Hlavní obsah

Ovoce i zelenina pomáhá v boji proti nemocem

Pravidelná konzumace ovoce a zeleniny snižuje koncentraci cholesterolu v krvi, zlepšuje poměr sodíku a draslíku, čímž chrání srdce. Podle odborníků pravděpodobnost infarktu myokardu a mozkové mrtvice je u lidí, kteří denně konzumují pět a více porcí ovoce a zeleniny, poloviční než u těch, kteří je jedí jen málo nebo vůbec.

Ovoce i zelenina pomáhá v boji proti nemocem

"Zdravý dospělý člověk by měl denně sníst aspoň pět porcí ovoce a zeleniny, tj. nejméně 400 g", doporučuje Prof. Ing. Rudolf Poledne, CSc., předseda Fóra zdravé výživy a zároveň nabízí řešení: "Pět porcí ovoce a zeleniny jednoduše pokryjeme např. sklenkou 100% ovocné šťávy k snídani ve formě celozrnného chleba s rostlinnou pomazánkou a rajčetem, miskou zeleninového salátu před obědem, zeleninovou přílohou k hlavnímu chodu a jablkem k odpolední svačině."

"Pozornost je nutné věnovat nejen množství, ale i výběru ovoce a zeleniny, která by však neměla být jednostranná, protože pak dochází k příjmu stejných ochranných látek, a také ke zvýšení energetické hodnoty stravy, pokud jíme více sladkého ovoce", říká Tamara Starnovská, místopředsedkyně Fóra zdravé výživy.

"I v pestré stravě můžeme obsah vitaminů a dalších ochranných látek v ovoci a zelenině značně ovlivnit jejich zpracováním. Vitamín C a extrémně citlivou kyselinu listovou zničíme např. krájením, přípravou v předstihu, nevhodnou tepelnou úpravou, špatnou konzervací nebo skladováním", upozorňuje Starnovská a jako zajímavost dodává, že např. v 50 g čerstvého banánu je 11 g sacharidů a 46 kcal, zatímco ve stejném množství sušeného banánu je 44 g sacharidů a 173 kcal.

Ovoce a zelenina obohacují naší stravu zejména o vitamíny

Kdo si myslí, že má vyhráno, když obohatí svou současnou živočišnou stravu vitamínovými doplňky (místo ovocem a zeleninou), je na omylu. Několik rozsáhlých studií z posledního desetiletí totiž ukázalo, že toto jednoduché řešení nefunguje. Vitamíny v tabletkách nemají na zdravého člověka žádný pozitivní vliv. Naopak, v některých případech je jejich vliv dokonce negativní. Rozhodně bychom se proto měli zamyslet nad tím, jak ve svém denním jídelníčku zlepšit proporci ovoce a zeleniny vůči ostatním potravinám.

Jak konzumovat ovoce a zeleninu?

**Vitamíny a bioaktivní látky jsou velmi citlivé na světlo a teplo. Již při třech dnech skladování ztrácí zelenina vitamíny. V chladničce se však tento proces odbourávání částečně zpomaluje. Zmrazená zelenina si vitamínů a bioaktivních látek uchovává nejvíce. Proto je někdy výhodnější než sice čerstvá ale povadlá zelenina.

 

**Nikdy ovoce a zeleninu zbytečně nenechávejte jen tak volně po oloupání ve vodě.

 

**Zeleninu vařte co nejkratší dobu a co na nejnižší teplotě.

 

**Tepelným zpracováním se ze zeleniny ztrácí vitamíny jako i další, pro organizmus důležité látky. Odborníci tvrdí, že nejzdravější způsob přípravy zeleniny je vaření v páře, kdy si zelenina dokáže udržet téměř sto procent všech výživných látek. Zeleninu je vhodné vařit v minimálním množství vody, aby všechny výživné látky neputovaly do vývaru. Nejméně vhodné je vařit zeleninu v mikrovlnné troubě, zelenina v ní vařená ztrácí téměř 90 procent všech výživných látek.

 

**Denně bychom měli dostat do těla minimálně 400g ovoce a zeleniny. Nejde však jenom o množství, ale také o různorodost a pestrost ovoce a zeleniny, kterou denně sníme.

 

**Nikdy nekonzumujme již, i nepatrně, nahnilé ovoce a zeleninu.

 

**Dužinaté ovoce jíme se slupkou, protože obsahuje mastné kyseliny.

 

**Více informací na http://www.zdrava5.cz/

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků