďte s lékaři, abyste předešli chronickému poškození.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků